"Balkan tarih ders kitaplarında Osmanlı ve diğer milletlerin imajı" paneli

Balkan tarih ders kitaplarında Osmanlı ve diğer milletlerin imajı paneli
Saraybosna'daki panele Bosna Hersek ve Türkiye'den akademisyenler katılıyor

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde, "Balkan tarih ders kitaplarında Osmanlı ve diğer milletlerin imajı" adlı panel düzenlendi.

Yunus Emre Enstitüsü'ne bağlı Saraybosna'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Yıldız Teknik Üniversitesi'ne bağlı Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi (BALKAR), Saraybosna Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü işbirliği ile düzenlenen panele, Bosna Hersek ve Türkiye'den akademisyenler katıldı. Panel kapsamında Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Makedonya, Karadağ, Azerbaycan ve diğer ülkelerin tarih ders kitaplarında Osmanlı ve Türk imajı ele alınacak.

Panelin açılış konuşmasını yapan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Rabia Bozkurt, panale katılanlara teşekkür ederek, panelin yeni bilgiler vereceğini ve aynı zamanda faydalı olacağından emin olduğunu söyledi. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi (BALKAR) Müdürü Dr. Mehmet Hacısalihoğlu ise panel öncesinde yaptığı konuşmada, bunun, daha önce TÜBİTAK'ın yaptığı, tarih ders kitaplarında Osmanlı ve Türk imajı adlı projenin tanıtımı olduğunu söyledi. 

Hacısalihoğlu, "Bu proje kapsamında Balkanlar, Rusya, Kafkas ülkeleri ele alındı. Balkan ülkeleri arasında Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve diğer ülkeler var. Burada orta okul ve lise tarih eğitiminde Osmanlı nasıl anlatılıyor, Türkiye Cumhuriyeti nasıl anlatılıyor. Bu geçen 10 yıl içinde Osmanlı imajı bakımından bir iyileşme oldu mu, aynı zamanda bu imajın günümüzdeki ilişkilere nasıl etki ettiğini karşılıklı olarak tartışacağız" diye konuştu. 

Panelde Bosna Hersek'teki tarih kitaplarında Osmanlı ve Türk imajı ile ilgili bilgi verecek olan Saraybosna Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Edin Raduşiç de panel kapsamında Balkan ülkeleri ile bu ülkelere önemli izler bırakan Osmanlı İmpartorluğu arasındaki ilişkinin ele alınacağını dile getirdi. 

"Ben panelde Bosna Hersek'teki eğitim sistemi ve onun Bosna Hersek'in karışık toplumundaki yerini konuşacağım. Burada ayrıca, eğitim konusunda ülkenin gelecekte ne ile karşı karşıya kalacağı, ülkede yaşanan savaşın etkisi ve modern siyasetin etkisini anlatacağız" diyen Raduşiç, bugünkü panelin geçmiş ile ilgili birçok bilim araştırmalardan daha önemli olduğuna dikkati çekti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com