Balyoz Davası AİHM'e Taşındı

Balyoz Davası AİHM'e Taşındı
AİHM Balyoz'dan tutuklu bulunan 3 subayın başvurusunu kabul etti.

Balyoz Harekât Planı içerisinde yer alan SUGA belgelerinde isimleri geçen Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı Tuğamiral Cem Gürdeniz, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ve Tümamiral Ali Semih Çetin, 24 Şubat 2010'da verilen tutuklama kararlarından sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuşlardı.

AİHM BAŞVURULARI KABUL ETTİ
Her üç subayın da avukatları olan Şule Nazlıoğlu Erol ve Yavuz Katı, 3 Eylül 2010 tarihinde AİHM'e yaptıkları başvuruda, müvekkillerinin hiçbir delil gösterilmeden hukuka aykırı bir şekilde tutuklandıklarını beyan etmişti. Başvuruyu incelemeye alan AİHM 9 Aralık'ta subayların isimlerinin geçtiği Suga Harekât Planı belgelerini avukatlardan istedi. AİHM'in bir ay önce de davayı kabul ettiği ortaya çıktı.

Emsal olabilir
Dava ile ilgili belgeleri Strazburg'a gönderdiklerini kaydeden Avukat Şule Nazlıoğlu Erol, AİHM'in çıkacak kararının diğer sanıklar için de emsal olabileceğini söyledi. Avukat Yavuz Katı da AİHM'e yaptıkları başvurunun gerekçesinde, CMK'nın 153.maddesi olan 'Müdafiin Dosyayı İnceleme Yetkisi' ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 'Özgürlük ve Güvenlik Hakkı' na değindiklerini belirtti.

VATAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com