Balyoz davası paşaların mevkilerini değiştirecek

Balyoz davası  paşaların mevkilerini değiştirecek
Balyoz Darbe Planı davası, mevki değiştirtecek. Mahkeme heyeti, savcının mütalaası doğrultusunda mahkumiyet kararı verirse 92 general ve amiralin rütbesi 'er' seviyesine inecek.

 "Balyoz Harekat Planı"  davasında aralarında komutanların da bulunduğu çok sayıda asker gözaltına alındı. Ve 250'si tutuklu 365 sanıklı davada, sona gelindi. Davaya bakan savcılar önceki gün mütalaasını verdi. Sanıklar hakkında 15 ila 20 yıl arasında hapis talep edildi.

İLK CEZA RÜTBEDEN

Eğer Balyoz Darbe Planı davasına bakan mahkeme, savcılığın mütalaası doğrultusunda karar verirse sanıklar ilk cezayı rütbeden alacak. Mahkumiyet hükmü kesinleştikten sonra karar Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na gönderilecek. Bakanlıklar da kararı askeri makamlara bildirecek.

ER OLACAKLAR

Mahkemenin aldığı mahkumiyet kararı, Askeri Ceza Kanunu'nun 30'ncu maddesi gereğince emekli ve muvazzaf subayların sicil, özlük dosyalarına konulacak. Bu kapsamda da 92 general ve amiral başta olmak üzere muvazzaf ve emekli subaylar ile astsubayların rütbeleri "er"e indirilecek. Ancak bu karar emekli olanlar için sembolik bir anlam taşıyacak.

ERDİL DE AYNI CEZAYI ALMIŞTI

Emekliler, haklarını aynen koruyacak. Fakat görevdeki subayların hakları ellerinden alınacak. Öte yandan Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil de haksız menfaat edinmek suçundan yargılanmış, 2 yıl hapis cezası almıştı. Bu nedenle Erdil'in rütbesi "er" statüsüne getirilmişti.

-Balyoz davasının en rütbeli muvazzafı ise Bilgin Balanlı. Orgeneral Balanlı, Harp Akademileri Komutanı'yken tutuklanmıştı. Balanlı ceza alırsa rütbesi er olacak.


-Davanın 1 numaralı sanığı olarak 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın adı geçiyor. Davada Doğan'la birlikte 250'si tutuklu 365 asker yargılanıyor.
(SRK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com