Balyoz davasında karar günü

Balyoz davasında karar günü
Silivri’de 2010’da görülmeye başlayan “Balyoz Planı” davasında karar aşamasına gelindi.
Dünkü duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, mahkemede yapılan yargılamanın adil olmadığını savunarak, “Vatan sağ olsun” dediler.
 
Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen “Balyoz Planı” davasının dünkü 107. duruşmasında, Mahkeme Başkanı Ömer Diken’in talimatı gereği 250 tutuklu sanıktan 249’u hazır edildi. Emekli Orgeneral Ergin Saygun ambulansla getirildi ve tekerlekli sandalyeyle infaz koruma memuru tarafından duruşma salonuna getirildi. Duruşmada ayrıca 16 tutuksuz sanık da hazır bulundu. Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından Başkan Diken,  kararın hazırlanması için ara verdiklerini belirtmesinin ardından duruşmada izleyici olarak bulunan sanık yakınları alkış tuttu. Bazı sanık yakınlarının da gözyaşlarına boğulduğu görüldü. 22.30 sıralarında yeniden toplanan mahkeme heyeti kararı bugün saat 14.00’da açıklayacağını duyurdu. Başkan Diken “Karar için ara vermiştik. Ancak 7 saatlik çalışmamız sonunda hükmü tamamlayamadık. Sanık sayısının fazla olması nedeniyle kararı açıklamak üzere duruşmayı yarına erteledik” dedi.
 
Son sözlerinde ne dediler?
 
Dünkü duruşmas son sözleri sorulan sanıkların şu cevapları verdi: 
 
Orgeneral Bilgin Balanlı: “Burada verilecek hüküm bizlere değil, TSK’nın manevi şahsiyetine verilmiş olacaktır. Bizler bir siyasi hesaplaşmanın mağdurlarız. Bu güne kadar yaşananlar, bu mahkemeden adaletin çıkmayacağını gösteriyor. Vatan sağ olsun.”
 
Koramiral Deniz Cora: “Dava karar aşamasında değildir. Neyin son sözü söylenecek. Masum olduğumuzu kaç kez daha ispat etmemiz gerekiyor?”
 
Tümgeneral Gürbüz Kaya: “Milletime, vatanıma ve bayrağıma asla ihanet etmedim. Vatan sağ olsun.”
 
Albay Ahmet Zeki Üçok: “Bütün hayatım Yassıada, 12 Mart, 12 Eylül mahkemelerindeki hukuksuzluklara lanet okuyarak geçti. Bugün Yassıada’da, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de yargılanıp mahkum olan vatan evlatları bu milletin vicdanında beraat etmiştir. Burada bulunan vatan evlatlarına, hukuksuz, haksız ve adaletsiz cezalar vereceksiniz. Ne ceza istiyorsanız verin umurumuzda bile değil. Yassıada’da, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de mahkum olan, idam edilen vatan evlatları nasıl milletin vicdanında beraat ettiyse, bizler de beraat edeceğiz, aklanacağız.”
 
Albay Mustafa Önsel: “Darağacı kuruldu, usulen son sözlerimiz isteniyor. Ben ilk gözaltına alındığım gün cezamın kesildiğine inanıyorum. Tutuklamaya gönderildiğimde idam kararı tescillendi. Bu yargılamayı tarih yazacak. Bir gün gelecek ve tarihin bu yazdıklarını sizin de bizim de torunlarımız okuyacak. Benim torunların okurken asla utanmayacaklar. Umarım sizin torunlarınız da utanmazlar. Mustafa Kemal bu topraklarda yenilmedi, yine yenilmeyecek. Dün kaçmak için denizi olanlar, yarın kaçmak için delik bulamayacak.”
 
Emekli Orgeneral Çetin Doğan: “Mahkemenizin son perdesinin oynandığı bu günde, bundan 18 ay önce bu duruşma salonunda söylediklerimi tekrarlayarak sözlerime son vermek istiyorum. Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır. Ancak bugün saygı ve rahmetle alınanlar ise dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır. Lanet ile anılanlar ise ‘Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi’ benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksız ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır.
 
Hatırlayacağınız gibi burada haksız, hukuksuz yargılamaya tepki olarak ‘Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden alıyorsunuz’ diye sormuştum. Sizden aldığım yanıt ise ‘Türk ulusundan’ olmuştu. Bu yanıtın inandırıcılığını, davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım. Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.”
Emekli Orgeneral Ergin Saygun: “Bu dava birçok meçhul ile malüldür. Kuvvet şu anda sizdedir ancak hak bizimledir.”
Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına: “Atılı suçlamayı reddediyorum.”
 
Emekli Oramiral Özden Örnek: “Söyleyeceklerimi söyledim.”
Emekli Korgeneral Engin Alan: “Söyleyeceğim her şeyi söyledim. Başka bir şey yok.”
Emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü: “Tüm meslek hayatım boyunca hukuk dışı hiçbir faaliyette bulunmadım. Düşünce bazında bile darbeyle ilişkim olmamıştır.”
Emekli Koramiral Kadir Sağdıç: “Usul hükümleri ihlal edilen bir mahkemede adil bir yargılama yapılmamıştır. Son söz de söylenemez. Özgürlüğümün ve onurumun iadesini talep ediyorum.”
Emekli Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: “ Bu mahkemeyi tanımıyorum. Söylenecek sözüm yoktur.”
Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak: “Bu ahlaksız komployu kuranları ve buraya kadar gelmesini sağlayanları lanetliyorum. Bu kişiler çok yakında bu mahkemede yargılanacaklar.”
Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri: “Suçsuz olduğuma henüz karar vermediyseniz, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve ‘Benim de bildiklerim var’ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davada tanık olarak dinlenilmesi gerekir.”
Emekli Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar: “Adil yargılama yapıldığına dair inancım kaybolmuştur.”
Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak: “Davada ne karar çıkarsa çıksın bence maksat hasıl olmuştur. TSK’da tavsiye gerçekleşmiştir.”
Emekli Albay Dursun Çiçek: “Sizin okuduğunuz kitapları son 3 yıldır ben de okuyorum. Ama aynı dünyalarda yaşadığımıza inanmıyorum. Evrensel hukuka dair bir karar beklemediğim için son söz söylemeyeceğim.”
 
Gol sevincine tepki
 
Duruşmaya verilen arada Silivri Cezaevi bitişiğinde bulunan duruşma salonunun kafeteryasında tutuksuz sanıklar, avukatlar ve sanık yakınları Fenerbahçe ile Marsilya arasında oynanan maçı izledi. Fenerbahçe’nin golünün ardından ıslık, alkış sesleri ve ’Gol’ diye sevinç çığlıkları duyuldu. Duruşma salonun önündeki koridorda bekleyen bazı sanık yakınları, avukatlar ve basın mensupları ise yükselen seslerden davada kararın çıktığını düşünerek hızla duruşma salonuna yöneldi. Ancak seslerin kafeteryadan geldiği anlaşılınca bazı sanık yakınları maçı izleyenlere tepki gösterdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com