Balyoz Davası'nda karar günü

Balyoz Davası'nda karar günü
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, ''Balyoz Planı'' davasında esas hakkındaki hükmü açıklamak için duruşmaya ara verdiklerini bildirdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıkların son sözlerinin alınması işlemi tamamlandı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, ''Son sözler söylendi. Esas hakkındaki hükmü açıklamak üzere duruşmaya ara veriyoruz. Ne kadar süreceğini bilemiyorum ama bugün itibariyle duruşmaya devam edeceğiz'' dedi.

Bugünkü duruşmada, tutuklu 250 sanığın esas hakkındaki savunmalarının tamamlanmasının ardından beyanda bulunmayan tutuksuz sanıklara söz verildi.
 
Duruşmada, taleplere ilişkin görüşü sorulan savcı Hüseyin Kaplan, müdahillik talebinin kabul edilmesini istedi.
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, müdahillik talebini reddederek, sanıklara son sözlerini söylemeleri için söz verdi.
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, ''Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun'' dedi.  
 
Tutuklu sanıklardan MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, ''Söyleyeceğim her şeyi söyledim. Başka bir şey yok'' dedi.
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, ''Atılı suçlamayı reddediyorum'' diye konuştu. 
 
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ise ''Söyleyeceklerimi söyledim'' dedi. 
 
Bu arada duruşmaya geç katılan tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Ergin Saygun, görevliler eşliğinde tekerlekli sandalyede salona alındı.
 
Orgeneral Ergin Saygun, iddianamenin bir çok hatasının ispatlandığını savunarak, davanın sonucunun etkileyebilecek bilirkişilerin ve bir çok tanığın dinlenilmediğini ifade etti.
 
Emekli Albay Dursun Çiçek ise, kendisinin de hukuk fakültesini okuduğuna atıfta bulunarak, ''Sizin okuduğunuz kitapları son 3 yıldır ben de okuyorum. Ama aynı dünyalarda yaşadığımıza inanmıyorum. Adil ve dürüst bir yargılama, evrensel hukuka dair bir karar beklemediğim için son söz söylemeyeceğim'' dedi.
 

Duruşmada, son sözlerini söyleyen bazı sanıklar da, adil yargılama yapılmadığını, davanın son söz aşamasında olmadığını belirtirken, bir kısmı da beraatlarını istedi.(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com