Balyoz kararlarına kim ne yorum yaptı

Balyoz kararlarına kim ne yorum yaptı
Hükümet ve muhalefetten isimler, Balyoz davası kararlarına ilişkin açıklama yaptılar.
BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ
 
Balyoz davasında bugün açıklanan karar hakkında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Arkadaşlar ben takip ettim. Epeydir de devam eden dava bugün sonuçlandı. Bu ilk mahkemenin kararı. Cezaları öğrendim. Yakalama kararı çıkartılanlar, tahliye edilenler var. Bunlar yargı sürecinin evreleridir. Mahkumiyete sevinilmez ama bur yargı kararıdır. Sanıyorum bütün sanıklar aleyhinde çıkan kararı temyiz edecekler. Temyiz sonucunu da beklemek lazım. Mahkemenin hangi gerekçe ile hareket ettiğini görmek için de gerekçenin yazılmasını beklemek lazım. Bu Türkiye’de demokrasi açısından, sivil-asker ilişkileri açısından son yıllarda yaşadığımız gelişmelerin ortaya koyduğu sonuçlar bakımında önemli bir davaydı. Sonuçlanmış olmasına seviniyorum. Şüphesiz kararı beğenmeyenlerin veya beğenenlerin üst düzey mahkemede temyize gitmeye hakları var. Her sanık hakkında aynı şekilde değerlendirmek gerekiyor. Ben mahkemenin hangi gerekçeyle bu sonuca vardığını şu anda bilmiyorum. Söyleyeceklerim bundan ibaret" diye konuştu.
 
BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ
 
Yozgat’ın Boğazlayan ilçesinde Şeker Pancarı alım törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Balyoz davasında mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Şu anda ilk derece mahkemesi kararını açıkladı ve bütün Türkiye öğrenmiş oldu ama kararın gerekçesini henüz bilmiyoruz. Mahkeme gerekçeli kararı açıkladığı zaman daha net bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var, Yargıtay aşamasından sonra karar kesinleşmiş olacak. Şu anda adli süreç devam ediyor. Adli sürecin ilk aşaması bitmiş durumdadır.”
 
BAKAN BİNALİ YILDIRIM
 
İzmir'de bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Balyoz davasında mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.
Yıldırım, dava ile ilgili gelişmeleri şöyle değerlendirdi:
 
"Hepimizin amacı; Türkiye'de kim ne yapacaksa yapar, kamuoyu değerlendirmesine verir. Ne yapacaksa; milletin iradesiyle istediğini yapar, mesajı verir. Kamuoyu ilgi duyarsa 75 milyon şans verir, şans verirse hizmet etme imkanı olur. Bu girişimler Türkiye'yi hep geriye götürmüştür. Bunlar Türkiye'nin demokrasisine ilişkin gelişmeler olmakla beraber; Türkiye'nin demokrasisini geliştirme şansı olmuştur. Demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha olmasın. Hukuk devleti herkes için herkesin güven duyacağı bir anlayışa sahip olsun."
 
CHP MİLLETVEKİLİ ÖZGÜNDÜZ: “HUKUK KATLİAMI YAŞANMIŞTIR”
 
Silivri’de görülen Balyoz Davası karar duruşmasını izleyen CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, basın açıklaması düzenledi. Silivri’de hukukun zulüm aracı olarak kullanıldığını savunan Özgündüz, “Savunma hakkı ihlal edilmiştir. Bugün yürürlükteki Ceza Usul Kanunu’na göre 5 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlarda avukatlar olmadan hüküm verilemez. Mahkeme, avukatlar olmadan son sözleri almıştır ve en az 13 yıl 4 ay olmak üzere hapis cezaları vermiştir” dedi.
 
Mahkeme heyetinin sanıkları üçe ayırdığına değinen Özgündüz, verilen cezaları okudu. Mahkeme heyetinin kararlarını eleştiren Özgündüz, şunları söyledi:
 
“Burada bu hüküm kurulamazdı. Avukatlar olmadan böyle bir hüküm verilemezdi. Burada hukuk katliamı yaşanmıştır. Hukuk, ne yazık ki zulüm aracı olarak kullanılmıştır. Bu, yeni ihtilal düzeninin ilk mahkeme kararıdır.”
 
RESSAM BEDRİ BAYKAM
 
Silivri’de görülen Balyoz Davası karar duruşmasını izleyen ressam Bedri Baykam, mahkemenin kararına ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Baykam, “Aydın Türk subaylarının suçsuz olduklarını, gerek yaptığımız sohbetlerde gerek kafeteryada, gerek tutuklu gerek tutuksuzların aktardıkları sözlerde bu davanın delillerinin doğruluk paydasının araştırılmamış olması veya bütün bunları kendi yaptıkları araştırmalardaki bulguların sonuca vardırılmamış olması, kendi istekleriyle tanıkların dinlenilmemiş olması nedeniyle çok üzgünlerde. Mahkemenin tarzına tepkilerini iletiyorlardı. Belki her şeye rağmen her şeyin içinde yine bir umut var idiyse de açıklanan yargı sonuçları mahkeme salonunda özellikle ailelerde büyük bir üzüntü yarattı. Ayakta dinlendi, bütün kararların okunması. Gerek ailelerden gerek izleyicilerden büyük tepki geldi. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. 'Ben onurumla yaşıyorum', sürekli olarak suçsuzlukların dile getiren Türk askerlerini gördük. ‘Mustafa Kemalin askerleriyiz’ diye bağırdılar, salonda İstiklal Marşı söylendi” diye konuştu.  (EAK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com