Balyoz tertibi ABD'de bozuldu

Balyoz tertibi ABD'de bozuldu
ABD'li uzman bilirkişiler iddiaların bilimsel olarak yanlış" olduğunu açıkladı.

Balyoz davası gerekçeli kararı, davanın 1 numaralı sanığı Org. Çetin Doğan'ın avukatları tarafından ABD'de inceletildi.
 
Adli Bilişim Şirketi Arsenal Consulting, mahkemenin gerekçeli kararında sanıklar aleyhine kullanılan iddiaların bilimsel olarak 'yanlış' olduğunu söyledi ve ekledi: Dokümanda sahtecilik yapıldı…
 
Yurt gazetesinden Barış Terkoğlu’nun haberine göre, Balyoz davasına konu olan 2003 tarihli belgelerde Microsoft'un 2007 sonrasında kullandığı Calibri karakterinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.
 
Sanıklar, bu durumun, belgelerin 2007 sonrasında hazırlandığına kanıt oluşturduğunu savunmalarında dile getirdiler.
 
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi yazdığı gerekçeli kararda söz konusu belgelerin 2007 yılında açılması durumunda bu karakterlerin belgelere yerleşeceğini yazdı. Delil değerlendirme aşamasının atlandığı davanın gerekçeli kararının ABD'li Adli Bilirkişi Şirketi Arsenal Consulting inceledi. Şirket raporu hakimlerin gerekçeli kararda açıkça yanlış bilgi verdiklerini, bunun ancak sahtecilikle mümkün olduğunu ortaya koydu.
 
HANGİ ''AÇIK KAYNAK''
 
Mahkeme, gerekçeli kararında kendi tezini şöyle anlatıyordu: ''Ayrıca bizzat Microsoft'un açık kaynaklarda verdiği bilgiye göre...
 
Somut olarak 2003 yılında yazılmış olan bir Word belgesinin 2007 yılında yeni versiyon yüklü bir bilgisayarda açıldığında bu 2003 tarihinde yazılmış olan belgenin sanki 2007 yılında hazırlanmış ve yazılmış gibi görüneceğinin belirtildiği, bu hususun huzurda dinlenilen uzman kişilerce de doğrulandığı..'' Mahkeme gerekçeli kararına yazdığı bu satırların ısrarlı taleplerine rağmen Microsoft Office firmasından bir bilirkişiye sormadı. Üstelik mahkeme bir skandala imza atarak ''açık kaynak'' diyerek kastedileni, söz konusu bilirkişinin kim olduğunu kararına yazmadı. (CTK)
 
Haberin tamamı Yurt gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com