Balyoz Tutuklamalarına Hükümet Yorumu!

Balyoz Tutuklamalarına Hükümet Yorumu!
Cemil Çiçek: Yargısal bir faaliyettir, biz dışındayız..

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, Balyoz tutuklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BALYOZ DAVASI
Savcılığın ve mahkemenin aldığı kararlara saygı duyduklarını ifade eden Çiçek, 'Önemli bir gelişme fakat biz bu gelişmelerin dışındayız. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı bir araya geldi ve gündemin önemli başlıklarını görüştü. Bundan tabii bir şey olamaz.' dedi.

BİZ YARGISAL SÜRECİN DIŞINDAYIZ
Çiçek, gündemdeki 'Balyoz' tutuklamalarıyla ilgili sorulan bir soruya cevap verirken, “.. yargısal bir faaliyetle ilgili olarak ve kamuoyunda belli kesimlerin tartıştığı bu konuyu hükümete sorarsanız ve hükümetten de cevap beklerseniz, kabul etmek gerekir ki yargısal bir faaliyetin merkezine hükümeti getirmiş olursunuz. Bu, tümüyle yanlış olur çünkü biz bu yargısal faaliyetin tümüyle dışındayız,” ifadelerini kullandı. Çiçek, gündemdeki 'Balyoz' tutuklamalarıyla ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

“BİZİM BU KONUYLA İLGİMİZ YOK”
“Konunun önemli olduğunu şahsen kabul ederim. Gerçekten önemli bir olay, önemli bir gelişmedir. Ancak sizin de sorunuzun içinde söylediğiniz gibi bu, yargısal faaliyettir. Dolayısıyla yargısal faaliyet, toplumun gündeminde olması, tartışılıyor olması, hükümetin de gündeminde olacağı anlamına gelmez. Doğrusunu isterseniz zaten bu tartışmalarla ilgili yapılabilecek hukuki usul ve esaslar, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda belli. Yapılabilecek iş, bu karar karşı, bir başka mahkemede tutukluluğa itirazdır. Zaten bunun yapılabileceği anlaşılıyor. Dolayısıyla, yargısal bir faaliyetle ilgili olarak ve kamuoyunda belli kesimlerin tartıştığı bu konuyu hükümete sorarsanız ve hükümetten de cevap beklerseniz, kabul etmek gerekir ki yargısal bir faaliyetin merkezine hükümeti getirmiş olursunuz. Bu, tümüyle yanlış olur çünkü biz bu yargısal faaliyetin tümüyle dışındayız. Tutuklama talep eden, yargının bir unsuru savcı, kararı veren mahkeme, bunda itiraz edilen yönler varsa, bu tutuklamaların haksız olduğu, doğru olmadığı, hukuksuz olduğu ya da gerek olmadığı yönünde bir kanaat varsa onun da karara bağlanacağı yer, bir yargı merciidir.

KKTC'DE SON DURUM
KKTC'de tekrar düzenlenmesi gündeme gelen mitinglerle de ilgili soruları cevaplayan Çiçek, 'KKTC'ye en büyük desteği biz verdik. Tavrımız Türkiye karşıtı haksız suçlamalara yönelik. Ayrıca bakanlar kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmemiştir. Sıkıntı içerisindeki KKTC'ye su yardımı yaptık.' diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com