Balyoz'da 50. duruşma başladı!

Balyoz'da 50. duruşma başladı!
Balyoz Planı iddialarına ilişkin 224 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 52. duruşması başladı.

Balyoz Davası'nda savunma yapan tutuklu sanık Hakim Albay Bülent Günçal, davanın sahte dijital verilere dayandığını belirterek hakkındaki suçlamaları reddetti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, MHP İstanbul milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli albay Dursun Çiçek ve YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 150 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanığın katılmadığı Balyoz davasında, 5 tutuksuz sanık da hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar emekli orgeneral Ergin Saygun ve Tümamairal Ahmet Sinan Ertuğrul ise duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, tutuklu sanık Hakim Albay Bülent Günçal'ı kürsüye çağırdı.

HAKİM ALBAY, SAVUNMA YAPIYOR
"Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs" suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen Hakim Albay Bülent Günçal tutuklandıktan 5 ay sonra savunmasını yaptı. "Oraj Hava Harekat" planının akamete uğraması durumunda yaşanacak hukuki süreç ile alınacak tedbirlere ilişkin değerlendirmeleri hazırlattığı ve 'Hukuki Prosedur' isimli belgeyi sanık Bilgin Balanlı'ya gönderdiği iddia edilen sanık Günçal, suçlamaları reddetti. Yunus Emre'nin 'Yaratılanı sev yaratandan ötürü' sözleriye savunmasına başlayan sanık Günçal, meslek hayatı boyunca yasadışı hiçbir faaliyetin içinde olmadığını söyledi. 1. sınıf hakim olarak görev yaptığı dönemde aniden makamından Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne şüpheli sıfatıyla çağrıldığını ifade eden sanık Günçal, davanın temelini oluşturan dijital verilerin ve belgelerin sahte olduğunu ve bu yüzden tutuklandığını dile getirdi.

"DOSYANIN YARGITAY BAŞKANLIĞINA GÖNDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM"
Günçal, "Bu durumun hak ihlalidir. Adil yargılama ilkesine de aykırıdır. Dava dosyasında lehimize olan deliller hiç araştırılmamış, görmezden gelinmiştir. Gölcük'te bulunduğu iddia edilen ve sıkı yönetimde görevlendirilecekler kişilerin isimlerinin yer aldığı belgeyle uzaktan yakından ilgim ve bilgim yoktur. Bu belgeye inanılıyorsa o zaman listede adı geçen herkesin sanık olması gerekirdi" diye konuştu.

Davanın siyasi bir dava olduğunu savunan sanık Günçal, iddianamenin hayali bir senaryoya dayandığını anlattı. İsteği dışında isminin dijital verilerde geçtiğini belirten sanık Günçal, "Hakkımdaki bütün iftiraları şiddetle reddediyorum. Birinci sınıf hakim olarak isnat edilen suç yönünden Yargıtay görevli olduğundan mahkemenizce dosyamın görevsizlik kararı verilerek Yargıtay Başkanlığına gönderilmesini talep ediyorum " dedi. Duruşma Sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com