Balyoz'da karar günü

Balyoz'da karar günü
Balyoz sanıklarının yakınları: Dileğimiz bugün babamızla eve dönmek.
Balyoz davası sanıklarının yakınları, Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararın bozulmasını beklediklerini belirtti. Aileler, “Umudumuz, inancımız, arzumuz bu kararların bozulması yönünde. Adalete olan güvenin tekrar kazanılmasını istiyoruz” dedi. Aralarında emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu 365 kişinin yargılandığı davada, 21 Eylül 2012 tarihinde karar çıkmış; 330 sanık 15 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Yargıtay’daki temyiz süreci de tamamlanan davada Yargıtay bugün nihai kararı açıklayacak. ‘Sanıklar lehine karar bekliyorum’ Balyoz davasından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, dün Sincan Cezaevi’nde eşini ziyaretinin ardından sorularımızı yanıtladı. Doğan, “Yargıtay mahkemelerinden özel yetkili mahkemelerden daha değişik bir tavır bekliyoruz.
 
Yargıtay hâkimleri bize ‘Türkiye’de adil hâkimler de var’ dedirtsinler istiyoruz” dedi. Nilgül Doğan, “28 Şubat davalarını izleyince Balyoz ve Ergenekon davalarında mahkeme heyetinin
 
sanıklara ve izleyicilere tavrının ne kadar incitici ve adil olmadığını anladım” diye konuştu. Doğan, “Ben kendi adıma Yargıtay’dan sanıklar lehine bir karar çıkacağını umuyorum. Ama çıkmaz ise ‘Durmak yok mücadeleye devam’ diyorum” değerlendirmesinde bulundu. Balyoz davasında 18 yıl ceza alan emekli Tümamiral Deniz Kutluk’un eşi İrem Kutluk, “Beklentimiz kararın bozulması yönünde ama ne kadar ümitliyiz onu bilemiyorum. Bunun bir siyasi dava olduğunun bilincindeyiz. Her türlü karara hazırız. Usulsüzlükler çok net. Gençlerin adalete olan güveninin sarsıldığını gözlemliyorum. Kendilerini bu yüzden güvensiz hissediyorlar. Burada doğru bir karar verilirse bu inanç tazelenir diye düşünüyorum” dedi. 18 yıl cezaya çarptırılan Ahmet Yavuz’un eşi Lütfiye Yavuz da şöyle konuştu: “Beklentilerimiz kararın bozulması tabii ki. Deliller tartışılmadı. Eksik ve adil olmayan bir karar çıktı. Hukuka ve adalete güven kalmadı. Yargıtay’dan bu kararların bozulup adalete olan güvenin tekrardan kazanılmasını istiyoruz.” (SBK)
 
‘Vicdanları varsa.. 16 yıl ceza alan Tümgeneral Ayhan Gümüş’ün kızı Pelin Gümüş Bulut ise “Adalet ve hukukun mumla arandığı böyle siyasi bir davada olumlu bir gelişme beklemek mümkün değil tabii ki. Eğer içlerinde birazcık vicdan kırıntısı kalmışsa suçsuz yere yatan askerler için tahliye kararı vererek bu zamana kadar alınan kararların yanlış olduğunu anlarlar. Unutmasınlar ki geç gelen adalet adalet değildir” diye konuştu. Pelin Gümüş’ün ikiz kardeşi Selin Gümüş de, “Adalet bir gün tecelli edecekse o da yarın olmalı. Dileğimiz bugün babamızı alıp eve dönmek” dedi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com