Balyoz'da TRT Spikerine Görev

Balyoz'da TRT Spikerine Görev
Balyoz iddianamesini, mahkeme tarafından görevlendirilen TRT spikerleri okuyor...

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz davasında reddihakim talebinin reddine ilişkin karara yapılan itirazın reddedilmesinden sonra bugün görülen üçüncü duruşmada 3. kez reddi hakim talebinde bulunuldu. Mahkeme bu talebi de reddetti.

BALYOZ Planı iddialarına ilişkin eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 196 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam ediliyor

DAVAYA 182 SANIK KATILDI
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan 3. duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 182 sanık katıldı. Sanıklar iddianamedeki sıralamaya göre salondaki yerini aldı.

AÇIĞA ALINAN KOMUTANLAR DA DURUŞMAYA KATILDI
Duruşmada ayrıca açığa alınan komutanlar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da duruşma salonunda hazır bulundu. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunuduğu 14 sanık duruşmaya katılmadı. Ergin Saygun'un sağlık raporu mahkemeye sunuldu. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Hakim Ömer Diken başkanlık ediyor. Heyette hakimler Davut Bedir, Murat Üründü, Ali Efendi Peksak görev alıyor. Duruşma savcısı ise Savaş Kırbaş.

CEMAL TEMİZÖZ DE DURUŞMAYA KATILDI
Güneydoğu'da 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul ve kayıp olayları ile ilgili Diyarbakır'da görülen davada yargılanan tutuklu Albay Cemal Temizöz de duruşmaya katıldı. Aynı zamanda Balyoz sanığı da olan Cemal Temizöz'ün duruşmada kimlik tespiti yapıldı. Eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, başka suçtan Diyarbakır'da tutuklu olduğunu, emekli subay ve aylık gelirinin 2 bin 500 TL olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, 12 Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz davasında "reddi hakim talebinin reddi" kararına yapılan itirazında reddedildiğini hatırlattı. Hakim Diken kararın mahkemeye ulaştığını belirtti. Duruşma sanık avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.
196 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davada, tutuksuz sanık Kurmay Albay Levent Erkek'in avukatı "redd-i hakim" talebinde bulundu. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, talebi reddetti. Tutuksuz sanık Erkek'in avukatı Yılmaz Yazıcıoğlu avukat ve sanıkların taleplerinin alındığı sırada söz alarak, "Mahkemeniz daha önce güvenlik sebebiyle duruşmanın Silivri'de yapıldığını belirtmişti. Şimdi ise kararında Beşiktaş'taki duruşma salonunun yetersiz olduğu gerekçesiyle talebimizi reddetti. Daha önce üye hakimlerin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle "redd-i hakim" talebinde bulunmuştuk. Şimdi sizin de tarafsızlığınızdan endişe duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu nedenle şimdi de sizin ve heyetiniz hakkında da redd-i hakim talebinde bulunuyoruz" dedi. Mahkeme heyeti redd-i hakim talebinin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verdi.

TRT SPİKERLERİ OKUYOR
Aranın ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken reddi hakim talebinin gerekçelerinin oluşmadığını belirtti. Bu arada İddianameyi, mahkeme tarafından görevlendirilen TRT spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kırat okuyor.

102 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILMIŞTI
19 Temmuz'da iddianamenin kabulüne karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz'da 102 sanık hakkında yakalama emri çıkartmıştı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ağustos'ta haklarında yakalama emri çıkartılan sanıkların avukatlarının itirazlarının inceleyerek, 101 sanık açısından yakalama kararlarının kaldırılmasına oy çokluğuyla karar vermişti. Davada tutuklu sanık bulunmuyor.

SANIKLARIN 20 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Sanıklar hakkında "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan 10 ile 20'şer yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com