Ban, karardan memnun

Ban, karardan memnun
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'ye öncü gözlemci misyonu gönderilmesi konusunda oybirliğiyle karar almasından memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Suriye'ye öncü gözlemci ekibinin bir an önce gitmesini sağlayacağım'' ded
BM Sözcülüğünün verdiği bilgiye göre, Cenevre'de bulunan Genel Sekreter Ban burada gazetecilere açıklama yaparak BMGK'nın bugünkü kararını değerlendirdi. 
 
BMGK'nın oybirliğiyle karar alarak, Suriye'deki ateşkese uyulmasını denetleyecek öncü gözlemci misyonunun gönderilmesine güçlü bir siyasi destek vermesinden memnuniyet duyduğunu bildiren Ban, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'la ileriye dönük, ateşkesin bozulmamasını sağlamak üzere yapılması gerekenlerle ilgili olarak bugün uzun bir görüşme yaptıklarını söyledi. 
 
Tüm uluslararası toplumun, BMGK'nın bugünkü kararı çerçevesinde bu ateşkesin bozulmaması için ''tek sesle'' yardımda bulunması gerektiğini söyleyen Ban, şunları söyledi: 
 
''Evet Sayın Annan'la bir sonraki adımları görüştük. Suriye'ye öncü gözlemci ekibinin bir an önce gitmesini sağlayacağım ve BMGK kararının benden istediği şekilde resmi bir gözlemci misyonunun kurulması için somut öneriler hazırlayacağım. Bu konuları Suriyeli yetkililerle görüşeceğim, aynı zamanda da BM'nin barışı koruma operasyonlarından sorumlu dairesine gerekli önlemleri almaları konusunda talimat vereceğim. Siyasi görüşmeler, tüm Suriye halkını kapsayacak şekilde devam etmeli, Kofi Annan bana bu konuyu Suriye yetkilileriyle görüşeceğini söyledi.'' 
 
İnsani yardımlar konusunda ise Ban, Suriye içinde en az bir milyon kişinin yerlerinden olduğunu belirterek, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'de hala pekçok Suriyeli sığınmacı olduğunu anımsattı. 
 
İnsani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos'un Cenevre'de 20 Nisan'da Suriye'ye yardım konusunda toplantı düzenleyeceğini ve bu toplantının Suriye'de yardıma ihtiyacı olanlara yardımın gitmesini sağlamasını umut ettiğini bildiren Ban, ''Şu an için en önemli mesele ateşkesin devam etmesi. Siyasi diyalog insani yardımla birlikte devam etmeli'' dedi. 
 
Bir soru üzerine, BM gözlemci misyonunu tam olarak kurulduğunda 250 kişi civarında personele sahip olacağını söyleyen Ban, ''Büyük bir ülke tabii Suriye ama misyonun serbest hareket edebilmesi ve güvenliğinin de Suriyeli makamlar tarafından sağlanması gerekiyor. Küçük sayıda bir personelle bile etkili bir gözleme ve denetleme ekibine sahip olacağımızdan eminim'' diye konuştu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com