Banka borçlarına erteleme önerisi

Banka borçlarına erteleme önerisi
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kütahya'nın Simav ilçesindeki depreme ilişkin, ''Özel bankaların yetkilileriyle görüşüp deprem bölgesinde halkın borçlarının ertelenmesi önerisini getireceğiz'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kütahya'nın Simav ilçesindeki depreme ilişkin, ''Özel bankaların yetkilileriyle görüşüp deprem bölgesinde halkın borçlarının ertelenmesi önerisini getireceğiz'' dedi.
Çiçek, depremden etkilenen Şaphane ilçesinde vatandaşları ziyaret ederek, ''geçmiş olsun'' dileklerinde bulundu.
Burada vatandaşlara hitap eden Çiçek, hurafelere, kulaktan dolma bilgilere değil, bilime ve bilim adamlarına, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden yapılan açıklamalara itibar etmelerini istedi.
Çiçek, bu tür durumlarda herkesin bir şey söyleyebileceğini belirterek, ''Felaket üzerinden siyaset yapmak, siyasetin en alçakçasıdır'' diye konuştu.
Devletin tüm unsurlarıyla deprem bölgesinde olduğunu dile getiren Çiçek, kimsenin açıkta kalmadığını anlattı.
Çiçek, sorunların Vali Kenan Çiftçi ve kaymakamlara iletilebileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Devletin gücü vardır. Tabi ki, felaket anını yaşamak zordur. Çadırda yaşamak zordur. Vatandaşımızın sıkıntılarını bire bir görüyoruz. Onlarla yaşıyoruz. Sıkıntıları en kısa zamanda çözeceğiz. Hükümet olarak karar aldık. Vergi borçları ertelenecek. Sigorta borcu olanlar ertelenecek. Ziraat ve Halk Bankasına borcu olanlar ertelenecek. Gün yardım günü, birlikte olma günüdür. Özel bankaların yetkilileriyle görüşüp deprem bölgesinde halkın borçlarının ertelenmesi önerisini getireceğiz.''
Çiçek, Şaphane'de boşaltılması gereken bina sayısının 53, hasarlı bina sayısının ise 330 olduğunu kaydetti.
Daha sonra depremden etkilenen Pazarlar ilçesine geçerek vatandaşlarla görüşen Çiçek, ''Hepinize geçmiş olsun. Allah başka keder vermesin. İnşallah bu yaşadığımız üzüntü, son üzüntü olur'' ifadelerini kullandı.
Çiçek, Türkiye'nin deprem riski yüksek bir coğrafyada bulunduğuna dikkati çekerek,Simav, Şaphane ve Pazarlar'da tüm ihtiyaçların karşılandığını ve karşılanmaya devam edileceğini ifade etti.
Pazarlar'da oturulamayacak konut sayısının 60, hasarlı ama oturulabilecek konut sayısının 114 olduğunu dile getiren Çiçek, deprem bölgesinde devlet bankalarına olan borçların, vergi ve sigorta borçlarının ertelendiğini hatırlattı.

-SİMAVLI DEPREMZEDELER YOL KESTİ-
Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem sonrası kendilerine ilgi gösterilmediğini iddia ederek yol kapatma eylemi yapan Beyce beldesinden bir grup vatandaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından ikna edildi.Vatandaşlar, depremin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen hiçbir yetkilinin kendileriyle ilgilenmediğini öne sürerek, Simav-İzmir kara yolunu trafiğe kapattı ve 3 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal'ın, ''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek gelmeden yolu açmayız'' diyen grubu ikna çabası sonuç vermedi.
Deprem bölgesinde inceleme yapmak üzere Simav'da bulunan Çiçek, eylemin başlamasından 2,5 saat sonra vatandaşların bulunduğu yere geldi.
Burada yol kapatan gruba hitap eden Çiçek, ''Deprem olduğu andan itibaren tüm bakanlıklar ve Kızılay, ciddi bir çaba harcadı. Hükümet olarak işi ilk andan itibaren koordine ettik. Bugün birlik ve dayanışma günüdür'' dedi.
Grup, Çiçek'in konuşmasının ardından eylemi sonlandırdı. Bakan Çiçek, daha sonra hasar gören binaları yakından inceledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com