Baraj gölünde işçileri taşıyan bot alabora oldu

Baraj gölünde işçileri taşıyan bot alabora oldu
Alabora olan botta bulunan 5 işçi kayıp....

Erzurum'un Aşkale ilçesi Karasu baraj göletinde bir elektrik arızasını gidermek üzere giden 5 TEDAŞ görevlisinin bulunduğu botun alabora olması sonucu 5 işçi kayboldu. Olay yerine arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürerken, Aşkale Kaymakamı Asalet Karabulut'ta olay yerine gelerek bilgi aldı. Vatandaşların çalışmaların yavaş ilerlediğini ileri sürerek tepki göstermesi üzerine çok sayıda jandarma ve polis ekibi bölgeye sevkedildi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ!

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ! (BÖLÜM 2)


GÖLETTE KAYBOLAN GÖREVLİLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Erzurum’un Aşkale ilçesi yakınındaki gölette kaybolan 5 TEDAŞ görevlisinin kimlikleri belli oldu.

Karasu 2 Baraj göletinin içinden geçen elektrik direğinde meydana gelen arızayı gidermek için saat 16.00 sıralarında Aşkale’deki TEDAŞ görevlileri deniz bisikletine bindiler. Göletin bir bölümünün yüzeyi buzla kaplı olması nedeniyle deniz bisikleti devrildi. Kazadan sonra TEDAŞ görevlileri Feridun Öztürk, Mustafa Arifoğulları, Sait Turan, Rıdvan Takım, Şahin Baykal’dan bir daha haber alınamadı. TEDAŞ görevlilerinin kaybolduğu haberinden sonra bölgede, havadan ve karadan arama çalışmaları başlatıldı. Askeri helikopter havadan, Sivil Savunma Birlikleri ve AKUT görevlileri botlarda gölet üzerinden arama-tarama yapıyor. Ayrıca gölette arama yapması için Rize’den balık adamlar istendi.

5 kişiyi arama çalışmaları yeniden başladı

Karasu 2 HES'e ait göletin içinden geçen enerji nakil hattında ki arızayı onarmaya giderken bindikleri deniz bisikletinin alabora olması sonucu kaybolan 5 TEDAŞ görevlisini bulmak için kara, hava,su altından çalışma yapılıyor.


Göletin üzeri buzla kaplı olduğu için arama çalışmalarında zorlanılıyor. Çalışmaları denetlemek üzere Aşkale'ye giden Vali Sebahattin Öztürk'e kaybolanların yakınları arama- kurtarmada gecikme olduğunu öne sürerek tepki gösterdi.Erzurum- Bayburt karayolunun kenarında Aşkale Çimento Fabrikası karşısında, Sarıbaba Köyü yakınındaki İDEAL Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait Karasu- 2 HES'in göletinden geçen enerji nakil hattındaki arızayı onarmak için TEDAŞ'ın Aşkale Şubesinde görevli 5 işçi, deniz bisikleti ile yola çıktı. Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklüğünde ve bir bölümü buzla kaplı gölette ilerleyen deniz bisitleti, buz kütlesine çarparak alabora oldu. TEDAŞ görevlilerinin buz gibi suya düşmeleri ve buz kütlesinin üzerine çıkma çabaları, Sarıbaba köylülerini heyecanlandırdı. "Şambel bulun", "Adamlar kayboldu", 'Sakin olun kurtaracağız" diye bağıran köylüler, uzaktan seslenerek TEDAŞ görevlilerine destek vermeye çalıştı. Güneşin batmak üzere olduğu sırada meydana gelen bu ani gelişmenin ardından 'acil yardım' istendi. Ancak, buzlara çıkamayan Usta başı Mustafa Arifoğulları (58), Ahmet Sait Turan, Şahin Baykal (27), Feridun Öztürk (35) ve Rıdvan Takım (36) gecenin karanlığında kayboldu.

HELİKOPTER BUZLARI KIRIYOR, BALIK ADAMLAR ARIYOR

Erzurum Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünden ekipler botlarla gölete girerek TEDAŞ görevlilerini bulma çalışması, gece yarısına kadar sürdü. Gece yarısından sonra ara verilen çalışmalara bugün saat 08.00'den itibaren yeniden başlandı. Rize'den gelen Emniyet Müdürlüğünde görevli 6 su altı polisi de güç koşullar altındaki çalışmalara destek verdiler. Bu arada Ordu Komutanlığına bağlı askeri helikopter, çevreyi havadan kontrol altına alırken, diğer taraftan alçak uçuşla gölet üzerindeki buzları kırıyor.

"ADAMLAR ÜÇ SAAT BAĞIRARAK ÖLDÜLER"

Aşkale Kaymakamı Asalet Karabulut'un yönetimindeki arama- kurtarma çalışmaları hakkında bilgi almak için gelen Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk'e kaybolan görevlilerin yakınları, çalışmaların geç başlamasından dolayı tepki gösterdi. Yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğu alanda kaybolan işçilerin yakınları Vali Öztürk'e "Çok iş yapmış gibi niye geliyorsunuz buraya? Dün adamlar üç saat bağırarak öldürer. Buraya kimse gelmedi böyle arama mı olur?" dediler. Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı ile birlikte gelen Vali Sebahattin Öztürk'ün çevresi beklemeyen tepki üzerine güvenlik görevlileri tarafından sarıldı. Vali Öztürk, daha sonra olay yerinden ayrıldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com