Baraj inşaatında kaza: İşçiler sele kapıldı

Baraj inşaatında kaza: İşçiler sele kapıldı
Adana'da baraj inşaatında meydana gelen kazada 10 işçi suya kapılarak kayboldu. Kaybolan işçileri arama çalışmaları devam ediyor.

Adana'nın Kozan ilçesinde Gökdere Barajı inşaatında patlama meydana geldi. Olayla ilgili yapılan açıklamada 10 işçinin kayıp olduğu bildirildi.

Patlama, Kozan ilçesine bağlı Ergenuşağı köyü yakınındaki Göksu Irmağı üzerinde özel bir firma tarafından yürütülen baraj inşaatında oldu.

Köprü barajının gövdesinde çatlaklar oluşması nedeniyle suyun boşaltılması için kapaklar açılınca, barajın ana gövdesindeki tünel kapağı aşırı basınca dayanamayarak patladı.

Patlama sonucu baraj göleti alanında biriken su, ırmak yatağında sele dönüştü. Patlama sırasında barajda çalışan işçiler suya kapılarak kayboldu.

VALİDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili açıklama yapan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sayımda 10 işçinin kayıp olduğunun belirlendiğini belirterek, ''Bu işçiler suya mı kapıldılar, yoksa bir yerlere mi sığındılar henüz bir şey söylemek mümkün değil. Adana'dan giden arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Daha öncesinde yapılan açıklamada olayda 3 kişinin kaybolduğu ve bunlardan 2'sinin sağ olarak kurtarıldığı açıklaması yapılmıştı.

SELE KARŞI UYARI

Bölgede kayıp işçileri arama çalışmaları sürerken, çevredeki köyler de sele karşı uyarıldığı bildirildi.

BARAJ İNŞAATI

EnerjiSA tarafından inşası süren Gökdere Köprü Barajı'nın 145 MW kurulu kapasitesi ile yılda 381,36 GWh enerji üretmesi hedefleniyor. Göksu Nehri üzerinde Menge HES Projesi'nin aşağısında baraj topuğundaki bir elektrik santrali ile konumlanan Gökdere Köprü Barajı'nın inşaatına 2009 yılında başlandı.

Geçen yıl su tutulmaya başlanan baraj inşaatının 2012 yılı içinde devreye alınması planlanıyordu.

Kozan ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki baraj inşaatında bölgeden yaklaşık 100 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyordu.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com