Baransu hakkında flaş karar!

Baransu hakkında flaş karar!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Baransu hakkında flaş bir karara imza attı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Taraf Gazetesi ve Mehmet Baransu hakkında Başbakanlık, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve MİT'in yaptığı suç duyurularını "yetkisizlik" kararlarıyla görevli olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği ortaya çıktı.

Taraf gazetesi ve Baransu'nun haberleriyle ilgili soruşturmalar, İstanbul'dan yürütülecek.

Başbakanlık ile MGK ve MİT, Taraf gazetesi ve Mehmet Baransu hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuştu. Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığı'nın, 2 Aralık 2013'te yayımlanan haberde, "Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya hukuka aykırı fiil isnat etme suretiyle iftira suçunun işlendiğini" belirterek, Türk Ceza Kanunu'na göre Baransu hakkında kamu davası açılması talebini değerlendiren Ankara Basın Suçları Soruşturma Bürosu, yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

ÖZEL YETKİLİ SAVCILIK

MGK Genel Sekreterliği ve MİT'in suç duyurularına da, suç türü yönünden özel yetkili olan ve Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı baktı. Başsavcılığın da, Basın Suçları Soruşturma Bürosu gibi yetkisiz olduğuna karar vererek, dosyaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermeye hazırlandığı öğrenildi. MİT ve MGK'nın suç duyurularında, "MGK kararlarının gizli kalması kuralının ihlaline ve konuya ilişkin gerçeğe aykırı yayınlar yapıldığına" vurgu yapılmıştı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com