Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu

Baransu'dan  Başbakan'a suç duyurusu
Mehmet Baransu, Başbakan Erdoğan hakkında 'yargıya müdahale ediyor' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Taraf Gazetesi'nde yayınladığı belgeler ile Erdoğan'ın hedefi olan Mehmet Baransu Başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu. 2004 MGK kararlarını yayınladığı için Başbakanlık, MGK ve MİT'in ayrı ayrı hakkında suç duyurusunda bulunduğu Baransu iftira, hakaret ve yargıyı etkileme iddiasıyla savcılığa başvurdu. Taraf Gazetesi ise Başbakan Erdoğan hakkında  50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Taraf Gazetesi Avukatı Veysel Ok , Başbakan hakkında suç duyurusunu içeren dilekçeyi savcılığa verdi. Dilekçede, Baransu’nun 28 Kasım’da 2004 yılı MGK kararlarını daha sonra da benzer içerikli haberler yaptığı ifade edildi . Başbakanlık, MİT ve MGK’nın Baransu hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtilen dilekçede, bu belgelerin yayınlanmasının ardından Başbakan Erdoğan ’ın müvekkilini vatana ihanet etmekle suçladığına değinildi.

'CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE SOKULUYOR'

Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına geldiği Erdoğan’ın Taraf’ı vatana ihanetle suçlarken 2010 yılında Vakit gazetesinin MİT’in fişlemeleriyle ilgili haberine ise hiçbir tepki göstermediği kaydedildi. Suç duyurusu dilekçesinde "Vatana ihanet sözleri ile müvekkillerim kamuoyuna vatan haini gibi sunularak bazı kitleler tarafından müvekkillerimin hedeflenmesi sağlanmakta, evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu gerçek dışı sözler nedeniyle müvekkillerimin ve yakınlarının can güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulmaktadır" denildi.

'BAŞBAKAN YARGIYA MÜDAHALE EDİYOR'

Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağının hatırlatıldığı dilekçede, Erdoğan’ın sözleri ile soruşturmaya müdahalede bulunduğu ileri sürüldü. Bu nedenle Erdoğan’ın sözlerinin yargılama görevi yapan kurum ve kişileri etkilemek amacıyla alenen kullanıldığının açık olduğu ifade edildi.

Bu gerekçelerle Başbakan Erdoğan’ın iftira, hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği ileri sürüldü. Erdoğan’ın TCK maddelerine göre cezalandırılması için gerekli tahkikat yapılarak kamu davası açılması talep edildi. Taraf gazetesi ayrıca Başbakan Erdoğan hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com