Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014
Güney Afrika'da 5-9 Mayıs'ta planlanan güdümlü mermi ve top atışlarının 12-14 Mayıs'a ertelendiği bildirildi

CAPE TOWN (AA) - Deniz Kuvvetleri Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014 kapsamında Güney Afrika'da 5-9 Mayıs'ta planlanan güdümlü mermi ve top atışlarının 12-14 Mayıs'a ertelendiği bildirildi.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, TCG Yarbay Kudret Güngör lojistik destek gemisinin de Cape Town Limanı'na yanaşmasıyla görev grubunun tüm gemileri Güney Afrika'ya ulaşmış oldu. Bunun üzerine milli gemi TCG Heybeliada'da basın toplantısı düzenledi.

Dede, 53 günlük seyirleri süresince karşılaştıkları ilgiden memnun kaldıklarını, bu görevin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, hatta Türk tarihinde Deniz Kuvvetleri açısından bir ilk olduğunu vurguladı.

Geçmişte Osmanlı Donanması'nın 2 gemiyle 1866'da Afrika etrafında seyir icra ettiğini, Cape Town'a da liman ziyaretinde bulunduğunu anlatan Dede, "Fakat batı Afrika ülkelerine liman ziyareti yok şimdiye kadar. Bu kapsamda batı Afrika'da yaptığımız liman ziyaretlerinin hepsi tarihimizde bir ilk oldu. Çok büyük bir ilgiyle karşılandık. 'Bu bir ilk ama son olmasın. Bunun arkası gelecek mi, tekrar gelecek misiniz' sorularıyla her limanda karşı karşıya kaldık. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Deniz Kuvvetlerinin artık bu imkan ve kabiliyete sahip olduğu, her zaman ihtiyaç duyulduğunda ve gerekli görüldüğünde liman ziyaretlerinin devamının gelebileceği tarafımızdan ifade edildi" dedi.

Amiral Dede, umduklarından farklı ve yüksek seviyeli bir ilgiyle karşılaştıklarını, ziyaretlerinde devlet başkanları, bakanlarla görüşme fırsatı bulduklarını belirtti.

Görev faaliyeti kapsamında 5-9 Mayıs'ta planlanan güdümlü mermi ve top atışlarının yapılmasıyla ilgili sıkıntılar yaşandığı yönündeki soruyu Dede, şöyle cevaplandırdı:

"Bazı planlamalarda farklılıklar oluştu, hava şartları intikallerimizde de sıkıntılar oluşturdu. Bu bölgedeki hava şartları atışlar anlamında da sıkıntı oluşturuyordu, yine Güney Afrika açısından da söylendiği gibi bazı sıkıntılar oldu. Ancak şu an için 12-13-14 Mayıs'ta yapılacak şekilde planlanmış durumda. Zaten bizim atış planlamalarımızın yedek günüydü. O yedek günde yapılacak şekilde planlanmış durumda. Şu an için başka bir sorun gözükmemekte, tabii hava şartları da müsaade ederse. Deniz kuvvetlerinin tüm faaliyetleri hava ve deniz şartlarından çok etkilenen faaliyetlerdir, bu bölgedeki hava şartlarının daha farklı etkisi olduğunu gördük. Bazen hiç rüzgar olmadığı halde, çok büyük okyanus dalgalarıyla karşılaştık. Bu oradaki operasyonel şartları da etkileyen faktörler."

Amiral Dede, atış yapılacak hedeflerin kullanımı açısından da hava şartlarının çok önemli olduğunu, yüksek süratli su üstü hedeflerine  ve hava dronlarına atış yapılacağına dikkati çekerek, "Her türlü şarta rağmen biz Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olarak hem niyetliyiz hem de hazırız" diye konuştu.

Amiral Dede, Deniz Kuvvetleri'nin yıllardır güdümlü füze atışları icra ettiğini ancak ülke çevresindeki denizlerin dışında, bu kadar uzakta yapılacak ilk atış olacağını söyledi.

Bu sayede Deniz Kuvvetleri'nin hareket kabiliyetinin genişlediğini, çok daha uzak mesafelerde bu tip atışları gerçekleştirebileceğinin göstergesi olacağını anlatan Dede,  "Yüksek süratli hedefler de bizim ayrıca yeni bir tecrübe olacak. Biz burada gemilerimizin limitlerini deneyeceğiz. En yüksek süratli hedeflere silah kapasitelerimizin sınırlarında atışlar yapacağız. Bu atışlar bizim için aynı zamanda test anlamına gelecek" dedi.

Amiral Dede, şu ana kadar 15 ülkenin ziyaret edildiğini, 8 ülke ve 9 liman ziyaretinin daha planlandığını, ziyaret edilen ülkelerde üst düzeydeki 68 makama ziyarette bulunulduğunu söyledi.

Dede, limanlarda Çok Uluslu Güvenlik Mükemmeliyet Merkezi'nin tanıtımının yapıldığını, teorik ve uygulamalı denizde güvenlik eğitimi ve fiili boarding eğitimi verildiğini anlattı.

Amiral Dede, bugüne kadarki liman ziyaretinde 34 ton ağırlığındaki 2 bin 250 koli gıda yardım paketi, içinde kırtasiye malzemesi bulunan 3 bin 400 okul çantası, 20 tekerlekli sandalye ve 1 cerrahi set dağıtıldığını vurguladı.

Liman ziyaretleri süresince halka açılan gemilerin, 2 bin 218 kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Dede, halkla ilişkiler faaliyeti kapsamında Kanarya Adaları, Gambiya, Kongo limanlarında TCG Yarbay Kudret Güngör akaryakıt gemisinde bulunan bando tarafından konserler verildiğini anlattı. 

-Milli gemi TCG Heybeliada

Amiral Dede, görev grubunda yer alan TCG Heybeliada korvetinin milli gemi olduğunu hatırlatarak, bunun Türk Deniz Kuvvetleri açısından önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Milli imkanlarla üretilen harp silah ve aracının kendileri için her zaman güven kaynağı olduğunu anlatan Dede, şunları söyledi:

"Milli gemideki en önemli husus da harp gemisini bilenler tarafından dizayn ve inşa edilecek husustur. Milli gemi deniz kuvvetleri mühendislerince dizayn ve inşa edilmiş bir milli gemidir.

Herhangi bir gemi inşa mühendisinin deniz kuvvetlerinin ihtiyacı olan bir harp gemisinin dizayn ve inşa edebilmesi ancak bunun içinde yaşayarak, bu tecrübeyi edinerek mümkün olabilmektedir. Bizim de milli gemimiz Deniz Kuvvetleri'nin yetiştirdiği, Deniz Harp Okulundan mezun olan subaylarımızın belli bir süre harp gemilerinde çalıştıktan sonra yüksek lisans doktora yaparak, bu tecrübe ve birikimle dizayn ve inşa ettiği gemilerdir.

Bizim tecrübelerimizin geri beslemesiyle bu gemiler elde edilmiştir. İlk gemi olmasına rağmen bu kadar uzak, bu kadar büyük seyirlere götürebiliyoruz. Üçüncü gemimizi de burdan aldığımız geri beslemelerle daha da geliştirerek inşasına devam ediyoruz."

TCG Heybeliada Komutanı Kurmay Binbaşı Rüştü Şener de süre ve mesafe olarak en uzun seyrin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Heybeliada şu an icra etmiş olduğu seyirle prototip olarak dizayn edilen geminin neler yapabildiğini, kendi mühendisimizin, işçimizin neler başarabildiğinin göstergesi olduğunu anlatan Şener, "Prototip olarak başlayıp, sınıfının devam gemileri inşa edilen yegane platformlardan bir tanesi. Gerek makine gerek tekne gerek hareket sistemleri açısından Gölcük'ten çıktığımızda ne seviyedeysek aynı şekilde devam ediyoruz. Üzerine kattığımız bilgi tecrübe ve moral. Bizim mühendisimiz, işçimiz çok iyi iş çıkardı bizlerin görevi bu ürüne can ve ruh vermektir" dedi.

-"Bu tarihe geçecek bir olay"

Toplantıya katılan Barbaros Türk Deniz Görev Birliği Komutanı Kurmay Albay İhsan Bakar da görev grubundaki personelin her koşulda etkin görev icra etmeye hazırlıklı olduğunu vurguladı.

Personelin tamamının tarihi bir olaya şahit olduğunun farkındalığını bildiğini anlatan Bakar, "Bunlar çok yüksek motivasyon sağlıyor. Bu tarihe geçecek bir olay. Bunun bilinci ve gururu içinde faaliyetlerini icra ediyorlar" dedi.

TCG Yarbay Kudret Güngör Komutanı Albay Metin Çulcu da gemide görevli ikmal subayının seyrin üçüncü gününde babasını kaybettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Durumu komutanımıza ilettiğimiz andan itibaren Donanma Komutanlığından Deniz Kuvvetleri'ne kadar her aşamada ilgilenildi. Babasının cenazesine yetişti. Daha sonra subayım böyle bir ilgi sonrası Deniz Kuvvetleri'nde olmasının ne kadar gurur verici olduğunu söyledi. Çok mutlu oldu. Sadece üniforma giyip emirleri alıp emir vermiyoruz. Gemi yaşayan bir organizma. Yemek yiyoruz, eğleniyoruz, gerektiğinde yarışmalar düzenliyoruz, gemide gazete çıkarıyoruz, bir gün torunlarına anlatacak çok ciddi tarihi hikayeleri olacak."

TCG Oruçreis Komutanı Kurmay Albay Yüksel Can, bu görevin tarihi, ilklere ve enlere sahip olan bir görev olmasından dolayı personelin motivasyonunun yüksek olduğunu dile getirdi.

Afrika ülkelerinde gördüklerinin personeli de etkilediğini vurgulayan Can, "Gemileri ziyaret eden öğrencilerin gözlerindeki o ışıltı, yardım malzemesi dağıttığımızda şahit olduğumuz sıcaklık, personelimizin moral motivasyonuna ciddi katkı sağladı" diye konuştu.

TCG Gediz Komutanı Kurmay Yarbay Altan Altınkaya, karargah gemisi olarak Amiral Dede'nin de kendi gemilerinde taşındığını bunun da gemi personelini ayrıca gururlandırdığını söyledi.

Bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Altınkaya, "Tarihte hiçbir Türk gemisinin yapmadığı şekilde sıfır noktasından (sıfır enlemi ve sıfır boylamının kesiştiği yer) geçtik. Bu ayrıca bize gurur verdi" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com