Bardakoğlu Kütahya'da

Bardakoğlu Kütahya'da
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Kütahya ziyaretine Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret ederek başladı. Ziyarette Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata, Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, belediye

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Kütahya ziyaretine Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret ederek başladı. Ziyarette Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata, Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, belediye başkan yardımcıları Nejat Özturan ve Halil Toklu da hazır bulundu.
Kütahya Beldiye Başkanı Mustafa İça, Müftülük Sitesi inşası için ayrılan yere ilişkin kroki üzerinde bilgiler anlatarak Site ile ilgili eksiklikleri Bardakoğlu'na bildirdi. İça, Kütahya'nın çok eski bir mimari yapıya sahip olduğuna değinerek bu mimari yapıyı korumak için belediye olarak çalıştıklarını ifade etti. Daha sonra Bardakoğlu, Diyanet İşleri Yayınlarından çeşitli kitapları İça'ya hediye ederek, mevcut tarihi dokuların aynı haliye korunması gerektiğine vurgu yaparak, camilerin ve diğer dini hizmetlerin verildiği yapıların ise bu mimari yapılar için de ise ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Bardakoğu din hizmetlerinin az olduğu veya hiç verilmeyen yerlerde ise boş işlerle boş fikirlerin doğabileceğine dikkat çekerek böyle durumlara mahal verilmemesi gerektiğine değinerek, camilerin ve din görevlilerinin çevrelerinde huzur iklimi oluşturduğuna inandığını belirterek, ayrıca camilerin diğer din hizmeti sunan binaların tarihi zenginliklerini yansıtması gerektiğine değindi.
Bardakoğlu, fırsat buldukça illere gidip din görevlileriyle bir araya geldiklerini anımsatarak, karşılıklı bilgi alışverişiyle eksikleri görme imkanı bulduklarını anlattı. Ayrıca Bardakoğlu, ''100 bini aşan personelle Türkiye'nin din hizmetlerini yarınlara taşımaya ve 21'inci yüzyıla yakışan bir din hizmeti anlayışı oluşturmaya çalıştıklarına'' işaret ederek, şunları dile getirdi: ''Bizim görevimiz insanımızın arzu ettiği, ihtiyacı olan din hizmetini en sağlıklı, en doğru şekliyle vermektir. Din hizmeti iyi verilmediği vakit o boşluklar hep yanlış hizmetlerle ve toplumun huzurunu bozan fikirlerle dolabiliyor. Din hizmetlerini en iyi şekilde vermek, bunun için kurulmuş olan Diyanet İşleri Başkanlığının en tabii görevidir. Diyanet İşleri Başkanlığı milletimizin kurumudur. Milletimiz dindar olduğu, dinini önemsediği, devletimiz dini önemsediği için ve din hizmetinin sağlıklı ellerle doğru şekliyle verilmesi önceliği için kurulmuştur. Biz de bunun bilinciyle bu gayret içinde olacağız. İnanıyorum ki, din görevlilerimiz bu birlikteliklerimizde mutlaka ortak bir heyecan ve motivasyon alacaklardır.'' dedi.
Ziyaret sonrasında Belediye Başkanı Mustaf İça ise Bardakoğlu'na, porselen bir vazo hediye etti.
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu cuma namazını kılmak üzere beraberindeki yetkililerle Ulu Cami'sine gitti. Cuma namazı başalamadan önce vatandaşlara vaaz veren Bardakoğlu şu konulara değindi; İmanın Allah'ın en büyük nimeti, iman zenginliğinin ise en büyük zenginlik olduğunu ifade ederek, dünyanın bütün malını, mülkünü bir tarafa koysanız, hiçbiri zerre kadar iman değerini elde edemeyeceğini, İman; Allah'ı tanımak ve bilmek, muhabbet olduğunu vurguladı. Allah'ın insanları kendisini tanıması için yarattığını, akıllı bir insanın bunun farkına varacağını açıkladı.
Baradkoğlu: ''İman, bu dünyada Allah'ı tanımak, her şeyin onun hikmetiyle olduğunu fark etmek, bizim de aciz bir kul olduğumuzu kabul etmektir. Her şey Allah'a dönecektir, her şey Allah'a aittir. İman, insanların değerli olmasını sağlayan en büyük cevherdir.'' dedi. Bardakoğlu, daha sonra cemaatle cuma namazını kıldı.
Cuma namazından sonra beraberindeki heyetle öğle yemeği yiyen Bardakoğlu daha sonra Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret etti. Kütahya Valisi Kocatepe Kütahya ile ilgili Bardakoğlu'na bilgiler vererek, Kütahya'nın Türkiye'nin hem kuruluşuna hem de olumuşuna büyük bir desteği olduğana değinen Kocatepe, tarihi zenginlik ve tabiat zenginliği bakımından da Kütahya'nın çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Buradaki insanların inançlı insanlar olduğuna değinen Kocatepe Türkiye illeri içerisinde Kütahya'nın yaşanabilecek bir şehir olduğunu da sözlerine ekledi.
Kocatepe Diyanet İşleri Başkanınadan alacakları bilgileri vatandaşlarla birlikte nasihat olarak değerlendireceklerini belirterek, Bardakoğluna fincan takımı hediye etti. Diyanet İşleri Başkanı'da Kocatepe'ye Diyanet İşleri Yayınlarından olan Kuran'ı Kerim Tesfiri ile birlikte bazı kitaplar hediye etti.
Valilik ziyaretinden sonra Belediye Kültür Sarayında Kütahya Müftülüğü yetkilileri ve vatandaşlarla bilgilendirme ve değerlendirme toplantısını gerçekleştiren Bardakoğlu şu konuları dile getirdi: ''Biz müslümanlar olarak birbirimizi anlamayı, dinlemeyi ve sevmeyi öğrenmeliyiz; biz bunları yaptıktan sonra bizi hiç bir güç ayıramaz ve aramıza fesat koyamaz. Bu vesile ile bu şekile toplantıların olmasıda bizim açımızdan ve aynı zamanda bu toplantılara katılanlar açısından çok büyük önem arz etmektedir. Müslümalık dini bilgi dinidir, biz de bu bilgi ışığında kendimize yol bulmalı bu yol nezninde ilerlemeliyiz ve aynı zamanda bulunduğumuz 21'inci yüz yıla görede kendimizi ayarlamalıyız.'' dedi. Toplantının geri kalan kısmı ise basına kapalı olarak gerçekleştirildi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com