"Barış, çocuklarınıza mirasınız olmalıdır"

Barış, çocuklarınıza mirasınız olmalıdır
ABD Başkan Yardımcısı Biden:

ANKARA (AA) - ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıslı liderlerle çözüm sürecine ilişkin temaslarda bulunmak üzere geldiği adada Kıbrıs gazetesi muhabirinin sorularını cevapladı.

Biden, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ilerlemenin mümkün olduğunu, ancak çözüme ulaşmak için her iki tarafta da güven inşa edilmesi ve cesaret gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs gazetesinin sorularını yanıtlayan Biden, son zamanlarda Kıbrıs’ta birçok iyi şeyler ve olumlu jestler olduğuna dikkati çekerek, “Umutlu olmamın sebebi ve ziyaret etmeye karar vermemin nedenlerinden biri de budur. Barış mümkündür. Olmasını sağlamak size kalmıştır. Barış, çocuklarınıza mirasınız olmalıdır” dedi.

Biden, ABD’nin adanın iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi için BM İyi Niyet Misyonu himayesinde, Kıbrıslı bir süreci güçlü şekilde desteklemeye devam ettiğini anımsatarak, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzakerecilerin karşılıklı Atina ve Ankara ziyaretlerini, çözüm yönünde “önemli adımlar” olarak nitelendirdi.

 

-“Doğalgazın çözüme katkısı kararı Kıbrıslılara ait”

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Kıbrıs sularında bulunan doğalgazın, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunup bulunamayacağı kararının, Kıbrıslılara ait olduğunu kaydetti.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının, her iki topluma da ekonomik fayda sağlayacağına ve enerjinin bunun bir parçası olabileceğine inananların düşüncesine katıldığını belirten Biden, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde kaynaklarını geliştirme hakkını desteklemekte ve bu kaynakların meyvelerinin tüm Kıbrıslılarca kapsamlı bir çözüm kapsamında, adilane şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Adanızın geleceği için Kıbrıslıların yeni bulunan enerji kaynaklarına iyi şekilde bakmaları gerektiğine ve bu kaynağın bir çözüme yardımcı olup olamayacağını gözönünde bulundurmaları gerektiğine inanıyorum.”

 

-“Çözüm adımlarını sadece Kıbrıslılar atabilir”

Biden, ABD'nin Kıbrıs'taki barış sürecine olan desteğine ilişkin şöyle cevap verdi:

"İnanıyorum ki zorluklara ve uzun bölünmeye rağmen Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunabilir ve şüphesiz, Amerika, tarafların faydalı bulduğu şekilde yardımcı olmaya istekli olmaya devam etmektedir. En sonunda, bir çözüme ulaşmak için gerekli adımları sadece ve sadece Kıbrıslılar atabilir. Amerika Birleşik Devletleri, adanın iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi için BM İyi Niyet Misyonu himayesinde Kıbrıslı bir süreci güçlü şekilde desteklemeye devam etmektedir."

İki taraf arasında gerçek ve kapsamlı bir ilerleme beklediklerini kaydeden Biden, "Kıbrıs’ı böyle kritik bir zamanda şahsen ziyaret etmeyi isteme nedenlerinden biri de budur. Uluslararası topluluğun diğer üyeleriyle birlikte her iki tarafın liderlerini daha güvenli ve daha ferah bir Kıbrıs’ın bu bölgede önemli bir rol oynadığı bir gelecek için ortak bir vizyon geliştirmeye teşvik etmeye devam edeceğiz" dedi.

"Üstesinden gelinmesi gereken engeller ve yapılması gereken zor işler olduğunu biliyorum" diyen Biden, "Bir çözüme ulaşmak için her iki toplumdaki Kıbrıslılar pasif kalamazlar. Dolayısıyla evet, umarız müzakereler hızlı şekilde ilerler. Bunu yapmanın en iyi yolu Kıbrıslıların kendilerinin barış sürecinde aktif olarak yer almalarıdır" diye konuştu.

Kıbrıs sularında bulunan doğalgaz rezervlerinin Kıbrıs sorununa yapacağı katkı için Biden, şunları söyledi:

"Bunun kararını vermek tamamen Kıbrıslılara aittir. Politikamız gereği dünyadaki enerjinin güvenli ve çeşitli olmasına yardım eden hareketleri desteklemekteyiz. Güvenilir ve maliyeti düşük enerjinin kullanılabilirliği Amerika’da ekonomik büyümemiz için gerekli olmuştur ve ona sahip olan şanslılara, kendi büyümelerine ve güvenliklerine katkı için olağanüstü fırsatlar sunmaktadır.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının her iki topluma da ekonomik fayda sağlayacağına ve enerjinin bunun bir parçası olabileceğine inananlara katılıyorum. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde kaynaklarını geliştirme hakkını desteklemekte ve bu kaynakların meyvelerinin tüm Kıbrıslılarca kapsamlı bir çözüm kapsamında, adilane şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Adanızın geleceği için Kıbrıslıların yeni bulunan enerji kaynaklarına iyi şekilde bakmaları gerektiğine ve bu kaynağın bir çözüme yardımcı olup olamayacağını gözönünde bulundurmaları gerektiğine inanıyorum."

 

-"Bu Kıbrıslıların karar vereceği bir şeydir"

ABD tarafından her iki tarafa, sorunun çözümü noktasında baskı yapıp yapmayacağı sorusu üzerine Biden, adaya herhangi bir baskı yapmaya gelmediğini belirterek şunları kaydetti:

"Dıştan bir anlaşmanın empoze edilebileceğinin gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Bir anlaşmanın kalıcı olması için Kıbrıslıların kendilerinin, her iki tarafı memnun edecek şekilde görüşmelerde bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Tüm Kıbrıs’ın bir dostu olarak, Amerika Birleşik Devletleri, her iki tarafın, BM İyi Niyet Misyonu çerçevesinde bir çözüme ulaşma çabalarını desteklemektedir.

Adaya ziyaretimi, planlarınızı, gelecekte birleşik bir Kıbrıs’ın nasıl olması gerektiği hakkındaki Kıbrıslı planları, sizlerden dinleyerek kullanmayı umut ediyorum. Dolayısıyla ileriye gitmek için liderleri teşvik edecek miyim? Kesinlikle. Diyalogu desteklemeye, başarıları teşvik etmeye çalışacak mıyız? Her iki lider bu rolde bir yarar gördüğü sürece elbette. Ancak bu adımları bir anlaşmaya doğru götürecek gerekli cesaret her iki toplumdan ve liderlerden gelmelidir. Bu Kıbrıslıların karar vereceği bir şeydir."

Biden, Kıbrıs gazetesi muhabirinin, "Şu anki çözümsüzlük durumundan bıkmış, hızlı ve adil bir çözüm görmeyi arzulayan Kıbrıslı Türklere mesajınız nedir?" sorusuna katıldığını belirterek, "Kıbrıslı Türklere katılıyorum. Adadaki her iki topluma da vereceğim esas mesaj, ilerlemenin mümkün olduğudur, ancak bir çözüme ulaşmak için her iki tarafta da güven inşa edilmesi ve cesaret gösterilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda Kıbrıs’ta birçok iyi şeyler ve olumlu jestler olmaktadır. Umutlu olmamın sebebi ve ziyaret etmeye karar vermemin nedenlerinden biri de budur. Barış mümkündür. Olmasını sağlamak sizlere kalmıştır, kendiniz ve çocuklarınız için. Barış, çocuklarınıza mirasınız olmalıdır" diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, çözüm sürecine ilişkin Kıbrıs temasları çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü. Daha sonra Biden, Türk ve Rum tarafından sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile de bir araya geldi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com