Barış İsteyen Gazeteciler Platformu'ndan 10 Ocak mesajı

Barış İsteyen Gazeteciler Platformu'ndan 10 Ocak mesajı
Kısa adı BİG olan Barış İsteyen Gazeteciler Platformu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Platform adına bir açıklama yapan Başkan Vecdi Altay, "sektör, en karanlık günlerini yaşamaktadır ve bunun sorumlusu da iktidardır" dedi.

Altay'ın açıklaması şöyle:

"Basın Özgürlüğü'nün kalmadığı, hapishanelerinde hala gazetecilerin bulunduğu ülkemizde, Çalışan Gazeteciler Günü'nü, ne yazık ki buruk bir heyecanla kutluyoruz.

90 Yıllık cumhuriyet tarihimizde, sektör adına en karanlık ve en baskıcı dönemini yaşıyoruz. Basınımız ne yazık ki, yandaş olan ve olmayan şeklinde ayrılmıştır. İktidar ve mensupları, gazetecilerden gelen hiçbir öneriye veya eleştiriye açık değildir. Gazeteciler üzerindeki baskılar, her geçen gün artmaktadır. Gazetecilerin haber alma ve verme gibi en temel görevleri engellenmektedir.
İktidarla ekonomik işbirliği içinde olan medya patronları da, meslek ilkelerini yok saymakta, adeta kıyım yapmakta ve gazetecilerin işlerine insafsızca son vermektedirler.

Bugünkü koşullarda, ülkemizde basın özgürlüğünün varlığından bahsetmek mümkün değildir. İktidar ne yazık ki, gerçekleştirdiği baskılarla gazetecileri itibarsızlaştırmış ve susturmuştur. Başbakanlık Makamı'nın vermiş olduğu basın kartlarının bile artık hiçbir önemi ve değeri kalmamıştır. Gazeteciler, zamanın tanığı olacakken, sanığı olmuşlardır. Bugün ülkemizde binlerce gazeteci işsiz kalmışsa, haklarında yüzlerce dava açılmışsa ve hapishanelerinde hala gazeteciler yatıyorsa, bunun tek sorumlusu bu iktidardır.

Durum böyle olunca, halen çalışan gazetecilerin günü nasıl bir duygu ile kutlanır, onun yorumunu da halkımızın takdirine bırakalım... "

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com