Baro’dan sert “Ergenekon” tepkisi

Baro’dan sert “Ergenekon” tepkisi
Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin, Ergenekon davasında verilen mütalaaya tepki gösterdi.

Makamında basın toplantısı düzenleyen Eskişehir Baro Başkanı Öztekin, devletin en önemli istihbarat birimlerinin varlığını tespit edemediği bir örgütün savcılık tarafından belirlenmesinin çelişkili olduğunu iddia etti.
 
Öztekin, "Eğer bir örgüt varsa lideri kimdir? Nerede, ne zaman, nasıl ve kimler tarafından kurulmuştur? Bu belli değildir. Terör örgütüne meşrulaştırılmaya çalışılan PKK'yı örnek gösterebiliriz. Binlerce kişinin katili olan bir lideri, kadroları, yapılanması, silahları vardır. Ne zaman, nasıl ve kimler tarafından kurulduğu bellidir’’ dedi.
 
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312/1. maddesindeki cebir ve şiddetin somut bir eylemde ortaya çıkacağını ifade eden Öztekin, "Toplantı yapmak, gazetede yazı yazmak, düşünmek, konuşmak asla bu maddenin kapsamında olamaz. Suçun oluşması için elverişli vasıtalarla icra hareketleri tamamlanmalıdır. Teşebbüsün tanımı budur. İki sanıktan örnek vermek yeterli olacaktır. Mustafa Balbay'ın kalemi, Haberal'ın ameliyatta kullandığı malzemeler silah gibi elverişli vasıta olamayacağına göre ne ile nasıl darbe yapıp hükümeti düşüreceklerdir bilemiyoruz’’ ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com