Barsaktan idrar torbası yapıldı

Barsaktan idrar torbası yapıldı
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, mesane kanserinden tedavi gören bir hastaya, ince bağırsağından alınan 70 santimlik parçayla idrar kesesi yapıldı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, mesane kanserinden tedavi gören bir hastaya, ince barsağından alınan 70 santimlik parçayla idrar kesesi yapıldı. Bu sayede hasta, ömür boyu dışarıdan vücuduna bağlı olarak bulunan idrar torbası taşımak yerine, eskiden olduğu gibi doğal yolla ihtiyacını görebilecek.
Doç. Dr. Şahin Kabay ve Yard. Doç. Dr. Bekir Aras tarafından yaklaşık 8 yıldır tedavi gören 64 yaşındaki Fikriye Bodur'a, 8 saat süren bir ameliyatla barsaktan idrar torbası yapıldı.
Şahin Kabay, Fikriye Bodur'un, daha önce yapılan ameliyatla mesaneleriyle beraber idrar kesesinin de alındığı için vücutuna dışarıdan bağlanan idrar torbasıyla yaşadığını belirtti.
Kabay, Fikriye Bodur'un sağlık durumunun her geçen mükemmele doğru gittiğini belirterek, kendisini bir haftalık tedavi sürecinin ardından hastaneden taburcu edeceklerini ifade etti.
Sağlık durumunun iyiye gittiğini söyleyen Fikriye Bodur, ameliyatı başarıyla gerçekleştirelen Şahin Kabay ve Bekir Aras'a teşekkür etti.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk defa barsaktan idrar torbası yapıldığını dile getiren Doç. Dr Şahin Kabay, artık bu tür hastaların diğer şehirlere gitmesine gerek kalmadığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com