Barzani ağzındaki baklayı çıkardı

Barzani ağzındaki baklayı çıkardı
Son bir aydaki açıklamalarında hep bağımsızlık imasında bulunan Barzani sonunda baklayı ağzından çıkardı: Eylül ayına kadar Irak’taki siyasi kriz çözülmezse bağımsızlık referandumu yaparız.

Kuzey Irak bölgesel yönetimi lideri Mesud Barzani Amerikan Associated Press ajansına verdiği röportajda Irak’taki siyasi krizin sürmesi durumunda Kürtler’in bağımsızlık yolunda ilerleyeceğini ilk kez net sözlerle ifade etti. Washington ve Türkiye‘de yürüttüğü temasların ardından AP’ye Erbil’deki ofisinde 45 dakikalık bir röportaj veren Kürt lider, Irak’ta Maliki iktidarının giderek diktatörlüğe dönüştüğünü, ülke yönetiminde kendilerine söz hakkı tanınmadığını belirterek, “Siyasi kriz daha uzun süre devam edemez.

Eylül ayında Kürt bölgesinde seçimler var. O zamana kadar bu kriz çözülemezse bizim de halkımıza ‘bir diktatörlük altında mı yaşamayı tercih ediyorsunuz yoksa kendi bağımsız devletinizde mi?’ diye sorma hakkımız var” ifadesini kullandı ve seçimle birlikte bağımsızlık referandumunun da gerçekleştirilebileceğini vurguladı. Barzani ayrıca, Sünnilerin de Irak içinde kendi otonom bölgelerini yaratma girişimlerini “tüm kalbiyle” desteklediğini sözlerine ekledi. Bağdat’la Kürt yönetimi arasındaki kriz, Maliki yönetiminin yakın zamanda, Irak petrolü için yabancı şirketlerle anlaşma yapmaya onay vermesinin ardından daha da tırmanmıştı.

Irak medyası ise Barzani’nin bu son açıklamasının ABD ve Türkiye ziyaretlerinden sonra gelmesine dikkat çekti ve bunun her iki ülkeden gelen yeşil ışıklar doğrultusunda gerçekleştiğini iddia etti. Buna göre Barzani, ABD görüşmelerinde Obama’dan Kürt bağımsızlığına ABD’nin destek vereceği konusunda söz aldı. Ardından geldiği Türkiye’de de Washington’un teşvikiyle zemin yokladı. Kitabat gazetesinin iddiasına göre ABD’nin yeşil ışık yakmasının ardından Ankara da bazı tavizler karşılığında Kürt yönetiminin bağımsızlığına destek verebileceğini iletti. Barzani’nin Türkiye’ye PKK’yı tamamen bitirme sözü verdiği belirtiliyor. Irak başbakanı Maliki ile arası bozuk olan Ankara’nın ‘düşman bir Irak’tansa dost bir Kürt devletine sıcak baktığı’ iddia ediliyor. Kürt medyası Barzani’nin Türkiye temaslarını manşetten duyurmuş ve Türkiye ile Erbil arasındaki ilişkilerin en güçlü döneminde olduğunu yazmıştı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com