Barzani Ankara’yı tehdit etti

Barzani Ankara’yı tehdit etti
Neçirvan Barzani Ankara’yı tehdit etti: “Bağımsız Kürdistan için Türkiye ikna olmalı, yoksa…”

SANSURSUZHABER – Irak Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, “Bağımsız Kürdistan” için önlerindeki en büyük engelin Türkiye olduğu, Ankara’nın bu konuda ikna olmaması durumunda “diğer seçeneklerin” gündeme geleceği tehdidini savurdu.
 
Time Dergisi'ne açıklamalarda bulunan Barzani, Bağımsız Kürdistan için ABD’nin destek vermesi gerektiğini Türkiye’nin de ikna etmekten başka yollarının olmadığını vurguladı.
 
Irak petrolünün dünyaya açılmasının Türkiye ile olabileceğinin altını çizen Barzani, “Biz Türkiye’nin ihtiyacı olan bir şeye sahibiz. Bizim de sahip olmadığımız belli şeyler var” diyerek Ankara’nın bu “çıkar ilişkisine” dayalı olarak “Bağımsız Kürdistan” konusunda ikna edileceğini ima etti.
 
Türkiye’nin onayı ve ABD’nin desteği ile Bağımsız Kürdistan’ın mümkün olacağını, “gidiş o yönde” yorumuyla veren Radikal yazarı Cengiz Çandar da bugünkü yazısında, ABD’nin ‘bir numaralı Kürt uzmanı’ Peter Galbraith’in yorumuna dikkat çekiyor.
 
Galbraith’in “Şimdi, eğer cumhurbaşkanı Talabani değil ise, Kürtler, Irak Cumhurbaşkanlığı’na pek önem atfetmeyebilirler. Kürtler, (bundan ziyade) Bağdat’ın KBG’nin (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) petrole ilişkin anayasa haklarını tanımasını ve Kerkük ile diğer ihtilaflı bölgeler için anayasa gereği olan referandumları yerine getirmesini istiyorlar” yorumunun altını çizen Çandar, Kürtlerin Talabani’den sonra Irak Cumhurbaşkanlığı makamına talip olmayabileceklerini, Bağdat ile bağlarının giderek pamuk ipliğine bağlı hale gelmeye başladığını, o ‘pamuk ipliği’nin kopmasının ‘bağımsız Kürdistan’ demek olduğunu yazıyor.
 
Neçirvan Barzani’nin Time Dergisine yaptığı açıklamaları da hatırlatan Çandar yazısında şu satırlara yer veriyor:
 
Maliki ile Türkiye’de benzeri eleştirilerin muhatabı olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, birbirlerinin yüzüne telefon kapatacak kadar birbirlerinden uzaklaştıkları ve birbirlerine karşılıklı diş biledikleri biliniyor. Son bir yıl içindeki tüm gelişmeleri göz önüne alır ve Neçirvan Barzani’den gelen işaretlere bakarsak, yakın ya da orta vadeli geleceğe dair bir tahmin yapmaya kalkışırsak şunu söyleyebilir miyiz?
 
Bölgede bağımsız Kürdistan, -eğer olursa- Türkiye’nin onayı, ABD desteğiyle mümkün olacaktır. Gidiş o yöndedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com