Barzani: Gerekirse savaşırız

Barzani: Gerekirse savaşırız
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, Kerkük'ün Leylan köyüne konuşlandırılan Peşmerge birliğini ziyaret etti.

Bağdat'la yaşanan krizin gölgesinde Erbil'den Kerkük'e kritik bir ziyaret gerçekleşti.
 
Barzani, kardeşi Sihat Barzani'nin komutasındaki Peşmegeler ile tek tek tokalaştı. Birliğe seslenen Barzani, savaş istemediklerini ama gerekirse savaşmaya hazır olduklarını söyledi.
 
“SAVAŞI ÖNLEMEK İÇİN SAVAŞA HAZIRLIKLI OL”
 
Barzani, “Kürt halkı savaşı sevmez ama konu kendini korumak olursa ölmeye hazırdır. Kürt halkına yapılan haksızlığı kabul etmezler. ‘Savaşı önlemek için savaşa hazılıklı ol’ diye bir söz vardır. Sizin hazırlıklı olmanız benim ve Kürt halkı için bir gurur kaynağıdır. İnşallah bir savaş çıkmaz. Ama eğer savaş çıkara, siz buraya halkımızın haklarını korumak için geldiniz. Başkalarının topraklarını gasp edip, insan öldürmeye gelmediniz” dedi.
 
Irak hükümeti ile Kürt yönetimi arasındaki kriz, geçtiğimiz ay Dicle Operasyon Gücü'nün, Bağdat-Selahattin ve Kerkük'ün kesişme noktasında yer alan Tuzhurmatu'da güvenliği üstlenmek istemesiyle tırmanmıştı. Peşmerge gücü ile Irak ordusu karşı karşıya gelmişti.
 
Taraflar arasındaki tansiyonu düşürmek için Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi devreye girerek, Barzani ve Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi bir araya getirmişti.
 
Uzlaşma sağlanamaması üzerine Bölgesel Kürt Yönetimi, Peşmerge birliklerini Erbil ve Süleymaniye kentlerinden Kerkük'e kaydırmıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com