Barzani hakkında şok iddia!

Barzani hakkında şok iddia!
Suriye'deki 4 kentin Kürt gruplar tarafından ele geçirildiği iddiası, "Suriye bölünüyor mu?" endişesine yol açarken Kuzey Irak'tan Suriye'ye asker sevkıyatının olduğuna dair görüntüler gündeme bomba gibi düştü.
Barzani Esed ordusundan firar eden Kürtleri Kuzey Irak'ta eğittiklerini itiraf etti ancak çatışmaların devam ettiği Kamışlı'ya kamyonlar dolusu silahların da bizzat Barzani tarafından gönderildiği öne sürüldü.
 
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin bir süre önce Suriye'de bölünmüş durumda olan Kürt muhalif grupları Erbil'de yapılan bir toplantıyla birleştirdi. Bu birleşmeden kısa bir süre sonra Suriye'de Kürtlerin yoğun yaşadığı kentler bir bir Kürt gruplarının eline geçti. Geriye Türkiye'nin Nusaybin sınırında yer alan "kritik" konuma sahip Kamışlı kenti kaldı. Üç günden beridir Kamışlı'da yoğun çatışmaların yaşandığı, kentin ele geçirilmesi durumunda buranın yeni kurulacak Kürt devletinin başkenti yapılacağı öne sürülüyor. Ayrıca burada savaşan silahlı grupların Barzani tarafından gönderilen peşmergeler olduğu iddia edildi ancak Kuzey Irak Yönetimi önceki gün iddiayı yalanladı. 
 
Bu gelişmeler yaşanırken dün internet sitelerine düşen görüntüler gündemi sarstı. Cep telefonuyla çekilmiş görüntülerde; Kuzey Irak'ın Kürt Bölgesi'ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt, yürüyerek Suriye sınırına geçiyor. Ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülüyor. Görüntülerde, yürüyen askerlerin, 'Kamışlı'ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlı'yı almaya gidiyoruz' dedikleri duyuluyor. Kuzey Irak'tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı Kenti'ne gittikleri öne sürülüyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com