Barzani İle Ateşkesi Konuştu!

Barzani İle Ateşkesi Konuştu!
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, daha önce yapmayı planladığını duyurduğu ve dün sessiz sedasız gerçekleştirdiği bir günlük Kuzey Irak seyahatinden döndü..

Mesut Barzani ve Beşir Atalay, Barzani’nin konutunda gerçekleşen uzun süreli görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadı.

Bakan Atalay, daha sonra Başbakan Salih’le bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından soruları yanıtlayan Salih, terör örgütü PKK konusunu ele alıp almadıklarının sorulması üzerine, "Evet, görüştük. Biz uluslararası yasalara riayet ediyoruz ve bölgemizde, herhangi bir komşu ülkemize tehdit unsurunu içimizde barındırmak istemiyoruz. Ama komşu ülkelerden de Irak’ın egemenliğine saygı duymalarını bekliyoruz" dedi.

Salih, bir başka soru üzerine Irak’ın yakında kurulacak olan yeni hükümeti gibi iç meseleleri de ele aldıklarını söyledi.

“BU ZİYARET ÇALIŞMALARIN BİR BOYUTUYDU"
Temaslarının ardından akşam saatlerinde yurda dönen Atalay, Irak’a yaptığı ziyarette ilgili olarak, "Şu günlerde, bu konu ile ilgili çok yoğun çalışmalarımız var. Türkiye olarak terör konusunda çok boyutlu görüşmeler, çalışmalar yürütüyoruz. Bu ziyaret, o çalışmaların bir boyutuydu" dedi.

Atalay, ziyaretinde terörle ilgili konuların görüşüldüğünü de ifade ederek, yürütülen, daha önce başlatılan eylem planı olduğunu kaydetti. Eylem planının yürütülmesiyle ilgili konuların gündemlerinde olduğunu anlatan Atalay, "Şu günlerde, bu konu ile ilgili çok yoğun çalışmalarımız var. Türkiye olarak terör konusunda çok boyutlu görüşmeler, çalışmalar yürütüyoruz. Bu ziyaret, o çalışmaların bir boyutuydu" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Barzani, planınıza destek verecek mi?" şeklindeki sorusu üzerine de Atalay, "Bizim yürüyen çalışmalarımız var. Üçlü Mekanizma, eylem planı var. Herkesin yapması gerekenler var. Bunları bir kere daha gözden geçirdik, değerlendirdik. Barzani ile, oradaki yöneticilerle görüşmeler yaptık" yanıtını verdi.

Irak’taki özel bir hastanenin Türk başhekiminin çocuğunun orada kaza geçirdiğini belirten Atalay, yaralı çocuğu, ailesi ile birlikte Türkiye’ye getirdiklerini ve tedavisinin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com