Barzani'den Sürpriz Destek!

Barzani'den Sürpriz Destek!
Hükümetin PKK terörünü bitirmek amacıyla yoğun temas trafiği yürüttüğü Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani, Avrupa'da Türkiye'ye destek verdi..

Demokratlar İttifakı Kongresi için Roma’da bulunan Barzani, Batı dünyasında Türkiye’nin ekseniyle ilgili yaşanan tartışmaların kendisini etkilemediğini, Türkiye’nin AB üyeliğine büyük önem verdiğini söyledi. Irak Kürdistan Demokrat Parti’nin (IKDP) internet sitelerinde yer alan bilgilere göre Barzani, Roma’da yaptığı konuşmalarda ve verdiği demeçlerde Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili şöyle dedi:

Batı’yı terk etmez

“Eğer Avrupa Türkiye’yi istemiyorsa, Türkiye’nin de başka yöne bakması doğaldır. Ancak ben Ankara’nın Batı’yı terk edeceğini sanmıyorum. Türkiye, Avrupa ile İslam dünyası arasında denge noktası haline gelmek istiyor. Bu düşüncesinin Avrupa tarafından dikkate alınmasını arzuluyor. Bu kötü bir şey değil.”

Güvenlik konuşuyoruz

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin de, Peyamner ajansına yaptığı açıklamada, Türk ve Kuzey Iraklı yetkililer arasında yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak güvenlik meselesinin ele alındığı doğrulayarak, şunları söyledi: “Çünkü iki ülke arasındaki sınır çok uzun. Güvenliği konuşmamız bu nedenle çok normal. Bölgede kalıcı bir güvenlik ortamının sağlanması hem Türkiye hem de Kuzey Irak’ın yararına olacak. Güvenlik tam sağlandığında ekonomik ilişkiler daha da artacak. Bu her iki tarafın da arzusu.”

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com