Başarının da başarısızlığın da bedeli vardır!

Başarının da başarısızlığın da bedeli vardır!
Kişisel Gelişim Uzmanı ve gazetemiz yazarlarından Mümin Sekman, özellikle üniversite adaylarına, ''Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler'' sözünün sık sık hatırlatılması gerektiğini bildirdi.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Mümin Sekman, özellikle üniversite adaylarına, ''Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler'' sözünün sık sık hatırlatılması gerektiğini bildirdi.
     Sekman, Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğünce Belediye Kültür Sarayında düzenlenen ''Hayat Boyu Başarı İçin Her Şey Seninle Başlar'' konulu konferansta, okul idarecileri ve öğretmenlere, başarı ve başarıyı elde etme yolları hakkında bilgi verdi.
     İnsanların birçoğunun hayatlarından memnun olmamalarına karşı bunu değiştirmeye dönük güçlü bir çaba içerisine girmediklerini belirten Sekman, hayatta insanın elinde olan ve olmayan şeyler bulunduğunu anlattı.
     Sekman, ''bireyin, elinde olmayan şeyleri elinde olanlardan ayırıp elindekileri olabildiğince zorlayarak başarılı olması, elinde olmayanların etkisini yok edebilmesi gerektiğini'' ifade ederek, başarının şifresinin ''baş'' ve ''arı'' kelimelerinde aranabileceğini söyledi.
     Bundan ''baş olmak için arı gibi çalışmak gerektiği'' anlamı çıkarılabileceğine işaret eden Sekman, ''Baş kelimesi aklı temsil eder, arı azim konusunda marka olmuş bir hayvandır. Başarıya gitme yönünde insanın bir bacağı akıl, diğer bacağı azimdir. Azim ile akıl bir araya geldiğinde insanı başarıya götürür. Onlardan biri eksik olduğu zaman tek bacağıyla yürüyemeyen insana benzer'' dedi.
     Sekman, başarının beyinde saklı olduğunu dile getirerek, vücudun yüzde 2'sini oluşturan beynin geriye kalan yüzde 98'i yönettiğini kaydetti.
     İnsanın aklından günde 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçtiğinin var sayıldığına dikkati çeken Sekman, yüzde 78'i suyla kaplı beynin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığını, vücudun aldığı oksijenin dörtte birini beynin kullandığını bildirdi.
    
     -''BAŞARI DA BAŞARISIZLIK DA BEDEL İSTER''-
    
     Mümin Sekman, insanların başarıyla ilgili sorununun nasıldan çok niçin ile ilgili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
     ''İnsanlar (niçin başarılı olmalıyım) konusunda emin olmadıkları için nasıl başarılı olabilecekleri konusuna fazla kafa yormuyorlar, atalet halinde yaşıyorlar. Ataletin en önemli nedeni yeterince güçlü bir başarı gerekçesi oluşturamamaktır. Başarı konusunda kafaları yeterince net olmadığı için ayakları titrek ve tereddütlü yürüyorlar. Özellikle üniversite adaylarına şu sözü sık sık hatırlatmalıyız: (Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler.) Hayatta unvan maçına çıkma zamanınız geldiyse başarının bedelini o dönem için ödemezseniz, başaramamanın bedelini bir ömür boyu ödersiniz. Başarı da başarısızlık da bedel ister. Başarının bedeli bir dönem, başarısızlığın bedeli bir ömür ödenir. Başarının bedeli sonunda keyif olan bir acıdır ama başarısızlığın bedeli sonunda acı olan bir keyiftir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com