"Başarının uygulanmasında başarısızlık var"

"Başarının uygulanmasında başarısızlık var"
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, seçme yaşında olanların kendilerini Kütahya'nın kalkınmasında görevli olduklarını kabül etmeleri halinde ancak, gelişmişliğe giden tüm yolların açılmış olabileceğini söyledi.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, seçme yaşında olanların kendilerini Kütahya'nın kalkınmasında görevli olduklarını kabül etmeleri halinde ancak, gelişmişliğe giden tüm yolların açılmış olabileceğini söyledi.
Kütahya'nın istenilen yerde olmadığını belirten Güral, "2012 ilk yarısında yeni teşvik mevzuatı yayınlandı, Kütahya 4. Bölge il olarak ilan edildi. Neden? Tabii ki hatır için değil, ülke genelindeki gelişmişlik sıralamasında ancak 4. Bölgede kendisine yer bulabildiği için. Nedense hepimiz 4. Bölgeden ileri geçemediğimiz için üzülmemiz gerekirken, "Kütahya dışından yeni yatırımcılar gelecek, ilimiz gelişecek" umuduyla sevindik, halbuki daha ön sıralarda mesela 2. Bölgede olsaydık keşke. Olsaydık, bugün yaşadığımız sorunları çözmüş, gelişmesini tamamlamış, diğer illere örnek olan, parmak ısırtan bir il olurduk. Peki olabilir miyiz? Neden olmasın? Ancak olması için Kütahya’nın gelişmesini istemek ve bu ilde yaşayan insanlar olarak görevlerimizi yapmakla mümkün olabilir" dedi.

"BAŞARININ UYGULANMASINDA BAŞARISIZLIK VAR"
Kütahya’nın gelişmesi için kendisini görevli sayan kişilerin katkıları ile genişletmek suretiyle bir yol haritası çizilebileceğini ifade eden Nafi Güral, "Öncelikle Kütahya’nın gelişmesini istemekle beraber, sadece istemekle kalmayıp, seçme yaşına gelmiş tüm hemşehrilerimiz kendilerinin Kütahya’nın geliştirilmesinde görevli olduklarını kabul etmeleri lazım. Bu görev bilinci oluştuğunda, gelişmişliğe giden tüm yollar açılmış olacaktır.Geçtiğimiz yıllarda iş adamlarımızla birlikte bize göre gelişmiş onlarca il ziyaret ettik, gittiğimiz illerdeki sanayi kuruluşlarını gördük, iş insanlarını, yöneticilerini dinledik, onları Kütahya’ya davet ettik. Başarı sırlarının, Kütahya’da yaşayan daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesi için salonlarda ve yerel televizyonlarda konferanslar verildi. Ama dinlediklerimizden yararlanma konusunda pek de başarılı olduğumuzu söylemek mümkün değil" diye konuştu.

"ŞİKAYETÇİ OLAN DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETEN BİR ANLAYIŞA SAHİP OLMALIYIZ"
Yol haritasının müzakere ve münazere sonucu ortaya çıkacağını anlatan KUTSO Başkanı Nafi Güral, "Öncelikle hepimiz yeteneklerimiz ve bulunduğumuz pozisyonlarımız itibariyle bir şeyler yapmak zorunda olduğumuzu kabul etmeli ve bu sorumluluğumuzun gereğini yerine getirme konusunda harekete geçmeliyiz.Daha sonra, sorumluluk hisseden çevremiz ile birlikte geri kalmışlığımızın sebeplerini ve sonuçlarını müzakere etmeli ve müzakere sonucunda ortaya çıkacak fikirleri kamuoyu nezdinde tartışmaya açmalıyız. Kamuoyu nezdinde tartışılan sebep sonuç ilişkileri olgunlaşmış olacak, olumsuzlukların tekrar etmemesi, olumlu olanların uygulamaya alınması konusunda bilinç oluşacak ve bu bilinç ile siyaset, yönetim, STK’lar ve halk bütünleşmiş olarak "daha iyi bir Kütahya" hamlesi başlayacak ve inanıyorum ki, hedefe ulaşılacaktır.Kütahya sevdalıları Kütahya hakkındaki kararları kendileri verirlerse daha çok sahiplenirler. Sahiplendikleri konuların hayata geçmesi konusunda daha çok çaba gösterirler ve başarı mutlak olur. Öneri sunmayışımın bir başka gerekçesi de, şimdiye kadar akil kişilerle onlarca defa bir araya gelip sonuç alamadan dağılmamızın da etkisi oldu. Bu nedenle Kütahya sevdalıları Kütahya’yı ilgilendiren hayati konuları gene kendileri müzakere etmeli, çıkacak sonuçların uygulanması için siyaseti, yönetimi, STK’ları görevlendirmekle beraber sonuçlarını da takip etmeliler.Kütahya, geri kalmışlık kaderimiz olmasın, kıralım bu zincirleri, laf çok icraat yok söylemlerinin yerini faydalı, geliştirici icraatlar alsın, Kütahya’yı dördüncü grupta değil, ikinci grupta yer alacak iller arasına taşıyalım. İnanın zor değil, yeter ki isteyelim, yeter ki gereklerini yerine getirelim, yeter ki durum tespiti yapan, tespit ettiği durumdan şikayetçi olan değil, çözüm üreten anlayışa sahip olalım. Yeter ki sorunların değil, çözümlerin parçaları olalım. Göreceksiniz her şey çok daha iyi olacak" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com