Başbakan 12 Eylül'ün Gölgesine Sığınıyor!

Başbakan 12 Eylül'ün Gölgesine Sığınıyor!
Kurtulmuş, Denizli'de Başbakan Erdoğan'a yüklendi...

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün Uşak'tan Denizli'ye geldi. Çivril İlçesi'nde vatandaşlarla bir araya gelen Numan Kurtulmuş daha sonra Denizli İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcısı Ümmet Kandoğan'ın da katıldığı il teşiklatı ziyaretinde basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevaplandıran Numan Kurtulmuş, Türkiye'de gündemin sürekli olarak değiştirildiğini söyledi. Yüzde 10 barajlarının, Anayasa'nın antidemokratik yapısının, ön seçim mecburiyetinin kaldırılmasının ve siyasi partilerdeki yapının diktatörlük şeklinde olmasının bütünüyle 12 Eylül'ün ürünü olduğunu belirten Kurtulmuş,''12 Eylül siyasi rejimi Türkiye'de 2 partili sistem istiyordu. Bunu 12 Eylülcülere Amerikalı ağabeyleri söyledi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi 'Bu ihtilali bizim çocuklar yaptı' diye kripto geçti'' şeklinde konuştu.

''TÜRKİYE'YE AMERİKAN SİSTEMİ GETİRİLMEK İSTENİYOR''

Türkiye'ye Amerikan sistemi getirmek için ihtilal yapıldığını ileri süren Kurtulmuş,''İki partili sistem lafı da Sayın Kenan Evren'e söyledikleri bir laftır. Ama unuttukları bir şey var. Türk ile Amerikan milletleri birbirine benzemez. Benim üzüldüğüm, biz Tayyip beyi çok iyi tanıyoruz. 1989'dan bu yana 12 Eylül'ün önüne koyduğu bütün siyasi engellerle mücadele ede ede gelen bir Başbakan ve siyasi lider. Başbakan olduktan sonra nasıl 12 Eylül'ün gölgesine sığınır bunu anlamıyorum. Bırakın Kenan Evren İzmir'den söylesin 2 partili istiyorum lafını. Sayın Başbakan yüzde 10 barajı olmazsa istikrar devam etmez lafını bırakın Kenan Evren söylesin'' dedi.

''KENAN EVREN'İN 30 SENE ÖNCE SÖYLEDİĞİNİ SÖYLÜYORLAR''

Seçilmiş bir Başbakan'ın yüzde 10 barajı, bozuk siyasi partiler yasasının arkasına sığınmaması, iki partili bir sistemi öngörmemesi gerektiğini belirten Kurtulmuş,''İki partili sistem halkın oyunu ikiye ayırmak demektir. Bir kısmının oyu değerli, bir kısmı değersiz oydur. DYP 2002 seçimlerinde yüzde 9.8 oy alarak baraj altında kaldı. Yüzde 38 oy 2002 seçimlerinde çöp tenekesine atıldı. Kimin hakkıdır 5 vatandaştan 4 vatandaşın oyuna senin oyunun bir kıymeti yok demek?. Bu hangi demokratik kriterle savunulabilir. Ama başbakan bunu söyleyebiliyor. Kenan Evren'in 30 sene önce söylediğini şimdi söylüyor. Üsküdar'da sabah oldu. Sayın başbakan o kadar bu işten endişelisiniz, iki parti çoktur, emriniz olur bütün partileri kapatalım tek parti olsun, siz tek başınıza devam edin. Yüzde 10 baraj yetmiyor mu? Çıkartın yüzde 30'a'' dedi.

''KENDİNE MÜSLÜMANLIK DA DEMOKRATLIK DA OLMAZ''

Kurtulmuş, ''Örnek Halkçı Parti, Anavatan Partisi ve Milliyetçi Demokrasi Partisi. Bunların hepsi yüzde 10 barajından medet umup siyaset yaptılar ama sonuçta kurumsal varlıkları bile kalmadı. Demokrasi işine geldiği kadar demokrasi olmaz. Kendine Müslümanlık da olmaz, demokratlık da olmaz. Demokratlık da Müslümanlık da evrensel kuralları olan hususlardır'' dedi.

''DEMOKRASİYİ HERKES İÇİN İSTİYORUZ''

Demokrasiyi herkes için istediklerini kaydeden Numan Kurtulmuş, ''Dağ başındaki bir kişinin oyuyla Cumhurbaşkanı'nın oyu eşit ağırlıktadır. Buna inanmıyorsak zaten demokrasiye inanmıyoruz. İki partili sistem savunusunu ve yüzde 10 barajından medet ummayı son derece antidemokratik tavır ve sözler olarak görüyorum. Millet zaten gereken cevabı verecektir" dedi. Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş daha sonra Bayramyeri Meydanı'na giderek esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci'yi ziyaret etti. Bugün Öğretmenevi'nde kalacak Kurtulmuş, yarın sabah 9.30'da Buldan İlçesi'ne uğrayarak Denizli'den ayrılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com