Başbakan artık ‘topal ördek’ konumundadır!

Başbakan artık ‘topal ördek’ konumundadır!
AKP’li bakanların çocuklarının, üst düzey bürokrat ve işadamlarının adının karıştığı tarihi yolsuzluk ve rüşvet skandalını CHP Konya Milletvekili Atilla Kart SANSURSUZHABER.COM’a değerlendirdi.

RÖPORTAJ | SANSURSUZHABER.COM

Asrın yolsuzluk soruşturması olarak değerlendirilen skandal henüz soruşturma aşamasındaysa da telaffuz edilen rakamların büyüklüğü ve adı karışan isimlerin önemi, bir bakanın rüşvet alırken görüntüsünün olduğu iddiaları gösteriyor ki bu skandal uzun bir süre Türkiye gündeminin en tepesindeki yerini koruyacak.

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Atilla Kart asrın yolsuzluk ve rüşvet skandalını SANSURSUZHABER.COM’a değerlendirdi. Bu skandalın kendileri için sürpriz olmadığını dile getiren Kart; “bu bizim yıllardır anlattığımız bir tablodur. Yolsuzluk yapmak hükümet için bu derece olağan hale gelmiştir ancak kirlilik üstü örtülemez bir hal almıştır” ifadelerini kullanıyor.

Kart’ın asrın yolsuzluk soruşturmasına dair değerlendirmelerinin tamamı şu şekilde:

ZAMANINDA BİZE ‘ÇOK ABARTIYORSUNUZ’ DENİLDİ

Bizim için bunlar şaşırtıcı bir fotoğraf değil. Bu 7-8 yıldan buyana anlattığımız bir tablodur bu. Kemal Unakıtanlardan başlayarak, o dönemin Enerji Bakanını, Çevre-Orman Bakanını, buralardan başlayarak anlattığımız bir süreçtir. Üzeri örtüldü. Türkiye konuşmadı, konuşturulmadı Türkiye. Bunları biz dile getirdiğimiz zaman, “ya çok abartıyorsunuz” denildi. Ama maalesef geldiğimiz noktada kirlilik, devletin sömürülmesi, hazinenin sömürülmesi, vatandaşın sömürülmesi üzerinden kirlilik artık üstü örtülemez hale gelmiştir.

GÖREVDEN ALMALAR DEVLETİN SABOTE EDİLMESİDİR

Türkiye’nin bağırsaklarını değil kanalizasyonu temizlemesi gerekiyor. Bu boyutlarda artık, kanalizasyonun temizlenmesi gerekiyor.  Bu kanalizasyon iktidarın eliyle yaratıldı. Hiçbir su bunu temizleyemez. Bunu temizlemedin yolu elbette sandıktır, seçimdir. Ama olay sandıktan seçimden ibaret değil. Anayasal kurumlar var. Bu işin soruşturması var; idari anlamda, adli anlamda. Sayın Başbakanın gözden kaçırdığı budur. Tamam yarın sandıkta da bunlar konuşulacak ama yargıda da konuşulacak, soruşturmada da konuşulacak, teftişte de konuşulacak, halk nazarında da konuşulacak. Ama ne yapıyorsunuz siz? Bakar mısınız tabloya; Hükümetin bütün programını iptal ediyorsunuz. İlk işiniz o soruşturmayı yürüten emniyet amirlerini görevden almak oluyor. Bu vahim bir durum! Artık bu devletin sabote edilmesidir, kurumların sabote edilmesidir..  

BİZİ KİMSE DENETLEYEMEZ ANLAYIŞI

Diğer taraftan da bu bir panik durumudur. Suç delilerini ortadan kaldırmak, yok etmek… Tabi şu dramatik durum ortaya çıkıyor: Hükümet katında yolsuzluk yapmak, usulsüzlük yapmak, sit alanlar dahil olmak üzere, kara para aklamak dahil olmak üzere artık o kadar olağan hale gelmiş ki; nasıl olsa bizi kimse denetleyemez, bize kimse hesap soramaz anlayışı, sorumsuzluğu, keyfiliği, şımarıklığı, küstahlığı o boyutlara varmış ki; onun için insanlar elini kolunu sallayarak bu yolsuzlukları yapar hale gelmişler. Bu vahim bir tablodur. Tabi burada bizim duruşumuz şudur: Genel başkan da dün ifade etti. ‘Soruşturmaya; kolluk aşamasında da, savcılık aşamasında da, yargı aşamasında da müdahale edilmemesi’ gerekir. Temel yaklaşımımız budur. İkinci olarak da ‘soruşturmayı yapanların bunu hukuka uygun yapması.’ Onların da kamu yetkisini bir intikam aracı olarak kullanmaması, bir rövanş aracı olarak kullanmaması. Hakikatin araştırılması, gerçeğin ortaya çıkartılması, maddi vakıanın ortaya çıkartılması. Esas olan budur. Bunu aramak, takip etmek durumundayız.

BAŞBAKAN ARTIK ‘TOPAL ÖRDEK’ KONUMUNDADIR

TOKİ’den de sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanı, İçişleri Bakanı, Ekonomi Bakanı ve daha geride başka bakanların da olduğuna dair ciddi iddialar ve bulgular söz konusu… En hafif tabiri ile söylüyorum; Başbakan ve hükümet artık ‘topal ördek’ konumundadır. Zaten demokrasi anlayışı sakat olan, Türkiye’yi polis devletine, parti devletine dönüştüren, Anayasal kurumları askıya alan bir hükümet fotoğrafını zaten yıllardır anlatıyoruz. Ama bu son hadiseyle artık bütün bu tablo daha öte boyutlar kazanmıştır. Doğrudan hükümetin, bakanların hakkında -ki bakanlar demek başbakan demektir- birilerinin elinde böylesine ciddi bulgular var. Kritik olan budur, önemli olan bu bulgulardır. Bunu bizim konuşmamız gerekiyor.

BU CERAHATİ ANCAK HUKUK TEMİZLER

Siz hükümet olarak bu soruşturmanın üzerini örtebilirsiniz ama bu sizi hem demokrasi anlamında hem vicdani anlam da hem de anayasal anlamda sorumluluktan kurtarmaz. Bu iddialar, bulgular artık kamuoyuna yansımıştır. Bunların üzerini örtemezsiniz. Bu cerahat giderek engellenemez bir hal almıştır. Bu koku, cerahatin yarattığı kokuyu hükümet olarak yok edemezsiniz. Bunu yok etmenin tek yolu hukuku işletmek, yargıyı işletmektir. Hukuka, yargıya müdahale etmemektir. Bu işin çözümü budur. Demokrasilerde çözümü budur. Yoksa Emniyet müdürlerini görevden alarak o cerahatin yaydığı kokuyu ve kirliliği ortadan kaldıramazsınız. (KKO)

RÖPORTAJ | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com