Başbakan ayakkabısını bırakıp kaçtı

Başbakan ayakkabısını bırakıp kaçtı
Avustralya Başbakanı öfkeli protestocuların gazabına uğradı.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, ülkesinin ulusal günü kutlamalarında öfkeli protestocuların hedefi oldu. Korumalarının apar topar aracına götürmeye çalıştığı Avustralya Başbakanı Julia Gillard'ın ayakkabısı, kargaşa sırasında ayağından fırladı.

RESTORANIN ETRAFINI SARDILAR
Gillard, Avustralya Günü etkinlikleri kapsamında Canberra kentindeki bir restoranda muhalefet lideri Tony Abbott ile bir araya geldi. Bu esnada, yaklaşık 200 kişiden oluşan protestocu grup, restoranın etrafını sararak camlara vurmaya başladı.

Protestocuların restauranta girmeye çalışması üzerine, 50 polisten oluşan güvenlik kordonu Gillard'ı aracına götürmeye çalıştı. Bu arada dengesini kaybeden Gillard'ın ayakkabısı ayağından fırladı.

AVUSTRALYA GÜNÜ ÖFKEYE BOĞULDU
Protestocuların, yerel sorunlar nedeniyle Gillard'a tepki gösterdikleri sanılıyor. "Aborjin Çadır Elçiliği" adını verdikleri derme çatma çadırlardan kurulan bir kampta kalan protestocuların geçmişte de bu tür eylemler yaptıkları biliniyor.

Avustralya Günü'nde, ilk İngiliz yerleşimcilerin Avustralya'ya ulaştığı 26 Ocak 1788 tarihinin yıldönümü kutlanıyor. Ancak Avustralya'nın yerlisi olan Aborjin halkı, İngiliz yerleşimcilerin bir anlaşma yapılmadan Avustralya'ya geldiklerini belirterek, bu tarihi "işgal günü" olarak adlandırıyor. Aborjin Çadır Elçiliği protestocuları, Gillard'ın yanı sıra muhalif lider Abbott'ı da ırkçılıkla suçlayan sloganlarla hedef aldı.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com