"Başbakan Bilal'i ifadeye göndermeli"

"Başbakan Bilal'i ifadeye göndermeli"
Gazeteci Tufan Türenç, Başbakan'ın oğlu dahil tüm suçluları ortaya çıkarmazsa istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteci Tufan Türenç gündemdeki yolsuzluk davaları, Gülen'den gelen mektup ve Ergenekon ve Balyoz gibi davaların tekrar görülmesi hakkında sansursuzhaber.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Yaşanan olaylar sonrası Türkiye'de bir yönetim krizi olduğunu söyleyen Türenç hiçbir ciddi demokratik ülkede olayların bu hale gelmemesi gerektiğini ifade etti. Cemaat gibi yasadışı bir topluluğun muhattap alınmasının ve Cumhurbaşkanı'nın bir gazeteciyi aracı yaparak böyle bir teşebbüste bulunmasının hayli tehlikeli bir tutum olduğundan bahseden deneyimli gazeteci bu sürecin yalnızca yapılan yolsuzlukların bedeli ödenerek sona erebileceğini belirtti.

'BAŞBAKAN CEMAAT ÖRGÜTLENMESİNE KENDİ MÜSAADE ETTİ'

Hükümet-Cemaat savaşında bugün gelinen noktaya Erdoğan izin verdi diyen Türenç; "Başbakan kendi muhaliflerini alt etsin diye bu yapılaşmaya izin verdi. Onların emniyete, bürokrasiye, yargıya yerleşmelerine göz yumdu, hatta teşvik etti. Bana karşı bir tehlike olmaz dedi ancak ona da döndü bu yapı. Başbakan bu yaptığı hatanın bedelini bir şekilde ödeyecek." şeklinde konuştu.

Mektup olayında Abdullah Gül'ü de eleştiren Tufan Türenç Cumhurbaşkanı'nın böyle bir ara bulma pozisyonunda girmemesi gerektiğini ifade etti. Fehmi Koru'nun uzlaşma için elçilik yapması konusunda ise "Gazeteci kimliği olan biri böyle bir aracılık yapmamalıydı, bunun gazetecilikle alakası yok." değerlendirmesinde bulundu.

"OĞLUNU İFADEYE GÖNDERECEK"

Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu krizden çıkmasının Hükümetin yolsuzluklarla yüzleşmesiyle mümkün olduğunu söyleyen Türenç, Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ı ifadeye göndermemek için yaptıkları hakkında; "Oğlunu çekecek o işlerden, onun hesabı verilecek. Yolsuzlukları gizleyemezsiniz. Gizlerseniz katlanarak büyür. Tek kural yolsuzluğun üstüne gitmektir. Yollayacak oğlunu ifadeye. Varsa oğlunun bir ilişkisi hesabını verecek." dedi. Başbakan'ın krizi tırmandıran tavrının devam etmesi halinde ise sürecin hükümetin istifasına kadar gideceğini sözlerine ekledi.

"HSYK'YI MECLİSE SEÇTİRMEK DEMOKRASİLERDE YOKTUR"

Gazeteci Tufan Türenç Ergenekon davası hakkında TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Cumhurbaşkanı ve Başbakan'la görüşmesi ve tekrar yargılanma talebiyle ilgili şunları söyledi;

"Ben doğrusu Başbakan'ın bugüne kadarki sicili nedeniyle buna olumlu yaklaşacağı ve olumlu bir sonuca ulaştıracağı inancında değilim. Türkiye bu hukuk düzenini normalleştirmeden hiçbir yere gidemez.Hiçbir şekilde huzura da kavuşamaz.

Fevzioğlu'nun önerileri son derece akılcı, normal, Türkiye'yi normalleştirecek öneriler. HSYK'yı meclise seçtirmek demokrasilerde yoktur. O zaman yargı yasama'nın emrine girer. Yasama zaten yürütmenin emrinde böylece yürütme hem yasamaya hem yargıya hükmeder. Öyle olursa da Türkiye'de hiçbir şey değişmez." (MRO)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com