Başbakan Bu Yazıya Çok Kızacak

Başbakan Bu Yazıya Çok Kızacak
Hürriyet yazarı Tufan Türenç öyle bir yazı kaleme aldı ki...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hüsnü Mübarek'e 'çekil git' çağrısı yaptığı konuşma medyada geniş yankı uyandırdı. Dünya ve Arap dünyası Erdoğan'ın konuşmasını manşetlerine taşıdı. Ancak Doğan medyası yazarları Mısır olayına farklı baktı. Eleştirileri hedefinde ise Erdoğan vardı. Özellikle Hürriyet yazarı Tufan Türenç'in "Mısır'da yürüyen halk Türkiye'de ise eşkıya" başlıklı yazısı Erdoğan'ı çıldırtacak türden..

"ALLAH'TAN MISIR HALKINI EŞKİYA OLARAK TANIMLAMADI"

CHP'nin sivil direniş çağrısını eşkiyalık olarak gören Erdoğan'a baskıcı lider imasında bulunduğu yazısında "Allah'tan Başbakan Erdoğan, diktatöre karşı ayaklanan Mısır halkını "eşkıya" olarak tanımlamadı" diye ekledikten sonra sözü Türkiye'deki protesto gösterilerine getiriyor. Türenç'e göre Erdoğan, Türkiye'deki eylemcileri eşkiya olarak görüyor. Yazar daha sonra Türkiye'den eylem manzaralarını sıralıyor:

"(...)İki gündür üç büyük kentimizdeki tıp fakültelerinin hocaları sokaktalar.
Hükümet tarafından üniversite hastanelerinde başlaülan "Tam gün performansa dayalı sistem"i protesto ediyorlar.
Sisteme göre hocalar artık baktıklan hasta sayısıyla ölçülecek performansa göre ücret alacak. Yani hocalara "Bilim yapmayın, birbirinizle yarışın ve bol bol hasta bakıp fazla para alın" anlayışı getiriyor AKP iktidarı.
Şimdi sokaklara dökülen koca koca profesörler, doçentler, asistanlar eşkıya mı?

Peki ya işçilerin yaptıklan?
Başbakan'ın değerlendirmesine göre onlar daha büyük eşkıya.
Çünkü onlar kent içinde de değil, kentler arası protesto eylemine giriştiler.
DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Trabzon'dan Ankara'ya kadar yürüyecekler, Meclis bahçesinde birleşip "Torba Yasası'na hayır zinciri" oluşturacaklar.
Şimdi bu emekçiler de eşkıya mı? "

OLMAYAN TESİSLER!

İktidarın yargıyı ele geçirme iddiasında olduğunu yazan Türenç'in toplu açılışlarla ilgili sözleri hükümeti çok kızdıracak gibi. Türenç, olmayan tesislerin açılışının yapıldığını iddia ederek protestocuların gözaltına alınmasını gündeme getiririyor:

"Başbakan Erdoğan Anadolu'nun çeşitli kentlerine kimselerin görmediği tesislerin "toplu açılışlarını" yapmak için gitmeden önce bazı insanlar peşin peşin gözaltına alınmaya başladı. İlk uygulama da Denizli'de yapıldı. Biri il başkanı olmak üzere 10 İşçi Partili Başbakan'ı protesto edecekleri gerekçesiyle gözaltına alındı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com