Başbakan Erdoğan: (5)

Başbakan Erdoğan: (5)
"Şunu söyleyebilirim, 'Biz bu seçimden birinci parti olarak çıkacağız'. Ve şunu da söylerim, daha iddialı bir şey, 'Eğer birinci parti olarak çıkmazsak ben genel başkanlık koltuğunda oturmam, buradan çekilirim'. Aynı şeyi CHP Genel Başkanı söyleyebilir mi

ANKARA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şunu söyleyebilirim, 'Biz bu seçimden birinci parti olarak çıkacağız'. Ve şunu da söylerim, daha iddialı bir şey, 'Eğer birinci parti olarak çıkmazsak ben genel başkanlık koltuğunda oturmam, buradan çekilirim'. Aynı şeyi CHP Genel Başkanı söyleyebilir mi? Ya sen niye geldin oraya, partini birinci parti yapmak için gelmedin mi? Peki dört yıldır oradasın, partin nerede?" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kanal 24 televizyonunun "Başbakan Erdoğan ile Özel" başlıklı canlı yayınında Star Medya Grubu Başkanı Mustafa Karaalioğlu'nun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  

Yerel seçimlerin genel seçim havasına dönüştüğü hatırlatılarak özellikle Ankara, İstanbul gibi şehirlerin anketlerde nasıl göründüğüne ilişkin bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin adeta yerel seçim havasından çıktığının söylenebileceğini dile getirdi.

Erdoğan, "Bir genel seçim havası var, yani işi buna zaten bu mevcut gelişmeler götürdü ve partimiz şu anda 45-50 aralığında bir yeri koruyor. Biz biliyorsunuz 4 tane bizim şu anda bir araştırma şirketiyle çalışmamız var ve bir beşinci de ayrıca onu da yine onunla check edelim diye yapıyoruz ve bütün bunlara baktığımızda da şu anda gelinen nokta 45-50 aralığında bir yerde partimiz durumu götürüyor" dedi. 

 

-"Hizmet gereklidir ama yeterli değildir"

Erdoğan, bu oy oranlarının yerel seçimler için yüksek bir oy olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

"Yerel seçim için tabi böyle bir oy çok çok ideal bir oy. Çünkü yerel seçimi partinin kendi siyaseti, kendi ilkelerinden öte kişiler de etkiliyor, adaylarınız etkiliyor. Eğer aday tespitlerinde başarılı olabildiyseniz bu oyunuzu artırır ama başarılı olamadıysanız ki bu mümkün orada da tabi o ismin oraya bir şey verip vermeyeceği önemli değil, oraya bakmıyor vatandaş. O kişiye bakıyor, 'O kişi iyidir' filan falan. Ama buraya hizmet verebilir mi belediye olarak bunu düşünmüyor ve ona maalesef gidiyor oyunu veriyor. Bunu dolaştığım yerlerde de görüyorum. hiçbir şey yapmamış belediyecilik adına ama bakıyorsun yine de orada bir karşılığı var. Niye, ya güleryüzlüdür, ikili ilişkilerinde iyidir. Yani tam aksi olan yerler var mesela partili belediye başkanlarımızın içinde çok başarılı hizmeti olanlar var ama vatandaşla ikili ilişkilerinde zayıf olduğu için oradan puan kaybına girmiş. Onun için benim her zaman bir sözüm var, hizmet gereklidir ama yeterli değildir. Yeterli olan ikili ilişkileri kurabilmektir."

Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinin bir başka yönünün daha bulunduğunu ifade ederek bu seçimde 16 olan büyükşehir sayısının 30'a çıkarıldığını hatırlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"30 büyükşehir Türkiye'deki seçmen sayısının yüzde 75'ini oluşturuyor. Yani diğer 51 vilayet sadece yüzde 25, dolayısıyla bu işin kaderini belirleyecek olan bu 30 tane büyükşehir. Şimdi bu 30 büyükşehirden bu dağılım çok önemli, AK Parti'nin ne alacağı önemli, diğerlerinin ne alacağı önemli. Biz tabi bu anketler içerisinde şu anda İstanbul, Ankara'ya baktığımızda gayet iyi bir noktadayız. İzmir'de yani şu anda Binali Bey orada başa baş oynuyor diyebilirim. Ve her an orada Allah'ın izniyle Binali Bey de İzmir'den gelecek umudunu taşıyorum çünkü Binali Beyin karşılığı oluştu. Belediyecilik eğer hizmetse orada CHP'nin adayı Binali Beyle asla yarışamaz. Binali Bey merkezi yönetimin zaten İzmir'e verdiği hizmetin yanında şimdi yerelde projeleriyle konuşuyor. Ama CHP adayının orada belediye başkanlığı yaptığı halde ortada doğru dürüst eseri yok.

Düşünebiliyor musunuz, İzmir gibi bir şehirde hala çöp konusunda vahşi depolama yapılıyorsa benim İzmirli vatandaşım da hala İzmir'e bir modern depolamayı getirememiş bir belediye başkanına oy verecekse benim söyleyecek bir şeyim yok. Ve İzmir'in bakıyorsunuz en görkemli yerlerinde gecekondular ve oradaki görüntüler İzmir'e yakışmıyor. Yani bir kentsel dönüşüm değişim nedir İzmir Büyükşehir Belediyesi daha bunu öğrenememiş."

AK Partili belediyelerin olduğu yerlerde kentsel dönüşüm ve değişim başlattıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, Ankara'da kuzey Ankara yolundaki gecekondu bölgesinde modern binalar yapıldığın ve vatandaşların yerleşmeye devam ettiğini hatırlattı.  

Çayyolu metrosunun açılışını gerçekleştireceklerini anlatan Erdoğan, "Biz hizmet getiriyoruz. Büyükşehir belediyemiz buna başladı, biz bunları tamamladık, İzmir'de de Binali Bey, gerek bu dediğim çöp olayıydı, gerek oradaki ulaşımla ilgili atılması gereken adımlardı, bütün bunlara yönelik olarak çok kararlı projeler, çok sayıda projelerle şu anda İzmir halkının karşısında. Ben inanıyorum ki İzmir eğer hakikaten kendisine layık olan hizmeti alacaksa 30 Mart'ta Binali Beye 'Burada seninle beraber yürüyeceğiz' deme kararını vermelidir diye düşünüyorum İzmir için" diye konuştu.  

Erdoğan, sadece belediye başkanının İzmir'i kalkındıramayacağı, hükümet olarak taahhütlerinin olup olmadığının sorulması üzerine, belediye başkanının farklı bir partiden olmasına bakmadan çevreyolu ve tüneller yaptıklarını hatırlattı. Erdoğan, "Hele hele biz orada şimdi Çandarlı Limanı'nı yapıyoruz ki, dünyanın sayılı limanlarından bir tanesi olacak, dev bir liman yapıyoruz. İnşaatı şu anda hala devam ediyor" dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesinin raylı sistemi bitiremediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Onu biz ulaştırma bakanımıza yani Binali Beye talimat verdik, Binali Bey bitirdi. Mesela su getirmek büyükşehir belediyesinin işidir, ama İzmir Büyükşehir su sorununu çözemedi İzmir'de. Biz Devlet Su İşlerini devreye soktuk ve barajlardan İzmir'e suyu getirdik ve İzmir şu anda bizim getirdiğimiz o suyu kullanıyor" diye konuştu. 

"Üçüncü dönemin ortalarını geçtiniz, son döneminiz milletvekili olarak sizin ve bir çok arkadaşınızın. Yüzde kaç canınızı sıkacak, ya da hangi sonuç canınızı sıkacak" şeklindeki soru üzerine Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Benim onları konuşmam doğru olmaz. Ben şu anda, halkın takdirine biz saygı duyan partiyiz. Ben bu noktada sadece bir şey söylerim, siyaset niye yapılır, insani hizmet için. Peki siyasetçi niye yapar, birinci olmak için. Değil mi? Ben bu partinin lideriyim bize taban böyle bir görev verdi ve şu anda şunu söyleyebilirim, 'Biz bu seçimden birinci parti olarak çıkacağız'. Ve şunu da söylerim, daha iddialı bir şey, 'Eğer birinci parti olarak çıkmazsak ben genel başkanlık koltuğunda oturmam, buradan çekilirim'. Aynı şeyi CHP Genel Başkanı söyleyebilir mi? Ya sen niye geldin oraya, partini birinci parti yapmak için gelmedin mi? Peki dört yıldır oradasın, partin nerede? MHP, yıllar yılı işin başındasın. Sen yani hep böyle üçüncü parti olmaya mı talim ediyorsun. Birinci parti olmak gibi bir derdin var mı, yok mu? Yine üçüncü parti olarak mı kalacaksın."

Gelişmiş ülkelere bakıldığında başarısız olan siyasetçilerin görevi bıraktığına dikkati çeken Erdoğan, Almanya eski Başbakanı Schröder'in birinci parti olamadığı için koltuğunu bıraktığını hatırlattı. Erdoğan, "Türkiye buna alışmalıdır. Yani birileri 'Ben bu seçimde başında olduğum parti birinci parti olmadı artık ben çekiliyorum, bunu başka arkadaşlar alsın yürütsün', diğerleri aynı şekilde 'Başkaları alsın yürütsün' bunu diyebilmeli. Bu siyasi kültürü yakalamaları lazım ama bu siyasi kültürü yakalayamıyorlar sıkıntı burada. Biz şu anda bu seçimin Allah'ın izniyle birinci partisiyiz" diye konuştu. 

Erdoğan, yerel seçimlerle birlikte sekizinci kez sandığa gideceklerini hatırlatarak, "Burada tabi CHP 5 yıl içerisinde üç seçim kaybetti. Ama bu Erzurumlu Teyo Pehlivan gibi, yenile yenile doymuyor" dedi.  

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com