Başbakan Erdoğan, Almanya'ya gitti

Başbakan Erdoğan, Almanya'ya gitti
Erdoğan (3)"Bir insan için suç sabit olmadıkça, o insanı suçlu olarak telakki edemezsiniz. Eğer suç sabit olursa, o zaman ona suçlu diyebilirsiniz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir insan için suç sabit olmadıkça, o insanı suçlu olarak telakki edemezsiniz. Eğer suç sabit olursa, o zaman ona suçlu diyebilirsiniz" dedi.

Erdoğan, Almanya'ya gerçekleştireceği çalışma ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

NTV muhabirinin, "Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, ofisinize konulan böcekle ilgili medyada yer alan raporunun ayrıntıları medyada yer aldı. 'Başbakanlık koruma ekibinden alt düzeyli bir yöneticinin yerleştirildiğine inanılıyor' diye bir ibare var. Bu konuyla ilgili gelişmeler nedir, kimdir bu kişi?" sorusuna karşılık Erdoğan, "Şimdi sevgili kardeşim, vallahi sen ayrıntıları öğrenmişsin. Ben bu ayrıntıları bilmiyorum. Yani bu ayrıntılardan beni de bir bilgilendirirsen bundan çok da mutlu olurum. Şimdi Başbakanlık Teftiş Kurulu gizlilik, çok gizlilik kaydıyla Ankara Başsavcılığı'na bunu gönderiyor ve şimdi bundan sizin haberiniz oluyor. İşte paralel devlet bu, paralel yapılanma bu. Anlatabiliyor muyum ? Yani bu ülkede hala paralel devlet yok diyenler başını şöyle bir iki elinin altına alsın da düşünsün. Buna paralel devlet mi dersin, paralel yapı mı dersin işte bu" ifadesini kullandı.

"Çok gizlilik" kaydıyla Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, Ankara Başsavcılığına aylardır hazırladığı dosyadan en ufak bir şey sızmadığını, çıkmadığını belirten Erdoğan, "Bu, şimdi ortaya çıkıyor, nasıl bir şey bu? Bakın, benim haberim yok ama sizin haberiniz var. Fakat açıklamıyorsun, hadi açıkla" diye konuştu.

Erdoğan, Zaman Gazetesi muhabirinin, "MİT'in, iş adamı Rıza Sarraf'ın bazı kabine üyeleriyle ilişkisinin hükümet aleyhinde kullanılabileceği yönünde kendisini bir raporla uyarıp uyarmadığı" sorusuna karşılık, "Arkadaşlar, bakın MİT bir defa uyarı yapmaz, tespit yapar" diyen Erdoğan, "Ve bir diğeri de burayla ilgili olarak, bakın MİT'in bu tür raporlarına nüfuz edebilecek kadar paralel yapının temsilcisi durumuna düşüyorsunuz. Anlatabiliyor muyum, müşterek çalışıyorsunuz da onun için. Bu kadar açık, her şey ortada" ifadesini kullandı.

MİT raporunu bilecek, ona nüfuz edecek kadar bir paralel yapı olduğunu belirten Erdoğan, "Müşterek çalışıyorsunuz. Söylemediğinizi söylettiriyorsunuz ve başkalarına da bunu yaptırıyorsunuz. Tabi sen değil, patronlarınız ve bu şekilde de bu işlere nüfuz etme yoluna gidiyorsunuz. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bu tür belgelerine nasıl nüfuz ediyorlar acaba ? Nasıl bunlar acaba ele geçiriliyor ? Milli İstihbarat Teşkilatı sürekli gizlilik kaydıyla çalışır ve bu gizlilik kaydıyla çalıştıkları halde nasıl sizlerin veya oraların eline geçiyor ?" diye konuştu.

"Tehlikeli bir gidiş" olarak tanımladığı durumun, ülkeyi sevmek ve vatana hizmet olmadığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu şahsın kendiyle ilgili bizim hukukumuzda ve mecellede bir kaide vardır. 'Beraat-ı zimmet asıldır kaidesi' Bir insan, için suç sabit olmadıkça o insanı suçlu olarak telakki edemezsiniz. Eğer suç sabit olursa o zaman ona suçlu diyebilirsiniz. Bunun bizim dinimizde de zerre kadar yeri yoktur. Bizim inancımızda yeri yoktur."

Bütün bunların iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Kaldı ki ismi geçen zatla ilgili bana bugüne kadar herhangi bir suç duyurusu da gelmemiştir. Bunu da çok açık net olarak burada söylüyorum. Dolayısıyla patronların da duymuştur zaten" ifadesini kullandı.

(sürecek)

Muhabir: Kerim Gülbetekin
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com