Başbakan Erdoğan, Almanya'ya gitti

Başbakan Erdoğan, Almanya'ya gitti
Erdoğan (4):"Almanya ile köklü bir dostluğumuz var. Köklü bir tarihimiz var. Bir çok alanda yakın işbirliği içindeyiz. 3 milyonu aşkın soydaşımız,vatandaşımız Almanya'da yaşıyor. Bunların da 1 milyona yakını Alman vatandaşı"- "Bizler Türk toplumunun A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Almanya ile köklü bir dostluğumuz var. Köklü bir tarihimiz var. Bir çok alanda yakın işbirliği içindeyiz. 3 milyonu aşkın soydaşımız, vatandaşımız Almanya'da yaşıyor. Bunların da 1 milyona yakını Alman vatandaşı" dedi.

Erdoğan, Almanya'ya gerçekleştireceği çalışma ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in davetine icabetle Almanya'ya gittiğini söyleyen Erdoğan, ziyareti sırasında Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşeceğini belirterek, bu görüşmelerin dışında, Almanya'daki Türkler'le de yarın akşam geniş kapsamlı bir büyük salon toplantısı yapacağını ifade etti.

Bu akşam Hollanda'dan gelen değişik siyasi partilere mensup bir grup milletvekiliyle bir araya geleceğini anlatan Erdoğan, "Almanya ile köklü bir dostluğumuz var. Köklü bir tarihimiz var. Bir çok alanda yakın işbirliği içindeyiz. 3 milyonu aşkın soydaşımız, vatandaşımız Almanya'da yaşıyor. Bunların da 1 milyona yakını Alman vatandaşı. Son olarak 2012 Ekim ayında Berlin Büyükelçiliği binasını açmak ve Merkel'le görüşmek üzere Berlin'e gittim. Sayın Merkel de 2013 Şubat ayında ülkemize kapsamlı bir ziyarette bulunmuştu. Geçtiğimiz yıl iki ülke dışişleri bakanları eş başkanlığında stratejik diyalog mekanizması ihdas edildi ve 2014 yılı 'Türk-Alman bilim yılı' ilan edildi. Ziyaretimi yeni Alman federal hükümetinin kurulmasından 1.5 ay sonra gerçekleştiriyorum. Dolayısıyla bu ziyaretim, ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin, siyasi, ekonomik, askeri, sosyal ve insani boyutları olarak çok yönlü ve kapsamlı ilişkilerin her alanda ileriye götürülmesine yönelik büyük bir önem bir ifade ediyor" diye konuştu.

Erdoğan, Almanya'da bulunan Türkler'in ülkenin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına çok önemli katkılar sunduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Almanya federal parlamentosunda 11 Türk bulunuyor. Bu tabii önemli bir gelişme. Son seçimlerde 11 soydaşımız orada milletvekili oldu. Kabinede ise ilk kez Türkiye kökenli bir devlet bakanı yer alıyor. Bu da bir farklılığın ifadesi. Bütün bunlar gösteriyor ki; Almanya'daki Türk toplumu büyük bir memnuniyetle karşılanıyor ve bu siyasetçiler bir çok gencimiz için örnek teşkil ediyor. Bizler Türk toplumunun Almanya'daki toplumsal hayata etkin bir biçimde katılmasını, başarılı olmalarını arzu ediyoruz. Bu arada Türkiye ile Almanya arasındaki anlaşmayla, bir Türk-Alman üniversitesi kurma girişimimiz aynı kararlılığımızın ciddiyetini koruyor. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki; Almanya'daki Türk toplumunun yaşadığı ülkeye entegrasyon noktasında herhangi bir sıkıntısı yoktur. Almanya'da yerleşik Türkler'in sahip oldukları firmaların sayısı 80 bine ulaşmıştır. Söz konusu işletmelerin yıllık cirosu 40 milyar avrodur. Çalıştırdıkları personel sayısı 400 bine ulaşmıştır. Almanya ziyaretim vesilesiyle, Şansölye Merkel ile Türk toplumunun sorunları ve beklentileri hususunda ayrıntılı bir görüş alışverişinde bulunmayı da şu anda tabi düşünüyorum."

Berlin'de gerçekleştireceği görüşmelerde eğitim, bilim ve kültür konularının önemine de değineceğini anlatan Erdoğan, iki ülkenin bu alandaki işbirliğini daha da geliştirmelerine, ortak projeler üretmelerine,Türk ve Alman gençlerinin, bilim adamlarıyla, sanatçılar arasındaki etkileşimin artmasına önem verdiklerini dile getirdi.

Bu alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğuna inandığını söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu bağlamda 2014 Türk-Alman bilim yılının başarılı geçmesi için her türlü katkıyı sağlayacağız. Bu çerçevede düzenlenecek etkinliklerde ve ortak projelerde azami şekilde ortak fayda sağlamayı umuyoruz. Bildiğiniz gibi Almanya Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Malum Avrupa son yıllarda derin bir kriz yaşadı. Daha yeni bir toparlanma oluyor. Son yıllardaki bu kriz ortamına rağmen Türkiye ve Almanya arasındaki iktisadi istikrar kaybolmamıştır. Almanya şirketleri ülkemizdeki yabancı yatırımcı sayısı bakımından birinci sırada yer alıyor. Ticaret hacmimiz artıyor. İş adamlarımız arasında gün geçtikçe yeni ticari ortaklıklar kuruluyor. İş adamlarımız sadece Türkiye ve Almanya'da değil, tüm dünyada müşterek iş imkanlarını değerlendiriyorlar. 2013 Ocak-Kasım döneminde ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 34 milyar dolardır. Bu kalan ayı dahil edecek olursak, demek ki yaklaşık 36 milyar avro olarak 2013'ü kapayacağımızı tahmin ediyorum. Avrupa ekonomisinin yeniden ivme kazandığı bu günlerde hiç kuşkusuz ülkelerimiz için yeni fırsatlar oluşturulması yönündeki gayretlerimizi sürdürmemiz lazım."

Erdoğan, Avrupa Birliği üyeliği konusunda güçlü iradelerinin devam ettiğini kaydederek, "Almanya'nın dönem başkanlığında 3 faslı açmıştık. Bu konudaki destekleriyle devam ediyor. Müzakere sürecinde ülkemizin önüne çıkarılan ve çoğu Avrupa Birliği müktesebatında bulunmayan siyasi engel ve şartlar var. Temaslarımızda bu engel ve şartların açılması noktasında, adil müzakerelere ve ahde vefa ilkesine atıf yapan Alman muhataplarımızdan destek beklediğimizi bir kez daha vurgulayacağım. Geçtiğimiz Aralık ayında geri kabul anlaşmasını Ankara'da imzaladık. Bu bağlamda yapılacak müzakereler neticesinde vize muafiyeti meselesini de Alman dostlarımızın değerli katkılarıyla en kısa zamanda aşmayı arzuluyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Merkel ile bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

"Ülkemizde Almanya tarafından NATO müttefikliğimiz çerçevesinde konuşlandırılan patriot bataryalarının ve Alman birliğinin görev sürelerinin uzatılmasından duyduğumuz memnuniyeti de Almanya'daki temaslarımda dile getireceğim" diyen Erdoğan, "Almanya'da ayrıca dış politika alanında aktif bir yere sahip olan ve ülkenin önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Alman Dış Politika Cemiyeti'nde bir konferansım olacak. Ziyaretimin başta insani bağlarımız olmak üzere, emsalsiz nitelik taşıyan Türkiye- Almanya ilişkilerine daha da katkıda bulunacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

(bitti)

Muhabir: Kenan Irtak
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com