Başbakan Erdoğan Avustralya'daki Türk vatandaşlarına hitap etti:

Başbakan Erdoğan Avustralyadaki Türk vatandaşlarına hitap etti:
Dünyanın diğer ucundan, anavatanınızdaki baba ocağınızdaki demokrasiye, istikrara, sandığa ve milli iradeye sahip çıktığınız için, gönlünüzle, kalbinizle Türkiye'ye sahip çıktığınız için dualarınızla bizleri bahtiyar ettiğiniz için hepinize tek tek teşekk

MELBOURNE (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avustralya'nın Melbourn kentinde düzenlenen "Milli İradeye Saygı" mitinginde yayınlanan görüntülü mesajında, Türk vatandaşlarına 30 Mart seçimlerine gösterdikleri ilgi için teşekkür etti. Erdoğan, "17 Aralık'ta seçilmiş hükümeti şantajla, iftira ile komplolarla, kirli ittifaklarla ortadan kaldırmak istediler. Demokrasiye inanmadıklarını bir kere daha gösterdiler. Fakat karşılarında eski Türkiye'yi değil yeni Türkiye'yi hedefleyen bir millet olduğunu, aziz milletimizin yeni Türkiye'yi gerçekleştirecek bir iktidar istediğini, bu iradesine sahip çıkacağını hesaba katmadılar" dedi.

Melbourne kentinde, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Broadmeadows semtinde, bir grup gönüllü Türk vatandaşı tarafından Milli İradeye Saygı Mitingi düzenlendi. Yağmura rağmen binlerce kişinin katıldığı mitingdeki coşkulu kalabalığın arasında Türk vatandaşlarının yanısıra Avustralya'da yaşayan Doğu Türkistanlı ve KKTC'li Türkler ile çeşitli Arap ve Afrika ülkelerinin vatandaşları da yer aldı. Meydandaki topluluk, Türk, Avustralya, Suriye, Doğu Türkistan ve AP Parti bayraklarını sallayarak şarkılara eşlik etti. 

 

Mitingde Başbakan Erdoğan'ın katılımcılara hitaben hazırlanmış bir video kaydı dev ekranlardan yayınlandı. Erdoğan, mesajında, "Ta oralardan, dünyanın diğer ucundan, anavatanınızdaki baba ocağınızdaki demokrasiye, istikrara, sandığa ve milli iradeye sahip çıktığınız için, gönlünüzle, kalbinizle Türkiye'ye sahip çıktığınız için dualarınızla bizleri bahtiyar ettiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum" dedi.  Erdoğan, bugün Melbourn'daki mitinge katılanların arasında olamasa da aradaki coğrafi uzaklığa rağmen bütün kalbi, hissiyatı ve muhabbetiyle kendilerinin yanında onlarla beraber olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin kısa demokrasi tarihi içinde birçok seçim yaşandığını hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin 30 Mart seçimlerini son derece başarılı ve huzur içinde gerçekleştirdiğini ifade etti. Erdoğan, bu seçimde de milletin 2002 yılından beri verdiği desteği ve gösterdiği teveccühü devam ettirdiğini söyleyerek, 30 Mart'ta milletin kendilerine güvendiğini bir kez daha ikrar ettiğini ve yeni sorumluluklar yüklediğini anlattı.

 

-"Sandık demokrasinin namusudur"

Başbakan Erdoğan, "Sandık demokrasinin namusudur" diyerek, "Sandıktan çıkan irade milletin iradesidir, milletin tercihidir. Bu yüzden bizler her zaman sandığa güvendik, sandıktan çıkan iradeye her zaman saygı gösterdik" diye konuştu.  

30 Mart seçimlerinde milletin ve demokrasinin kazandığını belirten Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde kazananın Türkiye olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizler hiçbir zaman kendimizi millettin üstünde, milletin dışında görmedik. Bugüne kadar AK Parti olarak sekiz seçim yaşadık. Allah'a hamdolsun bu seçimlerin hepsinden alnımızın akıyla çıktık fakat hiçbir seçimden sonra 'biz kazandık' demedik. Biz her zaman 'Bu seçimde Türkiye kazandı, milletimiz kazandı' dedik. Birileri yıllarca seçimleri sadece formalite olarak gördü. Sandığı, milletin iradesini, kullandığı oyu küçümsedi. Seçimleri siyasi partiler kazandı ama millet iradesine saygı duymayan kesimler ülkeyi yönetme yetkisini kendilerinde görmeye devam ettiler. Ellerindeki imkanları kullanarak, medyayı devreye sokarak, içerde ve dışarda kurdukları kirli ittifaklarla bu milletin sırtından inmediler."

Başbakan Erdoğan, yıllarca kumpaslarla, tehditlerle demokrasiyi ve partileri vesayet altında tutan bir grup seçkinin milli iradenin vuku bulmasını engellediğini vurgulayarak, "Hasbi niyetlerle samimi hislerle umut içinde sandığa giden bu necip milletin iradesiyle dalga geçtiler. Milletimizin halini hatırını sormadılar. İnsanımızın fikirlerini önemsemediler. Onların iradesini göz ardı ettiler. İşte AK Parti iktidarı bu yüzden milletin iktidarı demektir" dedi. 

AK Parti iktidarının, sandığa gidenlerin, sandığa bel bağlayanların, oylarıyla fikrini ve hissiyatını bildirenlerin iktidarı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, milletin ilk kez kendisini iktidarda gördüğünü, ülke yönetimine AK Parti ile katıldığını, fikirlerine değer verildiğini ve karar verme süreçlerine dahil olduğunu yine bu 12 yıllık süreçte çok net gördüğünü kaydetti. Erdoğan, "AK Parti milli iradenin bu ülkede yeniden tesis edilmesini sağladı" ifadesini kullandı.

 

-"Yeni Türkiye'de kuralları artık sandık koyacak" 

Erdoğan, kendilerinin 12 yıllık iktidarları boyunca vesayetin hiçbir türüne boyun eğmediklerini ve milli iradeyi zedeleyecek hiçbir girişime müsade etmediklerini kaydederek, "Ülkemizde darbe yapanlar, seçilmiş hükümetleri zorbalıkla alaşağı edenler bunu bizim iktidarımızda da denediler. Darbe geleneğini AK Parti iktidarında da sürdürmek istediler. Darbe planları yaptılar. Kirli senaryolar yazdılar fakat biz tehditlere asla boyun eğmedik. Dik durduk. Sorumlularını tespit edip hukuka teslim ettik" diye konuştu.

AK Parti'nin kapatılmak istendiğini, Danıştay saldırısı ile provokasyon yapmaya kalkışıldığını ve 17 Aralık girişimiyle hükümetin düşürülmek istendiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Hamdolsun, biz yüreğimizi ortaya koyduk. Cesaretimizi gösterdik. Ülkemizi darbecilere teslim etmedik. Biz milletimizin emanetine, güvenine, teveccühüne halel getirmedik. Sandıktan umudunu kesenler, demokrasi sadece sandık değildir diyerek niyetlerini ortaya koydular. 17 Aralık'ta seçilmiş hükümeti şantajla, iftira ile, komplolarla, kirli ittifaklarla ortadan kaldırmak istediler. Demokrasiye inanmadıklarını bir kere daha gösterdiler. Fakat karşılarında eski Türkiye'yi değil yeni Türkiye'yi hedefleyen bir millet olduğunu, aziz milletimizin yeni Türkiye'yi gerçekleştirecek bir iktidar istediğini, bu iradesine sahip çıkacağına hesaba katmadılar. Bunlar yeni Türkiye'de darbelere, darbecilere, vesayete yer olmadığını hala anlayamadılar. Yeni Türkiye'de kuralları artık sandık koyacak, milli irade koyacak. Yeni Türkiye'de kardeşlik, birlik, beraberlik olacak. Yeni Türkiye inançların, kültürlerin, fikirlerin serbestçe ifade edilebildiği bir Türkiye olacak."

 

-"Kardeşlerimiz arasında hiçbir fark yok" 

Başbakan Erdoğan, gelecek hafta TBMM'nin açılışının 94. yıl dönümü olduğuna işaret ederek, Türk milletinin bundan 94 yıl önce büyük bir umut ve heyecan içinde meclisin açılışına şahitlik ettiğini aktardı.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Bu toprakların her köşesinden, her bölgesinden gelen mebuslar, yani milletvekilleri, 1920 Cuma günü Hacı Bayram Veli Camii'nde kılınan cuma namazının ardından meclisimizi dualarla, tekbirler, salavatı şeriflerle açtı. Bu ilk Meclisimizde Türkiye'deki bütün renkler, bütün kültürler, bütün etnik unsurlar ötekileştirilmeden, aşağılanmadan, küçümsenmeden temsil edildi. Milli irade ilk meclisimize tam manasıyla yansındı. Kardeşlik, samimiyet duyguları içinde güçlü büyük Türkiye hayallerini birlikte gerçekleştirmek için yola çıktı. Bizler bugün aynı ruhu, aynı heyecanı duyuyor, aynı amaçları gerçekleştirmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz."

Önlerine 2023 hedeflerini koyduklarını ve Türkiye'yi bölgesinde ve dünyada çok daha güçlü hale getirmek istediklerini anlatan Erdoğan, gölgesinden korkan, pasif, kabuğuna çekilmiş bir Türkiye'nin kimseye yararı olmayacağını söyledi. 

Başbakan Erdoğan, "Biz kadim medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz kardeşlik duygularını yüreğimizde hissediyoruz" diyerek, "Bizim için Melbourn'da yaşayan kardeşlerimizle Suriye'de, Filistin'de, Mısır'da yaşayan kardeşlerimiz arasında hiçbir fark yok" dedi. 

Bugün Suriye ve Mısır'da çok büyük acılar yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, "Bizler savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan 800 bin Suriyeli kardeşimize ülkemizde sahip çıkıyor, acılarını sıkıntılarını hafifletmenin mücadelesini veriyoruz. Biz bu şekilde davrandıkça Mısır'da, Suriye'de vurulan, işkence gören, açlıktan ölen kardeşlerimize gönlümüzü, yüreğimizi açtıkça birileri bundan çok rahatsız oluyor" şeklinde konuştu.

 

-"Türkiye vesayetin her türünü ayaklarının altına alıyor"

Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde etkin olmasını istemeyenlerin, mazlum ve mağdurun sesi olmasını, hak ve adaletin takipçisi olmasını istemeyenlerin milli iradeye saldırdığını, sandığı değersizleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, tüm bu saldırı ve engellemelere rağmen Türkiye'nin normalleştiğinin altını çizdi.

"Türkiye üzerindeki yüklerden, ayağındaki prangalardan, sırtındaki kamburlardan bir bir kurtuluyor" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye eskisiyle yenisiyle vesayetin her türünü ayaklarının altına alıyor. Demokrasimiz daha da güçleniyor. Temel hak ve özgürlükler çok daha sağlam temellere kavuşuyor. Kardeşliğimiz en üst seviyeye çıkıyor. Milli irade günde güne daha da güçleniyor. Önümüzde çok önemli bir olaya, siyasi tarihimizde bir dönüm noktasına hep birlikte şahitlik edeceğiz. 10 Ağustos 2014'te Türkiye tarihinde ilk defa cumhurbaşkanı milletin oylarıyla seçilecek. İnanıyorum ki milletimiz, ülkemiz bu süreçten de alnının akıyla çıkacak. Cumhurbaşkanını bizzat kendisi belirleyecek. Yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımız gibi Melbourn'daki siz kardeşlerim de bu seçimlere oylarınızla destek olacak, milli iradeye sahip çıkacaksınız. Tüm kardeşlerimizin bu seçime katılacağına, Avustralya'daki temsilciliklerimize giderek oylarını kullanacaklarına canı gönülden inanıyorum."

Melbourn'da yaklaşık 3 saat süren mitingde mehter takımı bir gösteri sunarken, Avustralya’nın Türk kökenli Fedaral Senatörü Mehmet Tillem ve Hume Belediyesinin Türk kökenli Başkan Yardımcısı Adem Atmaca da konuşma yaptı. Tillem, konuşmasında, bugünün Melbourne ve Avustralya için tarihi bir gün olduğunu, Avustralya’nın ilk Türk kökenli senatörü olarak burada bulunmanın kendisine zevk verdiğini söyledi.  

Mitinge katılanlara telekonferans yoluyla hitap eden AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de "Artık Ankara’da millet iktidardır, Ankara’da sizin yüreğiniz iktidardır çünkü Ankara’da iktidarın lideri sizin yüreğinizdeki insan Recep Tayyip Erdoğan’dır" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com