Başbakan Erdoğan Azerbaycan'da

Başbakan Erdoğan Azerbaycanda
Erdoğan ile Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi (2)

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Teyyip Erdoğan ile görüşmesinde, ülkesindeki "paralel yapı" konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişki "Dost gibi müzakere etmediğimiz mesele yoktur. Bizim ilişkilerimizi zerre kadar zarar verecek herhangi bir adıma imkan vermeyeceğiz" dedi.

Aliyev, Başbakan Erdoğan ile yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin bugün dünyayı etkisi altına alan ekenomik krizden etkilenmediğini belirterek, "Çünkü Türkiye'nin sizin gibi rehberi var. Kendi halkını seven, halka bağlı olan lideri var" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin en iyi devrinin yaşandığını vurgulayan Aliyev, dünya siyasetinde Türkiye ve Azerbaycan kadar iyi dost olan başka ülkelerin bulunmadığını söyledi.

İki ülkenin ekonomi alanında büyük projelere imza attığını hatırlatan Aliyev, Azerbayan'ın en büyük dış yatırımını Türkiye'ye yaptığına, 20 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Aliyev, şöyle devam etti:

"Bizi birleştiren enerji projeleri vardır. Bunları beraber icra ediyoruz. Türkiye ve Azerbaycan bu projelerinin icrasında liderlik rolünü sürdürüyor. Bölgesel olmaktan çıkıp dünyaya açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, TANAP dünyanın enerji haritasını değiştirmiştir." 

Askeri alanda da fikir birliğinde olduklarının altını çizen Aliyev, Erdoğan ile görüşmede, Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ meselesinin de gündeme geldiğini söyledi.

Aliyev, "Türkiye devletine minnettarız ki daima bize destek veriyor. Azerbacan'ın haklı işinde bize destekdir, dayanaktır. Biliniz ki biz uluslararası alanda tanınmış topraklarımızın yılardır işgal altındadır. Adaletsizlik devam ediyor. Buna son verilmelidir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü sağlanmalıdır. işgaldan zarar gören soydaşlarımız kendi topraklarına kavuşmalıdır, eminim ki böyle de olacak" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesi için çok önemli olduğunu belirten Aliyev, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

TANAP'ın hayata geçirilmesiyle iki ülkenin siyasi ve ekonomik imkanlarının büyük oranda artacağını kaydeden Aliyev, projenin zamanında tamamlanması için çalıştıklarını aktardı.

Aliyev, Başbakan Erdoğan'la 2018'de projenin açılışını yapacaklarını ümit ettiklerini söyledi.

-Azerbaycan'daki "paralel yapı"

Başbakan Edoğan ile görüşmesinde, Azerbaycan'daki "paralel yapı'nın gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Aliyev şu yanıtı verdi:  

"Biz mütteğiz, dostuz, kardeşiz. Bizim aramızda olan sohbetler geniş alanı kapsar. Dost gibi müzakere etmediğimiz mesele yoktur. Bizim ilişkilerimizi zerre kadar zarar verecek herhangi bir adıma imkan vermeyeceğiz. 

Dünyadaki yerimizi güçlendirmek için iki miletin işbirliği devam edecektir, etmelidir. Her zaman birbirimizin yanındayız, birbirimizi müdefaa edeceğiz. Zaten kardeşler böyle davranmalıdır."

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com