Başbakan Erdoğan, Binali Yıldırım aracılığıyla haraç topluyor iddiası!

Başbakan Erdoğan, Binali Yıldırım aracılığıyla haraç topluyor iddiası!
Başbakan Erdoğan'ın Ulaştırma ve Habercilik eski Bakanı Binali Yıldırım aracılığıyla ATV-Sabah Grubunu almak için işadamlarından 'haraç' topladığı iddia edildi.

Başbakan Erdoğan'ın Ulaştırma ve Habercilik eski Bakanı Binali Yıldırım aracılığıyla ATV-Sabah Grubunu almak için işadamlarından 'haraç' topladığı, Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile damadı Berat Albayrak'ın takip ettiği iddia ediliyor.

Çalık Grubu'nun uzun süredir satmaya çalıştığı  ATV-Sabah Grubu'nu Başbakan Erdoğan'ın kendisine yakın işadamlarının alması için çalıştığı, bunun içinde bir havuz oluşturarak ihale verilen işadamlarından haraç gibi para toplattığı, Ulaştırma ve Habercilik eski Bakanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ı bu iş için görevlendirdiği iddia ediliyor.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile Kolin Şirketler Grubu’nun sahiplerinden Celal Koloğlu arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmalarının tapeleri yayınlandı. Bu görüşmlerin 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonlarının dosyalarında yer aldığı iddia edildi.
 Yayınlanan tapede  Nihat Özdemir'in de ismi geçerken Başbakan Erdoğan'dan "beyefendi" şeklinde bahsediliyor. Konuşmada Özdemir'in Cenevre'ye gittiğinden bahsedilirken Mehmet Cengiz kendisinin Bakanla görüşemediğini dile getiriyor. Başabakan'ın Binali Yıldırım'a görev verdiğini söyleyen Celal Koloğlu Bakanla arasında geçen konuşmayı Mehmet Cengiz'e aktarıyor. Koloğlu Binali Yıldırım'ın kendisine "Böyle bir görev kırk yılda bir verilir, kaçar tarafı yok, bunu yapmanız lazım" dediğini kendisinin de "ne emir verirseniz elimizden geleni yaparız" dediğini söylüyor.
 
Kalyon İnşaat'ın bağlı olduğu Zirve Holding'in ATV-Sabah Grubunu aldığı, Rekabet Kurulu'nun bu satışa izin verdiği duyurulmuştu. 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonlarından sonra bir türlü resmi satış gerçekleşmemişti. 

Zirve Holding  Kalyon İnşaat'ın bağlı olduğu Zirve Holding'in İstanbul Ticaret Odası’na kaydı henüz 23 Ağustos 2013’te yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı konumunda ise Ömer Faruk Kalyoncu bulunuyor. Şirketin sermayesi ise 380 milyon TL olarak belirlendi.

METROBÜSÜ YAPAN ŞİRKET

1974 yılında Gaziantep’te kurulan Kalyon, özellikle altyapı yatırımları ile tanınıyor. Şirket, Katar, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan ve Irak gibi birçok ülkede faaliyet gösteriyor.  Şirket 1974 yılından beri, üniversite, hastane, konut, okul, karayolu, köprü, tünel, arıtma tesisi, isale hatları, atık su tünelleri, endüstriyel tesis gibi projelere imza attı.

Şirketin kurucusu Hasan Kalyoncu iken şu an Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Orhan Cemal Kalyoncu yürütüyor.

Kalyon İnşaat'ın projelerinden bazıları şöyle:

Taksim yayalaştırma projesi
Metrobüs ulaşım hattı
Mecidiyeköy katılımı Çağlayan Kavşağı Yol Yapımı 
Bakırköy Adliyesi Binası
3. havalimanı projesi
Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi

127 km uzunluğunda, 3000mm Türkiye'deki En Büyük Çaplı Çelik Boru İsale Hattı
520 km Çelik Boru İsale Hattı
1000 km Şebeke Hattı
354 km Karayolu İnşaatı
12 km Karayolu Tüneli
18 km 3000 TBM Atık Su Tüneli
12 bin 500 Konut
2.500.000 m2 Bina İnşaatı
10.000 Kişilik Öğrenci Yurdu
1.000 Yataklı Hastane

Kalyon İnşaat'ın 2000'li yıllardan sonra proejeleri

2001- Ulus-Zincirlikuyu arası bağlantı yolu yapımı
2004- Yeşilvadi konakları
2005- Bakırköy Adalet Binası inşaatı
2006- Kalen Hidroelektrik Santrali inşaati
2007- Ataköy atık su arıtma tesisi inşaatı
2008- Melen İsale Hattı inşaatı
2010- Çanakkale - Ezine Ayvacık Devlet Yolu yapımı
2011- Atık Su Tünel İnşaatı
2012- Mersin Öğrenci Yurdu İnşaatı
2012- KKTC Askılı Sistem Deniz Geçişi 
2013- Irak Erbil DUHOK Su Temini projesi
2013- Başakşehir Stadyum İnşaatı
2013- İstanbul Yeni Havalimanı projesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com