Başbakan Erdoğan Ereğli'de: (2)

Başbakan Erdoğan Ereğlide: (2)
"Devletin içinde devlet, asla. Boşuna heveslenmesinler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tek devlet olarak inşallah geleceğe yürüyecek. 2023 bizler için dünyada yeni bir Türkiye olacak"

KONYA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Devletin içinde devlet, asla. Boşuna heveslenmesinler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tek devlet olarak inşallah geleceğe yürüyecek. 2023 bizler için dünyada yeni bir Türkiye olacak" dedi.

Konya'daki toplu açılış töreninin ardından Ereğli ilçesine geçen Erdoğan, Atatürk Bulvarı'nda halka hitap etti.

"Rabia" işareti yaparak, alandakilere "Ne var burada?" diye soran Erdoğan, "Tek millet, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Romanıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla tek millet. Bizim tek bayrağımız var. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Üç; tek vatan. 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bu vatanda biz ameliyat yaptırmayız, kimse heveslenmesin. Dört; tek devlet. Devletin içinde devlet, asla. Boşuna heveslenmesinler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tek devlet olarak inşallah geleceğe yürüyecek. 2023 bizler için dünyada yeni bir Türkiye olacak" dedi.

- "Size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik"

Yola çıktıklarında Türkiye'nin mili gelirinin 230 milyar dolar olduğunu, bugün bu rakamın 820 milyar dolara ulaştığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yolsuzlukların olduğu bir iktidar, milli gelirini bire üç, bire dört artırabilir miydi? Biz göreve geldik, 79 senede Türkiye'de yapılan duble yol 6 bin 100 kilometre idi. Şimdi ne oldu; 12 senede 17 bin kilometre duble yol oldu. Eğitim sisteminde kitaplarımızı ücretsiz olarak alıyor muyuz? 205 bin derslik yaptık. Cumhuriyet tarihinde yapılanın yarısından fazla. Yapmaya devam ediyoruz. Hastaneler devam ediyor. İnşallah dev bir şehir hastanesini de Konyamıza yapıyoruz. Bu şehir hastanemize hep birlikte gideceksiniz. Orada yok yok, ne ararsanız hepsi var. Bunu göreceksiniz. Sağlıkta aynı şekilde reform... Bunu yaptık, yapacağız. Adalet, emniyet, ulaşım aynı şekilde. Artık yüksek hızlı trenimiz var mı? Artık Ankara'dan Konya'ya Yüksek Hızlı Tren ile geliyor muyuz? Hemen şimdi Bakanım buradan ayaklandı, '2017'de bu Ereğli'ye uzanacak' diyor. Tarımda her türlü desteği verdik, veriyoruz. Artık Konya hava yolculuğuyla, demiryoluyla, duble yolları ve bölünmüş yollarıyla Türkiye'nin her yerine karadan, denizden ulaşabilen bir merkez haline geldi. Bunları biz yaptık. Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik ve bu yola böyle devam edeceğiz."

- Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Bir seçim geçirdiklerini ve 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimine hazır mıyız? Partimizin de bir Cumhurbaşkanı adayı olacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, bu CHP'nin genel müdürü konuşuyor. MHP'nin başındaki de konuşuyor ama ben MHP'ye gönül veren kardeşlerime de söylüyorum, CHP'ye gönül veren kardeşlerime de söylüyorum, diyorum ki; bakın bu ülkede eğer ayrımcılık, bölücülük varsa bunu CHP'nin başındakinde arayın, MHP'nin başındakinde arayın."

AK Parti'nin 30 büyükşehirden 18'ini, 51 ilin 30'unu aldığını dile getiren Erdoğan, 81 vilayette ya birinci ya ikinci ya da üçüncü parti olduklarını aktardı.

Erdoğan, CHP'nin ise hepsinde birinci, ikinci, üçüncü olamadığını, çoğunda dereceye dahi giremediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"MHP de giremedi. Seçimlerde ne dedim; 'Eğer birinci olamazsak ben genel başkanlıktan çekileceğim' dedim. 'Ey Kılıçdaroğlu sen olamazsan çekilecek misin? dedim, 'evet' diyemedi. Bahçeli diyebildi mi? Diyemedi. 17 senedir bu partinin başındasın, bu MHP teşkilatı seni sırtlanmaya, seni taşımaya mecbur mu? Aynı şekilde CHP... Bunlar zaten baştan başarısızlığı kabul etmişler ama biz başarıya kilitlenmişiz. Biz bu ülkeyi ayağa kaldırmaya kilitlenmişiz. İnşallah önümüz daha güzel, daha aydınlık olacak."

Vatandaşlara, "Şimdi sizlere sesleniyorum; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde partimizin adayını ilk turda seçmeye hazır mıyız?" diye seslenen Erdoğan, alandakilerin "Evet" demesi üzerine, "Sizlere teşekkür ediyoruz" karşılığını verdi.

Bu sırada "Dik dur eğilme, bu millet seninle" tezahüratında bulunulması üzerine Erdoğan, "Biz sadece rükuda eğiliriz. Bunun dışında kimsenin karşısında eğilmedik, eğilmeyiz. Hiç endişeniz olmasın. Yeter ki; biz beraber yürümeye devam edelim. Biz sizleri seviyoruz, Allah için seviyoruz ama bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız" diye konuştu.

- Programdan notlar 

Programın gerçekleştirileceği alana otobüsle gelen Başbakan Erdoğan, konuşmayı gerçekleştireceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Alandakilerin açtığı "Kurtulur dil, tarih, ahlak, iman, görsünler nasılmış, neymiş kahraman. Dünyanın ve ülkemin yegane umudu, büyük usta Recep Tayyip Erdoğan" yazılı pankart dikkati çekti.

Erdoğan, konuşmasının sonunda alandakilere satranç takımı dağıttı.

Programa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bölge milletvekilleri ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı. 

Erdoğan, ardından 30 Mart yerel seçimlerinde Ereğli'den Belediye Başkanı seçilen Özkan Özgüven'i makamında ziyaret etti. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com