Başbakan Erdoğan, Konya'da

Başbakan Erdoğan, Konyada
Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu (2)

KONYA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki, devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor ama biz o direnci de kıracağız. Hiç endişe etmeyin" dedi.

Erdoğan, Kent Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, meydanlarda "30 Mart'ta sandıktan AK Parti birinci olarak çıkmazsa bu görevi bırakacağını" söylediğini anımsattı. 

"Ey Kılıçdaroğlu, sen çıkmazsan bırakacak mısın? Bahçeli, çıkmazsan bırakacak mısın" dediğini de ifade eden Erdoğan, "17 yıldır MHP'nin başında. Öbürü de 5 yıldır başında. Hep arkadan nal topluyorlar, nal. Biz ise 8 seçime girdik, elhamdülillah hepsinden de birinci olarak çıktık" diye konuştu.

Siyasetin bir amacı olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bu amaç milletin hizmetkarı olmaktır, milletin efendisi olmamaktır. Bunlar gücünü koltuktan alıyor, biz ise koltuğa güç katanlar, farkımız bu" değerlendirmesinde bulundu.

-"Tarih bu darbe girişimini asla unutmayacak"

Şu anda bu partilerin içinde kavgaların başladığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar. Yenildiklerini bir türlü kabul edemiyorlar. Yarım ağızla hala yenilgilerine bahaneler arıyorlar. Hiç kusura bakmasınlar, 30 Mart öncesinde içinde bulundukları o darbe girişiminin hesabını önce millet sandıkta sordu, şimdi de partileri içinde umuyorum ki bunun hesabı sorulacak. Tarih bu darbe girişimini asla unutmayacak. Bu darbe girişimi tıpkı önceki müdahaleler ve müdahale girişimleri gibi bu siyasi partilerin sicillerine kara bir leke olarak kazındı ve tarih boyunca oradan hiç çıkmayacak.

Pensilvanya'daki zatı yanlarına aldılar değil mi? Şimdi ben onlara bir tavsiyede bulunuyorum. Pensilvanya'daki zat, eğer samimiysen, eğer dürüstsen, eğer herhangi bir sıkıntın yoksa, yasal manin yoksa, 'İnzivaya çekildim' diyor, inzivaya çekilmek için Konya'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Erzurum'dan daha güzel bir yer olabilir mi, İstanbul'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Bursa'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Ankara'nın Hacı Bayram Veli, oradan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi o zaman çık Türkiye'ye gel. Niye Türkiye'ye gelmiyorsun? Pensilvanya'da ne işin var, çık buraya gel. Hani bu vatanı seviyordun, hani vatanseverdin, hani milliyetperverdin, çık Türkiye'ye gel, oradan tezgah kurma. Unutma tezgahların üstünde bir tezgah vardır. O tezgah bir gün seni de vuracaktır. Bu oynanan oyunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor ve bunun hesabı da sorulacaktır."

Mevlana'nın "Gel, her ne olursan ol yine gel" sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Konya'ya sırtını dönenin, kendi ülkesine, milletine sırtını dönenin ilimle, maneviyatla işi olmaz" dedi.

-"Himmet adı altında iyi niyetli kardeşimin ekmeğine ortak oldular" 

Milletin 30 Mart'ta sandıkta verdiği mesajı çok iyi okuduklarını ve anladıklarını dile getiren Erdoğan, "Hiç merak etmeyin, biz bu örgütten ülkelerine yaptıkları ihanetin hesabını soracağız. Şu anda soruyoruz, başladık. Belli bir direnç var. Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki, devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor ama biz o direnci de kıracağız. Hiç endişe etmeyin. Devlet içinde devlete, paralel devlete asla müsaade etmeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Bunlar Anadolu'daki, Trakya'daki, o tabanda benim saf, temiz, iyi niyetli kardeşlerimin emeğine ve ekmeğine, himmet adı altında göz diktiler. Onun ekmeğine ortak oldular" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Artık milletimiz uyandı, bunların okullarına, dershanelerine karşı çığ gibi bir tepki oluşmaya başladı. Alın bunların dershanelerinden çocuklarınızı. Şu anda okullar bitiyor. Sakın ha, önümüzdeki yıl bunların okullarına çocuklarınızı katiyen göndermeyiniz. Bunların gazetelerine, televizyonlarına, bunların iftira ve yalan üreten medyalarına tavrınızı koyun. Milletim artık bunlara itibar etmiyor. Bu yetmez. Hukuk içinde, demokrasi içinde yaptıklarının hesabını verecekler. O gizli dinlemelerin, gözetlemelerin, montajların, dublajların her kesime yaptıkları şantaj ve tehditlerin hesabını verecekler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı giriştikleri darbenin hesabını verecekler. Milli İstihbarat Teşkilatımızın tırlarını durdurmanın, Türkiye'yi teröre destek veren ülke gibi göstermenin hesabını verecekler. Dışişleri Bakanlığımızdaki çok gizli toplantıyı alçakça dinlemenin ve bunu alçakça yayınlamanın, bu büyük ihanetin de hesabını verecekler."

Başbakan Erdoğan, "Biz kurulduğumuz günden itibaren sizinle yürüdük, milletimizle yürüdük. Bundan sonra da milletimizle yürümeye devam edeceğiz. Allah'tan başka kimseden korkumuz ve çekincemiz yok bunu biliniz. Biz gücümüzü halktan ve Hakk'tan alıyoruz, bunu böyle bilelim" ifadesini kullandı.

Sonuna kadar siyaseti, demokrasiyi, milli iradeyi, sandığı savunacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Biz özgürlüklerin istismarını yapmayacak, özgürlükleri samimiyetle savunacağız" diye konuştu.

-"Kibri, gururu ayaklarının altına alan bir topluluk olmaya mecburuz"

"O, ne derse doğrudur ifadesi Pensilvanya'daki zata yönelik söylenirse bu itikadi bir sorundur" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Böyle bir şey olamaz, kimmiş o? Ne demek o, 'O ne derse doğrudur.' Miraç'tan sevgililer sevgilisi indiği zaman müşrikler, Ebubekir Sıddık'a geldiler, 'Seninki yine sapıttı, bir şeyler söylüyor' dediler. Hazreti Ebubekir Sıddık, müşriklere şunu söyledi: 'O, dediyse doğrudur'. Onun için Hazreti Ebubekir, sıddık oldu çünkü o sevgililer sevgilisine öyle iman etmişti ama o bizim peygamberimiz, hatemul embiya, günahsızdır. O, hatadan beriydi, hata yapacağı zaman ikazlar geliyordu ona, bununla ilgili mukaddes kitabımızda uyarı sureleri var, ayetler var, bunlar geliyordu. Sen kimsin ya, neymiş, 'Pensilvanya'daki zat söylerse doğruymuş', böyle bir saçmalık olabilir mi? Fakat, beyni yıkanan çevreler... O samimi, saf, temiz kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyin. Biz kuluz. Ne Cumhurbaşkanı ne Meclis Başkanı ne Erdoğan, bizler hata yaparız, bizler günahkar kullarız ama ne kadar az günahımız olursa Allah'ın huzuruna o kadar yükle gideceğiz. Temennim odur ki bunu daha da azaltalım. Bu, kibirle olmaz, bu, gururla olmaz. Kibri, gururu ayaklarının altına alan bir topluluk olmaya mecburuz. Onun için biz, sizlere efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Konya'da bir kez daha söylüyorum, bize Allah yeter, bize millet yeter."

-"Tabii ki partimizin bir adayı olacak" 

Erdoğan, 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatarak, "Tabii ki partimizin bir adayı olacak ve istiyoruz ki 10 Ağustos'ta birinci turda adayımız bu ülkenin cumhurbaşkanı olsun" dedi. 

Konya'nın sandıkları çok daha farklı bir şekilde patlamasını istediklerini anlatan Erdoğan, Konya'nın muhalefete en güzel şekilde cevap vereceğine inandığını belirtti. 

Açılışını yaptıkları eserlerin arasında Türkiye'nin ilk bilim merkezinin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Nasıl, güzel mi? Bütün öğrencilerimize yakışır mı? Ama bizim öğrencilerimizin, bu davaya gönül veren öğrencilerimizin elinde molotof yok, bizim öğrencilerimizin elinde taş sopa yok, bizimkilerin elinde döner bıçağı yok, bizimkilerin elinde i-pad var, kitap var ve kalemi var" diye konuştu. 

26 Nisan'ın Türkiye Pilotlar Günü olduğunu hatırlatan Erdoğan, havacılık sektörünün isimsiz kahramanları olan pilotları kutladı ve emniyetli uçuşlar diledi. 

-Törenden notlar

Toplu açılış töreninin gerçekleştirileceği Kent Meydanı'na otobüsle gelen Başbakan Erdoğan, konuşmayı gerçekleştireceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı. 

Başbakan Erdoğan, konuşması öncesinde protokol sırasına gelen ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kucağına oturan çocuğu severek ona oyuncak verdi. 

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. 

Erdoğan daha sonra vatandaşlara Konyaspor atkısı dağıttı. Alandan ayrılmak üzere hareket eden Başbakan Erdoğan, meydanın arkasında bulunan Alaaddin Tepesi önünde kendisini bekleyen vatandaşların da yanına giderek onları selamladı.

Tören alanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun altında "Memleket Sevdalıları" ifadesi bulunan fotoğrafları asıldı, Bir başka pankartta da "Bunların Ne Boyu Ne de Gücü Sana Yeter Usta" ifadeleri yer aldı. 

Vatandaşların sabah erken saatlerden itibaren doldurmaya başladığı miting alanında, Erdoğan'ın konuşması öncesinde sanatçı Uğur Işılak  Başbakan Erdoğan için sözlerini yazdığı "Dombra" ve AK Parti seçim şarkılarından birini seslendirdi.

Törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bölge milletvekilleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Konya Valisi Muammer Erol ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com