BAŞBAKAN ERDOĞAN: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ, HERŞEY OLABİLİR"

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ, HERŞEY OLABİLİR"
BAŞBAKAN ERDOĞAN: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ, HERŞEY OLABİLİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması yada yetkilerinin kısıtlanması" konusunda, "Bu müzakereler yapıldıktan sonra gündeme gelir. Herşey olabilir" dedi. ANKARA (ANKA) -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması yada yetkilerinin kısıtlanması" konusunda, "Bu müzakereler yapıldıktan sonra gündeme gelir. Herşey olabilir" dedi.
Yeni Anayasa çalışmaları nedeniyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki Anayasa Komisyonu üyeleri ile görüşen Başbakan Erdoğan çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekim ayından bu yana devam eden komisyon çalışmalarında 4 siyasi partinin eşit üye ile temsil edildiğini ve beraber çalışma yürütmelerinden çok memnun olduğunu ifade eden Erdoğan şunları söyledi:
"Benim memnun olduğum şey şu: veri toplamada katılımın gayet iyi, gayet yüksek olduğunu görüyorum. Gerek üniversiteler gerek STK'lar,gerek vatandaşlarımızın katılımı siyasi partiler zaten şu anda işin içindeler. Bu şekilde bu çalışma veri toplama noktasında Nisan sonuna kadar devam etti. Mayıs başı itibariyle de şu anda artık yazım süresi başladı. Knuyla ilgili siyasi partiler temsilcileri sağolsun bizi bilgilendirmiş oldular. Ben çok çok istifade ettim. Bütün arzumuz devletin insanın amrine girdiği insana endeksli sivil bir anayasayı bu yıl sonuna kadar bitirebilmek. Şu anda dört siyasi partinin de temsilycisi arkadaşlarımız sabırla, samimiyetle bu çalışma sürecini devam ettiriyorlar. Bundan da ayrıca gurur duydum ve kendilerine de söyledim; sonuna kadar biz her türlü desteği vereceğiz. Burada bizim ön kabülümüz, ön koşulumuz söz konusu değildir. Zaten hazırlanan buradaki taslak, bir teamülü komisyon olarak daha sonra da genel kurula gelecektir. Genelkurul'da değerlendirme yapıldıktan sonra temenni ederim ki bu yıl sonu itibariyel yeni sivil bir anayasayı ülkemize kazandırmış oluruz."
Bu yıl yeni Anayasa'nın yetişmesi konusunda umutlu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Doğrusu ben şu anda arkadaşlarda bu kararlılığı gördüm. Orada herhangi bir sıkıntı yok. Ama tabii zaman zaman kendi aralarında müzakerelerde
farklı düşünceler olabilir. Kimseye niye farklı düşünüyorsun deme hakkımız yok. Ama bütün mesele yani bu fikirlerin müzakeresinden sonra hakikat güneşini yakalamaktır. O hakikat güneşi de inşallah bizim sivil yeni Anayasamız olmalıdır. Diye düşünüyorum" dedi.
Komisyonun herhangi bir talepleri olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Zaten talepleri olduğu anda anında yerine getiririz" diyerek Özel Yetkili Mahkemelere yönelik soruya da şu cevabı verdi:
"3 yargı paketinde böyle bir şey söz konusu değil. 4'te de söz konusu değil. Ama 250 ile ilgili bir sıkıntı var ve bu sıkıntı konusunda bu şu andaki çalışmaların dışında bir olay. Bu 1, 2, 3, 4 falan bununla alakalı değil. Buna yönelik olarak Adalet Bakanlığımız kendi bünyesinde bir çalışma yapıyor. Bakalım yetişir mi yoksa bir daha ki döneme mi kalır onu artık hazırlıklar devam ediyor. Çünkü şu anda genel kurul gündeminde önemli maddeler var. Önce onları halledelim."
Ses kayıtlarının yayınlanmasına ilişkin ceza maddesinin de pakette bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Hepsi oraya geliyor, orada hepsi tartışılıyor, müzakere ediliyor. Ondan sonra bu konuyla ilgili TBMM genel kurulu neyin kararını verirse o kabulümüzdür" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarından sonra ÖYM'lere ilişkin geri adım atılıp atılmayacağı tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağına yönelik, "Bu müzakereler yapıldıktan sonra gündeme gelir. Herşey olabilir" diyerek şöyle devam etti:
"ÖYM'leri biz kuran iktidarız. Çalıştı ve çalışması esnasında da faydalı olduğu zamanlar oldu, maalesef zararlı anlar oldu. Biz ideali yakalamak durumundayız Uygulama esnasında birçok gerçekleri görmüş olduk. Dolayısıyla bu yasaları yapan bu parlamento. 250 ile ilgili düzenlemeyi yapan da bu parlamento. Nasıl yaptıysa, şimdi bunun üzerinde daha farklı bir düzenlemeyi de yapma yetkisi, hakkı vardır. Çünkü burada ülkemiz milletimiz ne denli bu işten memnun veya değil, bizim için milletimizin memnuniyetidir aslolan. Memnuniyetin olmadığı noktada da memnuniyetin olacağı şekle bunu dönüştürmek parlamentonun görevidir Çünkü bu parlamento milleti çin vardır, milletin parlamentosudur. Bundan da kimsenin rahatsız olmaması gerekir."(ANKA)
(ÜNS/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com