Başbakan Erdoğan, Soma'da

Başbakan Erdoğan, Somada
Erdoğan:

SOMA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün bizim acılı günümüzdür, biz bu acılı günü ancak şu anda acıları paylaşarak çözeriz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesinde, yaptığı basın toplantısının ardından Belediye Binası'ndan ayrılırken, bina önünde toplanan vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan konuşmasına başlarken alandan "hükümet istifa" sloganı atılmasına bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan,  "Bu tür kendini bilmezlere cevap vermenize gerek yok. Biliyorsunuz kurtlar pusulu havayı sever. Bunlar puslu havayı ararlar. Bugün bizim acılı günümüzdür, biz bu acılı günü ancak şu anda acıları paylaşarak çözeriz" diye konuştu.

"30 Mart zaten bunlara gereken cevabı vermiştir, hele hele Soma'da zaten bunların konuşacak mecali kalmamıştır" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Değerli kardeşlerim bizler bugün ziyaretlerimizi yaptık. Dün akşamdan itibaren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanım, bakanlıklarımız, bunun yanında tüm ilgili birimlerimiz burada çalışmalarını sürdürdüler. Bu çalışmalar neticesinde şu anda ebediyete uğurladığımız vatandaşlarımızın, Kırkağaç'ta, orada tespitler yapılıyor, teşhisler yapılıyor. Bunlar görüntü vesaireden kaynaklanan bir şey değil, bütün bunlar yapıldıktan sonra da sahiplerine teslim etmek suretiyle onlara karşı manevi görevlerimizi yerine getirmiş olacağız."

Ülkenin birliğinin, beraberliğinin, huzurunun bir dayanışma içerisinde yürüdüğünü vurgulayan Erdoğan, "Ama bu birliği bozmak isteyenler her zaman olmuştur, her zaman olacaktır. Bu tür bağıran çağıranlar, dikili taşı bile olmayanlardır. Bunlar sizi üzmesin" diye konuştu.

Maden ocaklarındaki kazaların sadece Türkiye'de olmadığını, dünyanın birçok ülkesinde bu tür kazaların yaşandığını anlatan Erdoğan, "Bugün acıları paylaşma günündeyiz, acıları istismar gününde değiliz. Bu acıları istismar edenlere sizler haddini zaten 30 Mart'ta bildirdiniz. Bunlara haddini siz demokrasi içinde bu işin cevabı vereceğinize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Maden ocağında ölenlerin ruhuna Fatiha okunmasını da isteyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu yola böyle devam edeceğiz. Onlar da işte değişik yerlerde, bağırarak, çağırarak kendilerini farklı yerlerde tatmin etmek suretiyle yollarına devam etsinler. Bizler işimizin içindeyiz. Bütün kardeşlerimizin ailelerine karşı maddi, manevi sorumluluğumuz neyse bunları yapacağız gibi adli ve idari bütün incelemeler araştırmalar, bunlar da yapılıyor. Bunların neticelerini kısa zamanda alacak, ona göre de gerekli açıklamaları ondan sonra yapacağız. Ben sizin nezaketinize, inceliğinize, duyarlılığınıza şahsım, bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum."

Bazı vatandaşların protestolarını sürdürmesi üzerine güvenlik görevlileri müdahalede bulundu. Başbakan Erdoğan, makam aracına binerek Manisa'nın Akhisar ilçesine hareket etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com