Başbakan Erdoğan'a zor soru!

Başbakan Erdoğan'a zor soru!
'Taksim’de gezi parkı eylemleri sırasında terörist Öcalan’ın posterlerini indirttiğinizi övünerek söylemektesiniz, ancak Diyarbakır’da Öcalan’ın isteği ile yapılan ve ülkenin bir bölgesinin bölünmesinin ve Öcalan’ın tahliyesinin talep edildiği bu toplantı
CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 15-16 Haziran tarihinde Diyarbakır'da yapılan  'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nı ve çözüm süreci adı altında  BDP'nin verdiği 25 maddelik Demokratikleşme Paketi’nin içeriğini sordu. 
 
Toplantıda konuşulan konulara değinen CHP'li vekil “Kürdistan halklarının kendi tercihleriyle (özerklik-federasyon-bağımsızlık gibi) statülerini belirleme hakkına sahip olduğu, Kürdistan halklarının kendi kaderini tayin hakkının sadece Kürdistan halkının kararına ve onayına bırakılması, Anadilde eğitim ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü, anayasal güvence altına alınması, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması, PKK ‘nın terör örgütleri listesinden çıkarılması” kararlarının alındığı belirterek neden Başbakan'ın bu olaya sessiz kaldığını sordu.
 
CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği o sorular:
 
1)Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı’ndan sonra yayınlanan sonuç bildirgesinde belirtildiği gibi ülkemizde  “Kuzey Kürdistan” olarak nitelendirilen ayrı bir bölge mi oluşturulmuştur? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak böyle bir bölgenin fiili olarak oluşturulmasına onay veriyor musunuz?
 
2)Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 3. Maddesinde belirtilen “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ilkesini açıkça ihlal ederek bu bölgeyi fiili olarak kurup Anayasal bir suç işleyen bu kişi, kurum veya örgütler ile ilgili yasal işlem başlatılmış mıdır?
 
3)Söz konusu konferansta dile getirilen “Kürtçenin resmi dil olarak tanınması, anadilde eğitim, Abdullah Öcalan’ın tahliyesi ve PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması gibi talepleri hükümet olarak yerine getirmeyi düşünüyor musunuz?
 
4)BDP’nin, çözüm Sürecinin 2. aşamasına geçildiğini söylediği bu günlerde hükümetinize  verdiği bilinen 25 maddelik Demokratikleşme Paketi’ni  neden açıklamıyorsunuz?  Halktan gizlediğiniz nedir?
 
5)Taksim’de gezi parkı eylemleri sırasında terörist Öcalan’ın posterlerini indirttiğinizi övünerek söylemektesiniz, ancak Diyarbakır’da Öcalan’ın isteği ile yapılan ve ülkenin bir bölgesinin bölünmesinin ve Öcalan’ın tahliyesinin talep edildiği bu toplantıya karşı neden sessiz kalıyorsunuz?
 
6)Ülkemizde bir ortaçağ kurumu olan toprak ağalığının yoksul Kürt köylüsünün temel sorunu olması nedeniyle ortadan kaldırılması, ekonomik kalkınma ve ülkemizin gerçekten demokratikleştirilmesi yerine, sadece gerici ve bölücü yaklaşımlarla  Kürt vatandaşlarımızın sorununun çözülebileceğine inanıyor musunuz? (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com