Başbakan Erdoğan'dan İlk Açıklama

Başbakan Erdoğan'dan İlk Açıklama
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda konuşma yapıyor:

"Türkiye Ramazan Bayramı'nın ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır. halk oylamasından anayasa değişikliğinin kabulu için gereklen yüzde 50'nin üzerinde evet oyu çıkmıştır. Anayasamızın 26 maddesinde değişiklik yapan düzenleme yaklaşık yüzde 58 oy oranıyla kabul edilmiştir. Türkiye çapında katılım yüzde 77-78 aralığında olmuşturç Bu oran bundan önceki referandumda yüzde 67 idi. Aziz milletimiz takdir yetkisin kullanarak anayasa değişikliği paketini onaylamıştır.

Bu sonucun ülkemize, milletimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Allahtan temenni ediyorum. Öncelikle halk oylamasının ülke genelinde huzur ve esenlik içinde gerçekleşmiş olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Aldığımız tedbirlerle vatandaşımızı huzur içinde sandığa gitmişler ve hür iradelerini ortaya koymuştur. Demokratik olgunluk tüm dünyaya ders vermiştir.

İleri demokrasi ve hukukun üztünlüğü mücadelmizde tarihi bir eşiği aşmış bulunuyıoruz. Demokrasinin, hukukun adaletin öçıtasını el birliği ile yükseltmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizi tam demokrasi ile taçlandırmak için sandığa gittik. Başımız dik olarak diyoruz ki halk oylamasında milletimizin iradesi tecelli etmiştir. Milletimizin iradesi hangi yönde olursa olsun, saygındır, makbuldür, kıymetlidir. Evet diyenlerin de, Hayır diyenlerin de, sandığa gitmeyenlerin de tercihi saygıdeğerdir. hiç kimsenin bu iredeyi küçümseme hakkı yoktur. Demokrasi halkın iradesini kabullenmekle bu iradeyui yönetime yansıtmakla, her türlü farklılığı siyasal sürece katmakla anlam kazanır. Demokrasime halk oylamasına katılanlar güç vermiştir. 12 Eylül günü kazanan demokrasimiz olmuştur. Değişimin demokrasi içinde gerçekleşebileceği bir kez daha görüğlmüştür. Demokrasiye olan inanç, güven bir kkez daha ortaya çıkmıştır. her türlü sorunun çözümünün demokratik siyaset içinde olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Milli iradenin gücü bugün kat be kat artmıştır.

Bugün evet diyenler de kaznmıştır, Hayır diyenler de kazanmıştır. Çünkü, ileri demokrasi herkes içindir. Hak ve özgürlükler herkes içindir. Hukukun üstünlüğü herkes içindir. her bir vatan evladı bu akşam büyük bir kazanç içindedir. İsteseler de istemeseler de her vesayetçi anlayış kaybetmiştir. Bugün bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. Değişime direnen anlayış kaybetmiştir. 12 Eylül günü Türk demokrasi tarihine bir dönüm noktası olarak geçecektir. Heop bununla anılacağız. Darbe anayasası ile kirlenen 12 Eylül tarihi bu halk oylaması ile demokrasi için bir milat olarak tarihe bir parlak sayfa açmıştır. Türkiye'de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır. Darbe heveslilerin hevesleri kursağıdna kalacaktır. Türkiye'de artık milli iradenin gücü her türlü kirli oyunu bozacaktır. Değişime, demokratikleşmeye, büyümeye engel olanlar hiçbir şeyin yanlarına kar kalmayacağınız daha iyi anlayacaklardır. Çetelerdeni terör örgütlerindne medet umanlar hayal kırıklığı yaşayacaktır. Evet, milletimizin demokrasi özleminin bir neticesidir.

Bu anayasa değişikliği bir AK Parti projesi değildir. Bir gğven oyu da değildir. Muhalefet partilerinden bir tanesi bu bir güven oylaması diyordu. Acaba bundan sonrasını ne diye izah edecek bunu merak ediyorum. Ülke aydınlıktan karanlık bir döneme girmiştir diye bir açıklama yapıyor. Tam aksine ülke karanlıktan aydınlığa çıkıyor. Ama siyaseti öğrenmeleri gerekiyor. Zira bugün partiler oylanmaıştır, rahat olsun biz bu işin içine öyle girdik. Farklı siyasi görüşten insanların inandıkları doğrulara verdiği bir destektir. Vicdanının sesini dinleyerek bu değişikliklere kulak veren her bir vatandaşı gönülden kutluyorum. Destek veren CHP'li, MHP'li, BDP'li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandığa giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren evet diyerek desteğini oertyaya koyan SP'li kardeşlerimi kutluyorum. BBP'li kardeşlerimi kutluyorum. Hak Par'lı kardeşlerimi, ağımsız ülkücüleri, Kürt aydınlarını Devrimci Solcu İşçi Partilileri kutluyorum, liberalleri kutluyorum. Başından beri gönül veren AK Parti'li kardeşlerimi kutluyorum.

TOBB'un yaptığı açıklama kendilerini kutluyorum. Hak İş'i, Memur Sen'i kutluyorum. Sivil toplum kuruluşlarını burada özellikle kutluyorum. Genç Sivilleri kutluyorum. Kampanya sürecinde büyük bir fedakarlıkla alın teri döken MYK, MKYK, tüm milletvekili arkadaşlarım, teşkilatlarımızı kutluyorum. Tüm sandık görevlilerimiz kutluyorum. Evet mitinglerinde büyük bir coşkuyla yüreklerini ortaya koyan, Ramazan ayına ve sıcağa rağmen bizi yalnız bırakmayan tüm vatandaşlarımı kutluyorum. Hele hele oy kullanabilmek için yurt dışından gelen kardeşlerimi kutluyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com