Başbakan Erdoğan'dan Simav'a ziyaret

Başbakan Erdoğan'dan Simav'a ziyaret
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kütahya'nın Simav ilçesindeki çadırkentte halka hitap etmesi sırasında ezan okunması sebebiyle verilen arada artçı deprem meydana geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kütahya'nın Simav ilçesindeki çadırkentte halka hitap etmesi sırasında ezan okunması sebebiyle verilen arada artçı deprem meydana geldi. Simav'da yemin etmeyen milletvekillerine seslenen Başbakan Erdoğan, 'Millet ne verdi size? Görev. Git Meclis'te çalış dedi. Sokakta git de yaygara yap demedi. Öyle mi? Şimdi geleceksin orada 3 aylık parayı alacaksın. Eee. Bu maaşı ne karşılığında alıyorsun. Ya çalışmayana para var mı? Sana helal para gerekiyorsa geleceksin yemini yapacaksın ve orada çalışacaksın. Bunların akıl hocaları da yanlış. Kendilerine yanlış akıl hocaları seçmişler. Arkadaşlarımız yemin etmedikçe, biz 4 yıl da olsa yemin etmeyeceğiz dediler. Bak bu sözü unutmayın. Bak açık söylüyorum. Bu tükürdüklerini yalayacaklar göreceksiniz. Konu yargıda, ben bir şey diyemem ama göreceksiniz' dedi.
Kütahya'nın Simav ilçesinde temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çadırkentt'te halka seslendi. Simav'ın büyük bir felekati geride bıraktığını belirten Erdoğan, ortaya koydukları metanet sebebiyle Simavlılara teşekkür etti. Erdoğan, 'Şu an peşinen söylemek durumundayım. İlk hedefimiz burada okullarımızın süratle yapımıdır. Gerek ilköğretim, gerek liselerimiz gerek meslek liselerimiz. Bak lise demiyorum inşallah meslek liselerini 2'ye çıkartacağız. İmam hatip okulumuzu yapacağız. Güçlendirme
olayına karşı olduğum için kesin talimat verdim. Güçlendirme değil sıfırdan yeni okular yapacağız. Bunun yanında Vakıflar Genel Müdürlüğü vakıf eser olan camilerimizi, müdürlüğümüz süratle restorasyonunu yapacak. TOKİ olarak da camilerimizi sıfır yapacağız' diye konuştu.
Simav'ın en önemli dikkat çekici özelliğinin kaplıcaları olduğunu söyleyen Erdoğan, 'Bu konu ile ilgili belediyelerimizle TOKİ'mizi görüştürmek üzere burada ne gibi çalışmalar yapabiliriz ve adımları atabiliriz. O adımları da atacağız. Biz bugüne kadar yaşadığımız bu deprem felaketlerinde Bingöl, Erzurum ve Erzincan'da, biz yıllara aylarla tarih belirlemişizdir. Yapıp sahiplerine teslim etmişizdir. Neden? Biz eğer devletsek, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti isek bu işi uzun yıllara bırakamayız.
Geçmişte bunlar hep böyle oldu temel attılar. Adana'da afet konutları dediler gerçekten afet gibi çıktı. Rezaletti. Şu anda bazı Anadolu'nun yerlerinde onları görüyoruz. Biz bunları yaşamak ve yaşatmak istemiyoruz. Bu bakımdan da TOKİ'deki arkadaşlarımız hassas, dikkatli şekilde çalışıyor. İşi aceleye getirip de kaliteden de taviz vermeyeceğiz. Vatandaşlar bu konutlarında 5,7 veya bir rivayete göre 5,9 kuvvetindeki bir depremden olumsuz etkilenmemeli. TOKİ'nin yaptığı konutlarda 8,5 şiddetindeki depreme
dayanıklı olarak yapılacak. Zira bu bölge anlaşılıyorki deprem bölgesi. Öyleyse depremle mücadele edilmez diye bir şey yok. Teknolojinin gereği neyse onu yapmalıyız. Nedir o? Zemin etütlerini buna göre yapacağız. Sağlam zemine bu konutlarımızı inşa etmek süratiyle bu felaketlere karşı dayanıklı olacağı bu adımları da bu şekilde atıyoruz. Zaten buralarda zemin artı 3 ve zemin artı 4 olacak. Ben Zemin artı 3'ü destekliyorum. Yüksek binaları yapıp da tehdit ortamı oluşturulmamalı' şeklinde konuştu.
SİMAVLILARA SEÇİM TEŞEKKÜRÜ
Genel seçimlerde AK Parti hükümetine veren Simav halkına teşekkür eden Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
'Teşekkür borcumu size ifade etmek istiyorum. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler 12 Haziran'da gerçekten bu kardeşinizi ve ekibinizi yalnız koymadınız. Tüm olanlara rağmen yanımızda yer aldınız. Bu büyük desteğiniz ve büyük kattığınız güç bizim sorumluluğumuz da artırıyor. Biz de bu sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'.
'BEN KILIÇDAROĞLU DEĞİLİM'
Kendisinin Kılıçdaroğlu gibi olmadığını söyleyen Erdoğan; 'Ben Kılıçdaroğlu değilim. Çorum Sungurlu'dan geçiyor. Sungurlu'da 'biz il olmak istiyoruz' diyor. O da yaptık gittik diyor. Ben dürüst olmak zorundayım. Tüm mesele nedir biliyor musunuz?. Simav ilçe. İlçe olarak buradaki bir ilde yapılması gereken neyse onun burada yapılmasıdır asıl olan. Bu ülkede nereleri il yapmadılar. Bu ülkede nereleri il yapmadılar ki. Bir oralar gidip hallerini görseniz. Felaket. Mesele tabela değil. Mesele oraya verilmesi gereken hizmettir. Yoksa Türkiye'de bin tane il olması lazımdı. Herkes size söylediği gibi bizi de il yapın dediler. Mesele o değil. Mesele ili ve ilçesiyle modern bir şehircilik anlayışını uygulamak. Bunu yapmalıyız. Birbirimizi niye aldatayım ki. Siz benim vatandaşlarım ve kardeşlerimsiniz. Hepinizi ayırt etmeden seviyorum. 780 bin kilometre karenin tamamını seviyorum. Buralar ne kadar modern olursa, devletin hizmetleri ve imkanları hizmetleri ne kadar üst seviyede gelirse biz bundan iftihar ederiz. Olması
gereken budur. Yaptık yapacağız. Bunlardan asla endişeniz olmasın. İşte bakın TOKİ'nin 192 tane konutu var. Bu deprem felaketinden önce burada yapıldı. Şimdi oradan geçerken deprem konutlarını görünce mutlu oldum. Bir baktım burada şehir görüntüsü var. Yeni yapılacak olan bini aşkın konutla Simav değişim yaşayacak. Yeni bir Simav olacak. Şimdi Ulaştırma Bakanlığımızdaki arkadaşlarım projelerle ilgili çalışmalarını yapıyorlar. Bu çalışmayı kabineden sonra bana sunumlarını yapacaklar' ifadelerini kullandı.
ARTÇI DEPREM OLDU
İkindi ezanı okunması sebebiyle Başbakan Erdoğan konuşmasına kısa bir süre ara verdi. Ezan okunurken verilen arada artçı deprem oldu. Depremi Başbakan Erdoğan'ın da hissettiği gözlerden kaçmadı. Ardından konuşmasına devam eden Erdoğan, 'Yatırımlarla zemin etütler konusunda bütün incelemeler yapılacak ve adımlar da ona göre atılacak. Okullarımız ve konutlarımız böyle bir noktada olacak. Burada bir güzellik var. Seracılık. Ben siz değerli kardeşlerime ricada bulanaca e getirip de kaliteden de taviz
vermeyeceğiz. Vatandaşlar buğım. Ne olur Simav'ın şu ova görüntüsüne sakın beton yığınlarını indirmeyin. Sakın indirmeyin. Bu deprem felaketinde sıkıntını altında o da yatıyor. O zeminler biz sert zeminler bereketsiz zeminlerdir. Biz sert zeminlere bu yapılanmaları yapacak olursak, oralar da bize tarımda farklı bereketi lütfedecek. Adımlarımızı buna göre atalım. Dikkat edelim' açıklamasında bulundu.
'EL PENÇE DİVAN DURAN TÜRKİYE YOK'
Erdoğan, 'Türkiye farklı yere gidiyor. Dünya el pençe divan olan bir Türkiye yok. Artık dünyada gündem belirleyen bir bir Türkiye var. Bu yıl Ocak Şubat ve Mart'ta büyümede birinci sırada olan bir Türkiye var. Bu sizlerle oldu. Milletimizin gayretleriyle oldu. Burada hepinizin emeği var. Dualarınız ve gayretlerinizle buralara ulaştık. Kendinize inanın. Gayret edelim ve bu sıralamayı eyvallah kaybetmeyiz. Bu dürüst yönetim ve kararlı yönetimle 2023, Türkiye'nin dünyada ilk 10'un içerisinde olduğu yıl
olacak. Hiç endişeniz olmasın. Buna inanıyorum. Arkadaşlarıma, milletime inanıyorum. Sizlere inanıyorum' dedi.
'SEÇİM YILINDA BÜTÇEMİZ BEREKETLENDİ'
Geçmiş seçimlerde bütçenin artmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
'Seçim yılında bizim hazinemiz ve bütçemiz bereketlendi. Artı verdi. Seçim yılında. Geçmişte böyle şeyler yoktu. Şimdi var. Herkes seçim yılında ne olur diyordu. Biz de eyvallah dedik. Aynen devam ettik . Ve hep artı verdi. Bereketlendi. Yatırama devam ediyoruz. Bu yatırımlarla ihracatımız artarak devam edecek Endişeniz olmasın. Yeterki biz birbirimizi Allah için sevelim. Birbirimizle düşmanlık olmasın. Kem gözle bakmayın. Yaratılanı yaratanda ötürü sevelim. Terör belasına karşı da dik duracağız. Asla taviz vermeyeceğiz Yolumuza da böyle devam edeceğiz. Biz şu ülkemizi, milletimizi, bayrağımızı ve devletimizi sevmeyenlere karşı dik duracağız'.
'BAŞBAKAN SANA NİYE YARDIMCI OLSUN'
Başka arayış içerisinde olanların kendi kararlarını kendilerinin vereceğini belirten Erdoğan, 'Başka arayış içerisinde olanlar bilemem kendi kararlarını kendileri versinler. Eğer demokrasi, özgürlükler ve insana saygı diyorsak, lütfen şu çizgiden sapmasın. Demokrasinin yeri neresi? Millet ne verdi size? Görev. Git mecliste çalış dedi. Sokakta git de yaygara yap demedi. Öyle mi? şimdi geleceksin orada 3 aylık parayı alacaksın. Eee. Bu maaşı ne karşılığında alıyorsun. Ya çalışmayana para var mı? Sana helal para gerekiyorsa geleceksin yemini yapacaksın ve orada çalışacaksın. Neymiş. Başbakan bize yardım olsun. Başbakan sana niye yardımcı olsun canım. Bu ülke bir hukuk devleti. Siz bu işin olmayacağını bile bile bunu yaptınız. Yasaları delmek için bunu yaptınız. Zannettiniz, geçmişte bir iki kişiye yapılan uygulama bize de yapılır dediniz. Yargı böyle bir karar evet demedi. O zaman yapmanız gereken şey, gelin bu yemini yapacaksınız. Ve hukuk nasıl çalışıyorsa öyle çalışacak' diye konuştu.
'MECLİS SİZ GELMESENİZ DE ÇALIŞIR'
Daha önce yemin etmeyen milletvekilleri için 'gelmemeleri meclisin çalışmasını engellemez' sözünü hatırlatan Erdoğan, 'Ama bunların Ama bunların akıl hocaları da yanlış. Kendilerine yanlış akıl hocaları seçmişler. Önce çıktılar 'biz olmadık mı çalışmaz' dediler. Çalışıyor arkadaşlar. Ben dedim ki çalışır, gelmesiniz de çalışır. Bu anayasa böyle yapılmış. Yasalar böyle yapılmış. İktidara böyle bir gücü vermiş. Diyoki onlar gelmese bile sen divanı da oluşturursun, komisyonları da kurarsın. Çalışmaya devam
edersin. Biz çoğunluğun azınlığın tahakküküne karşıyız. Ama kusura bakmayın da azınlığın çoğunluğa tahakküne de 'evet' diyemeyiz. O zaman millet ne der?. 'Biz size yüzde 50'yi boşuna mı verdik' der. Hakkını savunamıyorsun, bizim hakkımızı nasıl savunacaksın der. Onun için biz parlamentoda yolumuza devam edeceğiz. Yarın seçim yapacağız' dedi.
'TÜKÜRDÜKLERİNİ YALAYACAKLAR'
CHP'nin Yunanistan'da sosyalist enternasyonale şikayet ettiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle devam etti:
'Bize şikayet etmekle bize bir şey elde edemezsin. Benim milletime gel. Bunun yeri burası. Yunanistan değil. Şurası burası değil. Burası bunun yeri. Türk milletinden oy alacaksın sosyalist enternasyonale şikayet edeceksin. Böyle bir şey olmaz. Bunların mantığı bu. Ne dediler. Arkadaşlarımız yemin etmedikçe biz 4 yılda olsa yemin etmeyeceğiz dediler. Bak bu sözü unutmayın. Bak açık söylüyorum. Bu tükürdüklerini yalayacaklar göreceksiniz. Konu yargıda ben bir şey diyemem ama göreceksiniz. Bunların
kılavuzları yanlış. Biz çalışıyoruz çalışacağız. Gece gündüz demeden çalışacağız. Hiç endişeniz olmasın. Biz sizlerin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz'.
Daha sonra Başbakan Gediz ilçesine helikopterle hareket etti. Erdoğan, Gediz Belediyesi'nin toplu açılış törenlerine katılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com