Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı

Başbakan Erdoğanın 1915 olaylarına ilişkin mesajı
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına yönelik mesajına ilişkin, "İnsanlık olaylarının, insani konuların siyasete alet edilmemesi gerekir. Yıllardır bunu söylüyoruz. Ülkeler arasındaki köprülerin kurulmasında engel olmamalı. Önemli olan bunlarla yüzleşebilmek" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından düzenlenen "İnsan Hakları ve Medeniyetler arası Diyalog" konulu Akdeniz - PA 3. Daimi Komite Toplantısı için geldiği Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının Avrupa Birliği ülkelerindeki yansımasının sorulması üzerine Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın son derece insani bir açıklama yaptığını söyledi.

Mesajda 1915 yılında ve Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde yaşanan dramlara, bu süreçte farklı etnik gruplardaki insanların, Türklerin, Arapların, Ermenilerin acı çektiğine vurgu yapıldığına işaret eden Çavuşoğlu, "Sayın Başbakanımız, özellikle tehcir sürecinde hayatlarını kaybeden Ermeniler için de başsağlığı yapmıştır. Bu, son derece insani duygularla yapılmış bir açıklamadır" ifadesini kullandı. 

Daha önce Ermenistan'a 1915 olaylarıyla ilgili ortak bir komisyon kurulması yönünde teklifte bulunulduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, komisyona herkesin katılabileceğinin belirtildiğini, Türkiye'nin arşivlerinin sonuna kadar açtığını, diğer ülkelerin de her türlü belgeyi paylaşmalarını istediklerini ancak teklife olumlu bir sonuç gelmediğini anlattı.

Geçmişte ortak yaşanan dramlar, acılar olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlık olaylarının, insani konuların siyasete alet edilmemesi gerekir. Yıllardır bunu söylüyoruz. Ülkeler arasındaki köprülerin kurulmasında engel olmamalı. Önemli olan bunlarla yüzleşebilmek. Türkiye her zaman geçmişiyle yüzleşmiştir. Varsa hataları da kabul etmiştir ki, burada her milletten insanın öldüğünü, Ermenilerin öldüğünü de zaten Türkiye hiçbir zaman inkar etmemiştir. Aynı şekilde Dersim'den dolayı ilk özür dileyen başbakan bizim Başbakanımız olmuştur. Burada da onbinlerce insanımız öldürülmüştür. Dolayısıyla burada gerçekleri kabul etmek lazım ama birisi derse ki 'Türkiye ve Türkler soykırım yapmıştır', biz bunu kabul etmeyiz, atalarımız hiçbir zaman soykırım yapmamıştır, buna tevessül etmemiştir."

- "Başbakan Erdoğan'ın mesajı dünyada olumlu yankı buldu"

Osmanlı'nın son dönemlerinde ülke topraklarında yaşayan tüm milletlerin acı çektiğini, ölümü yaşadığını ifade eden Çavuşoğlu, bunun siyasi krize dönüştürmemek gerektiğini, aksine insani boyutunu ön plana çıkararak birlikte acıları anmanın daha doğru olduğunu söyledi. 

Başbakan Erdoğan'ın özellikle tehcir sırasında ölen Ermeniler için başsağlığı dilediğini dile getiren Çavuşoğlu, bunun gayet insani duygularla verilmiş mesaj olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın mesajının dünyada olumlu yankılar bulduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin böyle samimi bir adım atması, böylesine insani konuda samimi mesaj vermesinin herkes tarafından memnuniyetle karşılanması lazım. Başbakanımız kötü bir şey söylemedi ki... Dolayısıyla Amerika'dan da tüm Avrupa ülkelerinden de Başbakanımızın yaptığı açıklama ve başsağlığı dileği konusunda çok olumlu mesajlar geldi." 

Bakan Çavuşoğlu, 9 farklı dilde mesajın yayınlanmasında herhangi bir beklenti olup olmadığı sorusuna, bir beklenti için mesajın yayınlanmadığı cevabını verdi.

Bunun bir insani konu olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, insani konuda hesap kitap yapılmayacağını, mesajın doğru ifade edilebilmesi için 9 dilde yayınlandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com